Wielcy nieobecni. Zobacz, którzy politycy zrezygnowali z wyborów

Polska
Wielcy nieobecni. Zobacz, którzy politycy zrezygnowali z wyborów
Polsat News

W Sejmie kolejnej kadencji zabraknie posłów, którzy barwnymi językiem opisywali rzeczywistość, jak np. posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, Stefan Niesiołowski (PSL-KP) czy Ryszard Petru (Teraz!), którzy zdecydowali, że nie wezmą udziału w najbliższych wyborach do parlamentu.

W środę rozpoczęło się ostatnie planowane w tej kadencji posiedzenie Sejmu. Dla wielu posłów i posłanek będzie ono ostatnim przynajmniej na cztery kolejne lata, bo nie zdecydowali się, aby kandydować w najbliższych wyborach, które odbędą się 13 października.


Wśród posłów, których na pewno zabraknie w kolejnej kadencji, jest Krystyna Pawłowicz. Posłanka PiS zasiadała w Sejmie dopiero drugą kadencję, ale dała się poznać z ciętego i ostrego języka.


- Bydło poselskie z lewej strony sali zagraża Sejmowi, posłom i polskim instytucjom. Panie marszałku, to nie są żarty. W swej nienawiści, opętaniu i zbydlęceniu ci szaleńcy są zdolni do wszystkiego, nawet do zbrodni. Brak reakcji na ich wyczyny doprowadzi do samosądu - oświadczyła w 2018 roku z sejmowej mównicy.


Pawłowicz na liście PiS w tym roku się nie znalazła, ale jak podkreśla, Sejmu nie będzie jej brakować. - Dużo jest młodych ludzi, a ja swoje już zrobiłam, nakrzyczałam, na kogo trzeba było nakrzyczeć i zostawiłam na straży kolegów, którzy też są już wychowani. Mogę więc spokojnie iść na emeryturę po 40 latach dydaktyki, ośmiu latach w Sejmie i ośmiu latach w Krajowej Radzie Sądownictwa, bo to był jeden z najbardziej intensywnych dla mnie obowiązków - powiedziała.


"30 lat mi wystarczy"


Na liście do Sejmu nie znalazł się również legendarny działacz opozycji z czasów PRL, były wieloletni poseł PO Stefan Niesiołowski, który w tej kadencji zasiada w klubie PSL-Koalicja Polska. On również od lat nie unikał barwnego języka w debacie publicznej.


- Pamiętam jak ja chodziłem do szkoły, to wtedy rzeczywiście jeśli ktoś miał bułkę, kawałek czekolady, to było: "daj gryza". Myśmy grali w piłkę, bo była przerwa, to wyjedliśmy cały szczaw z nasypu i wszystkie śliwki ulęgałki, mirabelki jedliśmy. Dzisiaj te wszystkie gruszki, śliwki leżą i nikt tego nie zbiera. Chłopaki grają w piłkę na tych samych boiskach, szczawiu nikt nie zjada. Ja nie mogę słuchać o przynajmniej 800 tys. głodnych dzieciach - mówił w 2013 roku poseł komentując informacje o niedożywionych dzieciach w Polsce.


Niesiołowski przyznał, że jego decyzja o niekandydowaniu wynika przede wszystkim z kwestii wieku. - Ani nie chcę być na liście Schetyny, ani nie chcę być na liście Kaczyńskiego. Wystarczy. 30 lat mi wystarczy - powiedział. Jak dodał, nie będzie mu brakowało Sejmu.


"Nie zgadzam się z tak prowadzoną polityką"


W Sejmie przyszłej kadencji nie zobaczymy też posła PSL Eugeniusza Kłopotka. W sierpniu Kłopotek przyznał, że jego decyzja o niekandydowaniu związana jest z pozbawieniem posła Zbigniewa Sosnowskiego (PSL) pierwszego miejsca w Toruniu.


- Spuszczono go na drugie miejsce, bo lider Kukiz'15 Paweł Kukiz zażądał dla posła Pawła Szramki, raczkującego dopiero w polityce, pierwszego miejsca. Ja się po prostu z tak prowadzoną polityką nie zgadzam - oświadczył poseł ludowców.

 

Z polityki do biznesu

 

Twórca i b. lider Nowoczesnej Ryszard Petru, który z sukcesem wprowadził to ugrupowanie do Sejmu, a później opuścił klub i założył koło Teraz!, w "Graffiti" mówił o tym, że wraca do biznesu i nie wystartuję w jesiennych wyborach parlamentarnych. Swoją decyzję tłumaczył m.in. tym, że "nie chce brać udziału w wyścigu na populizm".


Petru znany jest ze swoich językowych lapsusów. - Ja teraz tworzę partię Razem. Przepraszam: partię Teraz!, partię Teraz! - mówił w ubiegłym roku o swoich planach. Mylił też święta. - Rozpoczynamy święta, po świętach jest sześciu króli, przypomnę - powiedział dziennikarzom.


Kandydować nie będzie również b. działaczka Nowoczesnej, posłanka koła Teraz! Joanna Schmidt, która niedawno wróciła do panieńskiego nazwiska Mihułka.


4 lipca poinformowano o wyrejestrowaniu Teraz! z ewidencji partii politycznych.


Spór o listę


Z udziału w wyborach zrezygnowała także wieloletnia posłanka PO Elżbieta Radziszewska, która była "trójką" na liście KO w Piotrkowie Trybunalskim. Powodem, który podała, były standardy przy tworzeniu list do Sejmu w jej okręgu.


Jej zdaniem daleko one odbiegały od tych, których w polityce powinno się przestrzegać. Dlatego odrzuciła propozycję kandydowania z trzeciego miejsca. Nie bierze odpowiedzialności za osoby na liście, ani kształt prowadzonej kampanii wyborczej.


Radziszewska w środę w Sejmie podziękowała wszystkim posłom, posłankom, szefom swojego klubu oraz szefom partii - PO, Unii Wolności, Unii Demokratycznej, wszystkim pracownikom Kancelarii Sejmu oraz wyborcom za 22 lata sprawowania mandatu posła na Sejm.


W wyborach nie startują też byli ministrowie, posłowie klubie PO-KO: były minister skarbu Włodzimierz Karpiński, były minister sportu i turystyki Adam Korol czy była szefowa MSWiA Teresa Piotrowska.


Krótka przygoda z polityką


Krótki staż w Sejmie mieli byli lub obecni jeszcze posłowie Kukiz'15. Wiceszef klubu Grzegorz Długi zdecydował, że nie będzie się ubiegał o kolejną kadencję, Łukaszowi Rzepeckiemu, który wszedł do Sejmu z listy PiS, nie spodobał się okręg wyborczy, z którym - jak podkreślał - nic go nie łączy i zrezygnował ze startu, a Tomaszowi Jaskóle nie spodobał się sam koalicjant ugrupowania Pawła Kukiza, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe.


Niepewna jest też przyszłość w przyszłym parlamencie byłego wiceszefa klubu, kandydata Kukiz'15 na urząd prezydenta stolicy Marka Jakubiaka. Zdecydował się on otwierać listy komitetu Bezpartyjnych i Samorządowców w Krakowie, ale Bezpartyjni nie zarejestrowali list w całym kraju.

prz/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie