Świat o pożarze Notre Dame. "Rozdzierające serce sceny"

Świat

Informacja o pożarze paryskiej katedry Notre Dame zszokowała świat. Do Francji napływają wyrazy solidarności i wsparcia. Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame w Paryżu ma "potencjalnie związek" z pracami renowacyjnymi budowli - podali strażacy. Pod wpływem pożaru całkowicie zawalił się dach katedry i iglica jednej z wież.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zwrócił kolei uwagę na odwagę strażaków.

 

"Robią wszystko, aby kontrolować ogień w #NotreDame, symbolu Francji, z którego my, Europejczycy, jesteśmy dumni" - podkreślił.

 

"#NotreDame jest częścią europejskiego i światowego dziedzictwa. Kiedy cierpi, wszyscy cierpimy" - napisał wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

 

"Notre Dame jest kultowym symbolem wiary dla ludzi na całym świecie - i bolesne jest widzieć dom Boży w płomieniach. Nasze myśli i modlitwy są ze strażakami i wszystkimi mieszkańcami Paryża" - napisał wiceprezydent USA Mike Pence.

 

"Polska rozpacza razem z Francuzami patrząc na setki lat historii katedry Notre Dame, Paryża, Francji i Europy w płomieniach" - poinformowało polskie MSZ.

 

 

"Straszne wieści z Paryża (...) Ciężko na to patrzeć. Nasze myśli są dziś z Francuzami - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

 

"Płonie katedra #NotreDame, jedna z najważniejszych katolickich świątyń na świecie i symbol Paryża" - dodała Mosbacher.

 

"Notre-Dame Paryża jest Notre-Dame całej Europy. Wszyscy jesteśmy dziś z Paryżem" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w reakcji na pożar w paryskiej katedrze Notre Dame.

 

 

"To straszne patrzeć na ten potężny pożar katedry Notre Dame w Paryżu - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

 

"Może samoloty gaśnicze mogłyby zostać użyte, żeby go (pożar) ugasić. Konieczne szybkie działanie!" - dodał prezydent.

 

 

"Rozdzierające serce sceny katedry Notre Dame w płomieniach" - napisał na Twitterze burmistrz Londynu Sadiq Khan. Podkreślił, że Londyn łączy się w bólu z Paryżem.

 

 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że głęboko zasmucił ją widok płomieni trawiących paryską katedrę Notre Dame, którą określiła mianem "symbolu Francji i naszej europejskiej kultury".

 

"Myślami jesteśmy z naszymi francuskimi przyjaciółmi" - przekazał jej słowa rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

 

Polscy politycy wyrażają ubolewanie 

 

"Polska łączy się w tej chwili myślami z Paryżem, z Francją..." - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do pożaru średniowiecznej katedry Notre Dame.

 

Jak dodał, "katedra #NotreDame w ogniu jest ogromnym dramatem dla Kościoła i europejskiej historii".

 

Premier podkreślił w tym samym wpisie, że to tragiczna chwila dla wszystkich katolików, chrześcijan oraz miłośników wielkich dzieł sztuki, "które stracimy bezpowrotnie".

 

 

"W marcu Saint-Sulpice, dziś Katedra Notre Dame. Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich..." - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

 

 

"Płonie Katedra #NotreDame - to wielka tragedia która dotyka nie tylko Naród Francuski. 1 grudnia 2018 r. wraz z Polonią uroczyście odsłanialiśmy tam Polską Kaplicę" - napis na Twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 

 

"Płonie katedra Notre Dame, symbol naszej cywilizacji i europejskiego dziedzictwa, wspaniały zabytek chrześcijaństwa. W imieniu polskiego Sejmu składam głębokie wyrazy współczucia mieszkańcom Paryża i wszystkim Francuzom" - napisał również na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

 

 

"Płonie Francja, której już nie ma... symbolicznie w Wielkim Tygodniu" - stwierdziła z kolei minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska napisała: "przerażający i bolesny widok płonącej katedry Notre-Dame. Jacy jesteśmy bezsilni wobec żywiołu".

 

 

"Paryżanie i Paryżanki, myślami jesteśmy z Wami. Bo piękna #NotreDame to część Europy. I odrodzi się jak Feniks z popiołów!" - napisał lider Wiosny Robert Biedroń.

 

 

B. prezydent Lecha Wałęsa stwierdził, że na widok płonącej katedry "pęka serce".

 

Głos Kościoła 


"Stolica Apostolska jest w szoku z powodu pożaru katedry Notre Dame" - ogłosił w poniedziałek rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti. Zapewnił o bliskości z mieszkańcami Paryża i francuskimi katolikami.

 

Gisotti dodał: "Wyrażamy bliskość z francuskimi katolikami i ludnością Paryża i zapewniamy o naszych modlitwach za strażaków i za tych, którzy robią wszystko, by stawić czoła tej dramatycznej sytuacji".

 

 

"Solidarność z Kościołem Francji z powodu pożaru Notre Dame, wyraża Kościół katolicki w Ziemi Świętej" - poinformował w poniedziałek jego rzecznik.

 

"Wyrażamy naszą solidarność z Kościołem Francji w czasie Wielkiego Tygodnia" - podano w komunikacie wydanym w Jerozolimie.

 

Kościół Katolicki w Ziemi Świętej poinformował także, że modli się, by nie okazało się, że pożar był spowodowany celowym działaniem i aby słynna katedra jak najmniej ucierpiała.

 

Jeden z najbardziej znanych budynków gotyckich 

 

Katedra Notre Dame to jeden z najważniejszych zabytków Paryża. Rozsławiła ją m.in. powieść Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame". Kościół powstawał 180 lat (od 1163 do 1345 roku), jest jednym z najbardziej znanych budynków utrzymanych w stylu gotyckim.

 

Renowacja iglicy kosztująca 6 mln euro miała zostać ukończona w 2022 r. Słynna katedra podczas rewolucji francuskiej uległa zniszczeniom i splądrowaniu. W XIX wieku prace rekonstrukcyjne trwały 25 lat

maw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!