Niszczycielska siła orkanu Isha. Starożytne drzewa z "Gry o tron" powalone

Świat
Niszczycielska siła orkanu Isha. Starożytne drzewa z "Gry o tron" powalone
Peter Morrison / AP
Drzewa w Dark Hedges w Wielkiej Brytanii

Nad Wielką Brytanią i Irlandią szaleje orkan Isha. Wichura sparaliżowała ruch lotniczy, a także doprowadziła do wielu zniszczeń. Jak informują brytyjskie media jej ofiarą padły też słynne drzewa, które można było zobaczyć w kadrach serialu "Gra o tron". 

Dzięki popularności serialu, starożytne buki wzdłuż Dark Hedges, których korony układają się w tunel, są obecnie jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w regionie. 

Powalone drzewa wzdłuż Dark Hedges. "Cios" dla fanów "Gry o tron"

O ich dobry stan nieustannie zabiega fundacja Dark Hedges Preservation Trust, która powiadomiła w poniedziałek, że z powodu orkanu Isha trzy drzewa zostały powalone, a kilka innych zostało uszkodzonych

 

ZOBACZ: Pogodowy kataklizm nad Europą. Liczba ofiar śmiertelnych orkanu Ciaran wzrosła do 16

 

- Od samego świtu ludzie próbowali oczyścić drogę – powiedział cytowany przez "Sky News" Mervyn Storey, prezes organizacji zajmującej się tymi drzewami. Jak dodał droga została zamknięta do czasu prowadzenia prac w tym miejscu. 

 

Specjalista uważa, że jest to "kolejny cios" dla alei, ponieważ w zeszłym roku sześć buków okazało się chorych i trzeba było je wyciąć. Natomiast powalone podczas weekendowej wichury drzewa były zdrowe

 

 

Przypomnijmy, że z powodu orkanu sparaliżowane zostały lotniska w Wielkiej Brytanii. Jak informowaliśmy w Polsatnews.pl porywy wiatru przekraczające 100 km na godzinę uniemożliwiły bezpieczne loty. 

 

ZOBACZ: Silne wichury nad Polską. Zerwane dachy i powalone drzewa. Są ranni

 

Wiele rejsów, których celem były brytyjskie lotniska, zostało przekierowanych do bezpieczniejszych portów w Europie kontynentalnej. W szczególnie trudnej sytuacji był Ryanair, którego bazą jest Dublin, gdzie tylko w niedzielę odwołano 166 lotów, a 36 zostało przekierowanych.

 

Jeden z samolotów Ryanaira, który leciał z Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich do Dublina, dotarł niemal do stolicy Irlandii, po czym zawrócił i został skierowany do Bordeaux we Francji.

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie