Potężny pożar katedry Notre Dame. "Korona cierniowa Jezusa uratowana"

Świat

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame ma "potencjalnie związek" z pracami renowacyjnymi budowli - podali strażacy. Pod wpływem pożaru całkowicie załamał się dach katedry i iglica jednej z wież. Zastępca mera Paryża mówi o "kolosalnych szkodach" symbolu europejskiej cywilizacji. Przechowywana w skarbcu katedry korona cierniowa Jezusa Chrystusa został uratowana - potwierdził rektor katedry.

Alarm przeciwpożarowy włączył się o godz. 18:30 - powiedział André Finot, szef komunikacji katedry Notre-Dame. Ogień doprowadził do runięcia iglicy oraz dachu. Jak podaje paryska straż pożarna, szybko szerzący się pożar zaczął się od strychu.

 

Nie ma informacji, aby w pożarze ktoś zginął lub został ranny.

 

Rektor katedry prał. Patrick Chauvet potwierdził, że korona cierniowa Jezusa Chrystusa został uratowana z pożaru.

 

Skarbiec katedralny nie został objęty pożarem. Oprócz korony cierniowej, uratowano także m.in. tunikę św. Ludwika, króla Francji i kilka cennych kielichów mszalnych. Jednak niemożliwe było zdjęcie ze ścian i wyniesienie "wielkich obrazów" - stwierdził duchowny.

 

 

Moment zawalenia się iglicy

 

Na opublikowanym w sieci nagraniu wideo widać moment zawalenia się 40-metrowej, drewnianej iglicy. 

Jak podali strażacy, pożar ma "potencjalnie związek" z pracami renowacyjnymi budowli.

 

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame "kolosalne szkody". Według rzecznika katedry płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować.

Narodowa zbiórka

 

"Jestem smutny dzisiaj widząc, że część nas wszystkich płonie" - skomentował wydarzenie prezydent Francji Emmanuel Macron, który razem z premierem Edouardem Philippe'em udał się na miejsce pożaru. 

Zdaniem rzecznika Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr Pawła Frątczaka, który rozmawiał z reporterem Polsat News, katedry nie można było gasić z powietrzu z powodu groźby o zawalenia się kolejnych fragmentów konstrukcji.

 

Przewodniczący grupy senatorów partii Republikanie Bruno Retailleau zaproponował, by państwo francuskie ogłosiło "wielką subskrypcję narodową", mającą na celu odbudowę Notre-Dame. - Wielkość narodu francuskiego polega przede wszystkim na jedności w godzinach próby - dodał polityk partii byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego.

 

We wtorek w południe ma rozpocząć się rozpocznie "narodowa zbiórka" na odbudowę katedry. Ogłosiła ją francuska Fundacja Dziedzictwa Narodowego. Zbiórka będzie dostępna na stronie internetowej fondation-patrimoine.org.

 

Fundacja wyjaśniła, że ogłasza zbiórkę "w odpowiedzi na liczne prośby". Dary pieniężne nie będą obciążone dodatkowymi opłatami.

 

Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział na antenie Polsat News, że pożar katedry "to wielka tragedia dla światowej kultury".

 

 

"Wszyscy jesteśmy z Paryżem"

 

Wydarzenia w Paryżu komentują politycy z całego świata. "To okropne oglądać ogromny pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu. Być może latające cysterny z wodą mogłyby zostać użyte do gaszenia. Trzeba działać szybko!" - napisał prezydent USA Donald Trump.

"W marcu Saint-Sulpice, dziś Katedra Notre Dame. Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich..." - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

"Dziś wszyscy jesteśmy z Paryżem" - zapewnił z kolei szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zwrócił kolei uwagę na odwagę strażaków. "Robią wszystko, aby kontrolować ogień w #NotreDame, symbolu Francji, z którego my, Europejczycy, jesteśmy dumni" - podkreślił.

"#NotreDame jest częścią europejskiego i światowego dziedzictwa. Kiedy cierpi, wszyscy cierpimy" - napisał wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

"Notre Dame jest kultowym symbolem wiary dla ludzi na całym świecie - i bolesne jest widzieć dom Boży w płomieniach. Nasze myśli i modlitwy są ze strażakami i wszystkimi mieszkańcami Paryża" - napisał wiceprezydent USA Mike Pence.

"Płonie katedra Notre Dame, jeden z symboli chrześcijańskiej Europy. Porażające..." - napisała wicepremier Beata Szydło.

 

"Polska rozpacza razem z Francuzami patrząc na setki lat historii katedry Notre Dame, Paryża, Francji i Europy w płomieniach" - poinformowało polskie MSZ.

"Straszne wieści z Paryża. Płonie katedra #NotreDame, jedna z najważniejszych katolickich świątyń na świecie i symbol Paryża. Ciężko na to patrzeć. Nasze myśli są dziś z Francuzami" - napisała z kolei ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

"Brak słów. Na oczach całego świata pali się historią Francji, Europy, świata. W takich chwilach doceniamy prawdziwe znaczenie dziedzictwa i kultury. Dlaczego tylko wtedy? Wyrazy solidarności dla wszystkich Francuzów" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

"Jeden z najsłynniejszych zabytków na świecie, dziedzictwo europejskie, płonie na naszych oczach. W tych strasznych chwilach nasze serca zwracają się do Paryża" - napisał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

"Płonie Katedra #NotreDame - to wielka tragedia która dotyka nie tylko Naród Francuski. 1 grudnia 2018r. wraz z Polonią uroczyście odsłanialiśmy tam Polską Kaplicę" - podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"Płonie Francja, której już nie ma... symbolicznie w Wielkim Tygodniu" - napisała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

"Pęka serce" - napisał z kolei były prezydent Lech Wałęsa.

Watykan w szoku

 

"Rozdzierające serce sceny katedry Notre Dame w płomieniach" - napisał burmistrz Londynu Sadiq Khan. Podkreślił, że Londyn łączy się w bólu z Paryżem.

"Płonie katedra Notre Dame, symbol naszej cywilizacji i europejskiego dziedzictwa, wspaniały zabytek chrześcijaństwa. W imieniu polskiego Sejmu składam głębokie wyrazy współczucia mieszkańcom Paryża i wszystkim Francuzom" - napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

"Stolica Apostolska przyjęła z szokiem i smutkiem wiadomość o strasznym pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame, symbol chrześcijaństwa we Francji i na świecie" - oświadczył watykański rzecznik Alessandro Gisotti.

 

Dodał: "Wyrażamy bliskość z francuskimi katolikami i ludnością Paryża i zapewniamy o naszych modlitwach za strażaków i za tych, którzy robią wszystko, by stawić czoła tej dramatycznej sytuacji".

Jeden z najbardziej znanych budynków gotyckich 

 

Katedra Notre Dame to jeden z najważniejszych zabytków Paryża. Rozsławiła ją m.in. powieść Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame". Kościół powstawał 180 lat (od 1163 do 1345 roku), jest jednym z najbardziej znanych budynków utrzymanych w stylu gotyckim.

 

Renowacja iglicy kosztująca 6 mln euro miała zostać ukończona w 2022 r. Słynna katedra podczas rewolucji francuskiej uległa zniszczeniom i splądrowaniu. W XIX wieku prace rekonstrukcyjne trwały 25 lat.

maw/jm/ml/zdr/prz/ PAP, Reuters, KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie