Niebezpieczne wichury wrócą na przełomie października i listopada

Polska
Niebezpieczne wichury wrócą na przełomie października i listopada
Polsat News

Niepokojące prognozy na koniec października i początek listopada - za sprawą częstych wędrówek głębokich układów niżowych Polskę czekają duże wahania ciśnienia, a co za tym idzie, porywiste wiatry i obfite deszcze. Niebezpiecznie ma być już w najbliższy weekend.

Sytuacja atmosferyczna nad Europą jest jasna i klarowna, południem władają pogodne i suche wyże, a północą mokre i wietrzne niże. Brak potężnego wyżu skandynawsko-rosyjskiego sprawia, że układy niżowe pogłębiające się nad wodami Atlantyku, bez problemu pędzą na wschód w kierunku Rosji.

 

Opady, spore wahania ciśnienia i silny wiatr


To właśnie one przynoszą nam kolejne strefy opadów, spore wahania ciśnienia i silny wiatr. Już w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin nie dość, że mocniej popada, to jeszcze powieje, zwłaszcza w północnych, wschodnich i centralnych regionach, a także w górach.


Podmuchy wiatru nie będą jeszcze groźne, ponieważ nie powinny przekraczać 65 km/h. Dużo bardziej niebezpiecznie będzie od soboty do poniedziałku włącznie, gdy znad Skandynawii przez środkowy Bałtyk w kierunku Litwy będzie wędrować niż, w którego centrum ciśnienie spadnie do 975 hPa.

 

W Sudetach i Karpatach powieje z prędkością 120 km/h


Tak niskie ciśnienie obejmie północno-wschodnią Polskę. W całej środkowej Europie będzie porywiście wiać, miejscami powyżej 80 km/h. W Polsce najmocniejszych porywów wiatru należy spodziewać się w województwach zachodnich, południowych, centralnych i północno-wschodnich, nawet do 90 km/h, a w Sudetach i Karpatach powyżej 120 km/h.


Wichura znów może łamać gałęzie, uszkadzać dachy i zrywać linie energetyczne. Utrudniony w tych dniach może być transport drogowy i kolejowy, co warto wziąć pod uwagę w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych.

 

Wietrznie w pierwszych dniach listopada


Jednak także pierwsze dni listopada zapowiada się deszczowo i bardzo wietrznie. Niemal codziennie będzie wiać do 50-60 km/h, a 3 i 4 listopada nawet do 75 km/h, co znów będzie stwarzać zagrożenie.


W najbardziej wietrzne dni należy usuwać lub zabezpieczać wszelkie przedmioty z balkonów i sprzed domów, które mogłyby porwane przez wiatr stanowić dla kogoś zagrożenie. Nie powinno się parkować samochodów w pobliżu drzew, a ludzie nie powinni stawać blisko gałęzi, tablic reklamowych czy innych przedmiotów, które nagły podmuch wiatru może przewrócić. Należy zachować czujność i podczas wichur ograniczyć opuszczanie budynków do niezbędnego minimum.

 

Jesienią i zimą orkanów może być więcej


Podczas orkanu Ksawery, który przeszedł na początku października, w Polsce zginęły dwie osoby, a 45 zostało rannych, zaś w całej środkowej Europie ofiar śmiertelnych było 10. Strażacy interweniowali blisko 20 tysięcy razy przy usuwaniu tysięcy połamanych i powalonych drzew oraz zabezpieczaniu prawie 1800 uszkodzonych lub zerwanych dachów. W szczytowym momencie bez prądu było niemal milion odbiorców.


Zgodnie z prognozami sezonowymi, dalsza część jesieni, cała zima i przynajmniej początek wiosny zapowiadają się bardzo wietrznie. Takich orkanów, jak Ksawery, może być więcej i, podobnie jak on, mogą powodować kosztowne szkody oraz stwarzać poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia.

 

Prognoza pogody, środa 25 października

 

 


twojapogoda.pl

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie