Niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze! Huragan Irma przechodzi nad Haiti

Świat

Wiatr wieje z prędkością blisko trzystu kilometrów na godzinę. Żywioł zabił już kilkanaście osób. Obecnie atakuje Haiti. Na nadejście huraganu przygotowuje się Kuba i Floryda. - Oczekujemy, że huragan uderzy w całe wschodnie wybrzeże - powiedział gubernator Florydy Rick Scott.

Według Centrum Huraganów, Irma jest bardzo niebezpieczna i zagrażająca życiu ludzi. To huragan piątej kategorii. Wiatr wieje prawie trzysta kilometrów na godzinę. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo na Florydzie jest hrabstwo Miami-Dade.


- Oczekujemy, że huragan uderzy w całe wschodnie wybrzeże. Skutki żywiołu Floryda zacznie odczuwać już jutro w nocy. Zobaczcie, jak ogromny to jest huragan. Jest większy, niż cały nasz stan. Irma może spowodować ogromne zniszczenia i ofiary śmiertelne - obawia się gubernator Florydy Rick Scott.

 

Irma doszczętnie zniszczyła Barbudę


Potężny huragan przeszedł już nad niewielką wyspą Barbuda. Jest doszczętnie zniszczona. Straty są ogromne, wyspa nie nadaje się do zamieszkania. Według lokalnych władz, huragan zniszczył, bądź uszkodził 95 procent budynków. Koszty odbudowy liczone są w setkach milionów dolarów. Informacje o ogromnych zniszczeniach docierają także z wyspy Saint-Martin.

 

Na atak potężnego żywiołu przygotowuje się także Kuba. Irma to jeden z najpotężniejszych huraganów od ponad 80 lat.


Mieszkańcy nie ukrywają, że boją się huraganu. - Najważniejsze, co teraz musimy zrobić, to zabezpieczyć rodzinę najbardziej potrzebnymi i praktycznymi rzeczami. Powinniśmy mieć w domu jedzenie i picie. Będą przerwy w dostawie prądu, być może zostaną odcięte gaz i woda. Dlatego kupujemy wszystko, co możemy - powiedziała mieszkanka Hawany Graciela Guerra.


Isabela Ciro, również mieszkanka kubańskiej stolicy, przypomina, że Hawana wciąż jeszcze nie odzyskała sił po ostatnim huraganie. - A tu kolejny. Liczę na cud, że Irma nas ominie. Jeśli nie, czekają nas trudne chwile - mówiła Ciro.

 

Turysta: do wczoraj nie wiedziałem, co się dzieje


Turyści przebywający na wyspie są zdezorientowani. - Zostaliśmy mniej więcej poinformowani o wszystkim. Chociaż ja do wczoraj nie wiedziałem, co się dzieje. Kubańczycy nam mówią, że nadejdzie huragan i że ten rejon, gdzie teraz jesteśmy, zostanie dotknięty bardziej, niż inne. Sądzę, że ludzie mniej więcej wiedzą, co mają robić. Chyba robili tak już wcześniej - relacjonował Oscar Paje, turysta z Hiszpanii.

 


Huragany sieją śmiertelne spustoszenie, a według naukowców w związku z ocieplaniem się klimatu, takich gwałtownych zjawisk w pogodzie będzie coraz więcej.

 

Reuters, polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie