Przed nami bardzo wietrzny tydzień. Silne wichury już w weekend

Polska
Przed nami bardzo wietrzny tydzień. Silne wichury już w weekend
PAP/Marcin Bielecki
Cały czas trwa usuwanie skutków nawałnicy, jaka przeszła nad Polską w nocy z czwartku na piątek

Cyrkulacja atmosferyczna, która ma miejsce nad Europą, sprzyja tworzeniu się głębokich układów niskiego ciśnienia, które w ciągu następnego tygodnia będą niemal codziennie przynosić bardzo wietrzne i mokre dni. Najbliższe silne wiatry pojawią się już w sobotę po południu i wieczorem oraz w nocy z soboty na niedzielę.

O tej porze roku wody północnego Atlantyku intensywnie parują, a właśnie para wodna stanowi swoiste paliwo dla układów niżowych, które zanim dotrą nad Europę, zaczynają się pogłębiać. Na ich drodze najpierw znajdują się Wyspy Brytyjskie, a później także kraje środkowej i północnej Europy.


Najbardziej niebezpiecznym zjawiskiem jest przejście ośrodka niżowego bezpośrednio nad Polską lub w jej pobliżu, co miało miejsce w miniony czwartek. Wówczas porywy wiatru mogą być niszczycielskie w skutkach. Jednak groźne bywają też niże docierające nad Bałtyk lub Skandynawię.

 

Będzie wiać porywiście i to niemal codziennie


W najbliższym tygodniu takich układów niskiego ciśnienia, niestety, nie będzie brakować. To oznacza dla tylko jedno, w Polsce będzie wiać porywiście i to niemal codziennie. Najbliższe silne wiatry czekają nas w sobotę po południu i wieczorem oraz w nocy z soboty na niedzielę.


Wówczas spodziewamy się wędrówki niżu, na szczęście dużo płytszego od Ksawergo, od strony Morza Norweskiego i Północnego przez Danię ku Bałtykowi. Najmocniej wiać będzie w województwach zachodnich i północnych, gdzie podmuchy mogą osiągać 60 km/h. Na pozostałym obszarze Polski powieje do 50 km/h.


Będzie bardzo wietrznie, ale nie powinno być bardzo niebezpieczne. Przyjmuje się, że szkody może powodować wiatr przekraczający 70 km/h. Będzie blisko tej granicy, ale drugiego Ksawerego nie należy się spodziewać.

 

Podmuchy wiatru mogą przekraczać 70 km/h


Po kilku dniach osłabiania się wiatru, ponownie mocniej wiać zacznie w połowie przyszłego tygodnia. Niż przemknie przez Skandynawię i Bałtyk po zachodnią Rosję. Tym razem podmuchy mogą przekraczać 70 km/h, szczególnie w regionach północno-wschodnich.


Najgroźniej będzie jednak za tydzień, w piątek i sobotę (13-14 października), gdy nad Litwą i Białorusią przejdzie dużo głębszy niż. Przyniesie nam wiatr osiągający nawet 80 km/h, a nad morzem, do 90-100 km/h.


Najmocniej wiać będzie na północy i wschodzie Polski. Prognozy mogą jeszcze ulegać zmianom, zarówno zwiększając, jak i zmniejszają impet wiatru. Należy je jednak na bieżąco śledzić, ponieważ znajdujemy się w dość niebezpiecznym okresie pogodowym.

 

Jesień wietrzna i mokra


Wszystko wskazuje na to, że okres kolorowej jesieni minie wietrznie i mokro. W dodatku częste porywiste wiatry będą znacznie szybciej niż zwykle zwiewać liście z drzew, przyspieszając zaawansowanie jesieni.

 

Prognoza pogody, sobota 7 października

 


TwojaPogoda.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie