Francuscy miliarderzy deklarują setki milionów euro na odbudowę katedry

Świat

Rodzina Arnault, która zarządza koncernem LVMH poinformowała, że przekaże 200 mln euro na fundusz przeznaczony na odbudowę strawionej przez pożar paryskiej katedry. Wcześniej miliarder François-Henri Pinault zaoferował 100 mln euro na restaurację Notre Dame. "Ta tragedia uderza we wszystkich Francuzów" - podkreślił w oświadczeniu.

"Rodzina Arnault i grupa LVMH, solidarnie z tą narodową tragedią, przyłączą się do odbudowy tej niezwykłej katedry, symbolu Francji, jej dziedzictwa i jedności" - poinformowali w oświadczeniu wysłanym do AFP.

 

Bernard Jean Étienne Arnault to francuski biznesmen oraz prezes koncernu LVMH. Według rankingu "Forbesa" z 2018 r. jego majątek wyceniany jest na 72 mld dolarów. Arnault jest znanym kolekcjonerem sztuki. 

 

O stratach, jakie wywołał pożar w katedrze Notre Dame mówił w Polsat News historyk Zamku Królewskiego w Warszawie dr Mariusz Klarecki. Zobacz: 

 

 

"Każdy chce jak najszybciej przywrócić klejnot naszego dziedzictwa"

 

"Mój ojciec i ja postanowiliśmy uwolnić z funduszy Artemis kwotę 100 milionów euro, aby wziąć udział w wysiłku, który będzie niezbędny do całkowitej rekonstrukcji Notre Dame" - oświadczył z kolei Pinault w poniedziałek wieczorem. 


Jak dodał, "ta tragedia uderza we wszystkich Francuzów i wszystkich, którzy są przywiązani do wartości duchowych. W obliczu takiej tragedii każdy chce jak najszybciej przywrócić ten klejnot naszego dziedzictwa".

 


François-Henri Pinault jest dyrektorem spółki inwestycyjnej Artemis oraz spółki Kering, do której należą luksusowe marki perfum, odzieży i galanterii m.in. Gucci, Yves Saint Laurent, Balenciaga i Alexander McQueen.

 

Pinault jest prywatnie mężem aktorki Salmy Hayek.

 

 

Total przekaże 100 mln euro

 

Francuski koncern energetyczny Total przekaże 100 mln euro na odbudowę zniszczonej w poniedziałkowym pożarze katedry Notre Dame w Paryżu - zapowiedział dyrektor wykonawczy firmy Patrick Pouyanne.

 

Mer Paryża Anne Hidalgo zaproponowała we wtorek na antenie radia France Inter zorganizowanie w stolicy Francji "międzynarodowej konferencji darczyńców" w celu odbudowania katedry. Poinformowała, że merostwo wyasygnuje z budżetu miasta 50 mln euro na odbudowę katedry.

 

Przewodnicząca rady regionu paryskiego Valerie Pecresse ogłosiła, że region uruchomi 10 mln euro z puli "pomocy w nagłych wypadkach, aby wesprzeć archidiecezję w pierwszych pracach" rekonstrukcyjnych w katedrze Notre Dame.

 

Pożar, który wybuchł w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame w poniedziałek wieczorem, został ugaszony we wtorek około godz. 4 nad ranem. Strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Zdołano też wynieść najcenniejsze relikwie.

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział już, że świątynia i zabytek UNESCO zostanie odbudowany.

 

Zobacz również:

 

prz/hlk/ Le Figaro, KAI

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze