Pierwsze przymrozki już za tydzień. Synoptycy wieszczą wyjątkowo długą i ostrą zimę

Polska

Napływ powietrza polarno-morskiego i większe rozpogodzenia sprawiły, że noc z poniedziałku na wtorek była wyjątkowo chłodna. Miejscami temperatura spadła w pobliże zera. Wkrótce może być jeszcze chłodniej. Według długoterminowych prognoz serwisu Exacta Weather czeka nas wyjątkowo długa i sroga zima: do –30 st. C.

Meteorolodzy prognozują w Europie obfite opady śniegu i silne mrozy, w niektórych krajach termometry wskażą nawet -30 st. Celsjusza. Ostra zima ma dać się we znaki mieszkańcom Polski, Niemiec, Czech i krajów bałtyckich. Na srogą zimę muszą się przygotować również Węgrzy i Słoweńcy. Warto jednak pamiętać, że prognoza serwisu Exacta Weather jest przez wielu krytykowana. Serwis już wielokrotnie zapowiadał tęgie zimo, co później się nie potwierdziło.

 

Temperatura już blisko 0 st. Celsjusza


W Polsce, póki co, żadna ze stacji IMGW ujemnej temperatury nie pokazała, ale w wielu miejscach było już do niej bardzo blisko.


W Jeleniej Górze o świcie termometry wskazywały zaledwie 1 stopień, a przy gruncie zero. Na przeważającym obszarze Polski temperatura wahała się od 3 do 6 stopni, a przy powierzchni ziemi od 1 do 4 stopni. Tylko 1 stopień przy gruncie było we wtorek nad ranem m.in. w Łodzi, Toruniu i we Wrocławiu.

 

Potężny wyż skandynawski od przyszłego tygodnia


Przymrozki we wrześniu nie są niczym niezwykłym. W ubiegłym roku, mimo że wrzesień zapisał się wśród najcieplejszych w historii, przy gruncie ujemne temperatury pojawiły się 19 września, zaś na wysokości 2 metrów już 27 września.


W tym roku końcówka września też może być zimna, ponieważ prognozy wskazują na rozbudowę potężnego wyżu skandynawskiego od początku przyszłego tygodnia. Jeśli wyż sięgnie dostatecznie daleko na południe, to można się spodziewać dłuższego okresu suchej i słonecznej aury.

 

 

Nocne przymrozki niemal w całej Polsce


Do Polski zacznie też jednak spływać czyste, przejrzyste i bardzo rześkie powietrze pochodzenia arktycznego, które objawi się nocnymi przymrozkami, zarówno przy gruncie, jak i na wysokości 2 metrów, na większym obszarze kraju.


twojapogoda.pl, polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie