Wyjątkowo wczesny atak zimy w USA. Takiej śnieżycy nie było od 103 lat. W Rosji mróz niespotykany od 100 lat

Świat
Wyjątkowo wczesny atak zimy w USA. Takiej śnieżycy nie było od 103 lat. W Rosji mróz niespotykany od 100 lat
Twitter/ShawnStephWhite

Zawieje śnieżne nadzwyczaj wcześnie nawiedziły rejon Gór Skalistych w USA. Miejscami spadło tak dużo śniegu, że samochody są zasypane po same dachy. Zimowa aura na początku jesieni najbardziej dała się we znaki mieszkańcom stanu Montana. Górskie miejscowości są odcięte od świata, ponieważ w krótkim czasie spadło nawet 76 cm śniegu, a zaspy usypane przez porywisty wiatr mają do 2,5 metra wysokości.

Samochody są zasypane po same dachy. Mieszkańcy tysięcy gospodarstw domowych są odcięci od świata i pozbawieni prądu oraz ogrzewania, ponieważ gałęzie łamią się pod ciężarem śniegu i upadając zrywają linie energetyczne.


Zniszczenie sieje też porywisty wiatr, który wznieca zawieje i zamiecie śnieżne, ograniczające widoczność niemal do zera. Wichura łamie gałęzie i uszkadza dachy na zabudowaniach. W miejscowości Havre spadło prawie 40 centymetrów śniegu. Zaspy śnieżne mają ponad 1,5 metra.

 

 

Tak duże ilości śniegu widziano w październiku 1914 r.


Tak dużych ilości śniegu nie widziano tam w październiku od 1914 roku, a więc od 103 lat. Zawieje dotarły też do stanu Kolorado. Tam wichura połamała tysiące drzew, które zatarasowały wiele dróg i uszkodziły sieć energetyczną, odcinając dostawy prądu do 35 tysięcy odbiorców.


Nietypowe chłody i śnieżyce szaleją nie tylko w zachodniej części USA, lecz również w środkowej Rosji i Kazachstanie. Średnia temperatura jest tam od kilku dni niższa od normy nawet o 10 stopni. Mróz sprawił, że spadło mnóstwo śniegu.

 

W Omsku największy mróz w ponad 100-letniej historii pomiarów


W Omsku wrzesień zakończył się największym mrozem w ponad 100-letniej historii pomiarów. Temperatura spadła do minus 6,2 stopnia podczas, gdy poprzedni rekord z 1955 roku wynosił minus 4,5 stopnia. Odczucie mrozu potęgował huraganowy wiatr, dochodzący miejscami do 112 km/h.


Wyjątkowo wczesny atak zimy niekoniecznie oznacza, że zbliża się zima stulecia. Zdarzało się bowiem wielokrotnie, że nadzwyczaj wczesne opady śniegu i fale chłodów przynosiły coś zupełnie odwrotnego, bardzo łagodną zimę.

 

Prognoza pogody, sobota 7 października

 

 

 

TwojaPogoda.pl, polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie