Wierni zgromadzili się na modlitwie przed katedrą Notre Dame

Świat
Wierni zgromadzili się na modlitwie przed katedrą Notre Dame
PAP/EPA/YOAN VALAT

Poruszeni pożarem najsłynniejszej świątyni we Francji wierni zgromadzili się przed katedrą Notre Dame i odmawiają różaniec.  Użytkownicy Twittera zamieszczają filmy, na których widać, osoby śpiewających "Zdrowaś Maryjo".

Zwierzchnik archidiecezji Paryża zwrócił się do duchownych. "Do wszystkich księży Paryża: strażacy wciąż walczą o uratowanie wież Notre Dame de Paris. Módlmy się. Krokiew, dach i iglicę strawił ogień. Módlmy się. Jeśli chcecie, możecie uruchomić dzwony waszych kościołów, by zaprosić do wspólnej modlitwy" - napisał abp Michel Aupetit.

 

 

Natomiast arcybiskup Rouen, Dominique Lebrun nakazał, by o godz. 21.00 na znak solidarności z katolikami stolicy uruchomiono dzwony tamtejszej katedry.

 

Na historyczny i emocjonalny wymiar pożaru paryskiej katedry wskazał nowo wybrany przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, abp Eric de Moulins-Beaufort.

 

W wypowiedzi dla mediów arcybiskup Reims przypomniał, że właśnie w katedrze Notre Dame przyjął święcenia kapłańskie, ale jest też ona dla wszystkich jego rodaków symbolem Francji, miejscem historycznych wydarzeń i zgromadzeń. Dodał, że dziś po południu przechodził przed tą świątynią. - Ten dramat przypomina nam, że nic na tej ziemi nie trwa wiecznie. Dużo myślę o diecezji paryskiej. Nie będzie można celebrować Mszy Krzyżma. Jest to część naszego ciała, która została zniszczona. Mam jednak nadzieję, że stworzy to nowy impuls, powszechny ruch - stwierdził.

 

O swej solidarności z wiernymi Paryża zapewnił między innymi kard. Seán Patrick O’Malley z Bostonu w USA oraz arcybiskup Westminsteru (Londyn) kard. Vincent Nichols.

ml/ KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie