Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i relikwie Jana Pawła II uratowane z pożaru Notre Dame

Świat
Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i relikwie Jana Pawła II uratowane z pożaru Notre Dame
Twitter/Stanisław Karczewski

Polska kaplica ucierpiała w pożarze katedry Notre Dame. Uratowano jednak kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II - poinformował we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szczerski podkreślił na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami, że prezydent Andrzej Duda w depeszy skierowanej do prezydenta Francji, zapewnił, że nasz kraj łączy się z Francuzami, "którzy cierpią dzisiaj z powodu utraty części swojego materialnego dziedzictwa i tożsamości kulturowej, swojej świątyni stołecznej, która była tak ważna dla Paryżan".

 

Kaplica ucierpiała, ale relikwie ocalały

 

Szczerski powiedział, że polska kaplica w katedrze ucierpiała, ale zachowała się. - Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej została wyniesiona wraz z relikwiami świętego Jana Pawła II. Oba te obiekty są w dobrym stanie, są zachowane, bezpieczne - podkreślił.

 

Informację potwierdziła polska ambasada we Francji. Ambasador we Francji Tomasz Młynarski poinformował, że obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II z polskiej kaplicy w Katedrze Notre Dame zostały ocalone.

 

 

Prezydent zaznaczył również - jak wskazał Szczerski - że Polska jest gotowa do "aktu europejskiej solidarności" w odbudowie katedry, a także, że nasz kraj ma unikalnych specjalistów w zakresie odbudowy zabytków.

 

- Zwłaszcza po naszym doświadczeniu zniszczenia dziedzictwa kulturowego w Polsce po II wojnie światowej. Jesteśmy gotowi podzielić się naszymi kompetencjami i naszymi zespołami specjalistów (...). Jesteśmy gotowi wysłać ich do Francji - zapowiedział Szczerski.

 

Tragedia dotyka nie tylko Francuzów

 

"Płonie Katedra NotreDame - to wielka tragedia, która dotyka nie tylko Naród Francuski. 1 grudnia 2018 r. wraz z Polonią uroczyście odsłanialiśmy tam Polską Kaplicę" - napisał w poniedziałek na Twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 

 

Pożar, który wybuchł w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame, udało się we wtorek o godz. 4 nad ranem ugasić. Strażacy podali, że struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Straty są poważne, zawaliła się iglica, spłonął dach, częściowo zawaliło się sklepienie.

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry.

dk/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie