IMGW wydało ostrzeżenia. Niebezpiecznie w prawie całym kraju

Polska
IMGW wydało ostrzeżenia. Niebezpiecznie w prawie całym kraju
Pixabay/apnear40/IMGW
Alerty IMGW

IMGW wydało ostrzeżenia dla całego obszaru Polski. W niektórych rejonach synoptycy ostrzegają przed roztopami, wezbraniem wody, w innych przed silnym wiatrem. Pogoda zdecydowanie da się we znaki, a trudne warunki potrwać mogą nawet do czwartku wieczorem.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem i roztopami. Alerty dotyczące porywistych wiatrów wydano dla terenu całej Polski z wyjątkiem województwa podlaskiego. 


W najbardziej zachodniej części kraju obowiązuje drugi - pomarańczowy - stopień zagrożenia, co jest jednoznaczne z tym, że podmuchy wiatru mogą dochodzić do 85 km/h. Taki stan ma się utrzymywać przez noc z środy na czwartek.

 

ZOBACZ: Pogoda na czwartek, 25 stycznia: idzie kompensacja ciśnienia! Wiemy, gdzie wróci chłód!


Z kolei w centralnej i wschodniej części kraju obowiązuje pierwszy - żółty - stopień zagrożenia. Silny wiatr może osiągnąć prędkość do 70 km/h. Synoptycy prognozują, że średnia prędkość wyniesie 55 km/h. Alerty w większości regionów obowiązują do godziny 16:00 w czwartek. 

Alerty IMGW. Roztopy, śnieg i silny wiatr

Na północnym-wschodzie i na całym obrębie województwa podlaskiego obowiązuje alert dotyczący roztopów. Na tych terenach występuje pokrywa śnieżna o grubości przekraczającej 10 cm. Alert drugiego stopnia wydano w środę po godzinie 18:00. Obowiązuje on do godziny 20:00 dnia następnego. 

 

ZOBACZ: Niszczycielska siła orkanu Isha. Starożytne drzewa z "Gry o tron" powalone


Wzmożone opady śniegu mogą wystąpić jedynie w najbardziej południowym rejonie – w okolicach Nowego Targu i Zakopanego. Tamtejsze rejony objęto pierwszym stopniem zagrożenia. Pokrywa śnieżna może tam wzrosnąć nawet o 20 cm.  

Synoptycy mówią o gwałtownym wzroście stanów wód. Szczególnie niebezpiecznie w okolicach Wrocławia

Bardzo niebezpieczne będzie także prognozowane wezbranie wód. Czerwony alarm – trzeciego stopnia - obowiązuje na rzece Bug, a także niedaleko Wrocławia. Zagrożona jest zlewnia Barycz w województwie dolnośląskim. 

 

ZOBACZ: Alerty IMGW. Stan alarmowy na stacjach hydrologicznych, rzeki mogą wylać


"Spływ wód roztopowych oraz prognozowane opady deszczu będą powodowały na Sąsiecznicy dalsze wzrosty stanu wody początkowo powyżej stanu ostrzegawczego a następnie powyżej stanu alarmowego" - napisał IMGW i dodał, że dynamika zjawiska może ulec zmianie.

 
Zagrożone są także tereny niedaleko Legnicy, Kielc i Krakowa, gdzie obowiązuje drugi stopień ostrzegawczy dotyczący wezbrania wód. Z kolei w okolicy Katowic, a także na północy kraju prognozuje się gwałtowny wzrost stanów wód na poziomie pierwszym.

Karina Jaworska / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie