Sprawa M. Wąsika i M. Kamińskiego. M. Kobosko: Prezydent współodpowiedzialny za chaos prawny

Polska
Sprawa M. Wąsika i M. Kamińskiego. M. Kobosko: Prezydent współodpowiedzialny za chaos prawny
Polsat News
Michał Kobosko w "Graffiti"

- PiS wprowadził chaos do polskiego wymiaru sprawiedliwości. To jest osiem lat ciężkiej pracy i dzisiaj są tego widoczne zatrute owoce. Andrzej Duda jest współodpowiedzialny - powiedział w programie "Graffiti" Michał Kobosko z Polski 2050. - To dobry pomysł, jeżeli w sprawie panów M. Kamińskiego i M. Wąsika miałoby dojść do spotkania prezydenta Dudy z marszałkiem Hołownią - dodał.

W środę rozpocznie się pierwsze w 2024 r. posiedzenie Sejmu. Udział w nim zapowiedzieli Mariusz Kamiński i Michał Wąsik, prawomocnie skazani politycy PiS, których mandaty zostały wygaszone przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię. O kontrowersjach wokół sprawy byłych szefów CBA Grzegorz Kępka rozmawiał w "Graffiti" z wiceprzewodniczącym Polski 2050 Michałem Koboską.

 

- Musimy być gotowi na każdy scenariusz. Wyobrażam sobie, że Pis wychodzi z sali plenarnej i organizuje swoje własne obrady sejmowe - podkreślił Kobosko. 

 

ZOBACZ: Sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Szymon Hołownia organizuje konsultacje

Sprawa Wąsika i Kamińskiego. Kobosko: Nie są posłami

Gość Grzegorza Kępki odniósł się do sprawy Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. - Mamy dwie osoby skazane zgodnie z polskim prawem. Obaj nie są już posłami. Nie wejdą na salę plenarną. Panowie Kamiński i Wąsik przestali być posłami w momencie wydania wyroku - podkreślił Michał Kobosko

 

Prowadzący zapytał, czy marszałek Sejmu nie popełnił błędu w sprawie polityków PiS, wpuszczając ich kilkanaście dni temu na salę plenarną. - Byłem wówczas na sali. Czułem atmosferę. Tam się niemal gotowało. Marszałek Hołownia próbował uspokoić atmosferę - dodał polityk Polski 2050. 

 

ZOBACZ: Sprawa M. Kamińskiego i M. Wąsika. "Jeszcze jest szansa wybawienia"

M. Kobosko: Hołownia nie przestraszył się

- Czy marszałek Sejmu przestraszył się? - zapytał Grzegorz Kępka. W tym kontekście przytoczył sprawę Grzegorza Brauna z Konfederacji

 

- Zezwolił przez nich na wzięcie udziału w obradach. Wiem, że dla wyborców to wszystko może nie być do końca jasne. Ale to sprawa fundamentalna. Dotyczy przestrzegania polskiego prawa. Do tego doprowadziły rządy PiS przez ostatnie lata - dodał. 

 

Według polityka Trzeciej Drogi marszałek Sejmu nie przyczynił się do chaosu w pracach Sejmu. Kobosko odrzucił zarzuty, że sprawa polityków PiS pokazuje, że członkowie większego klubu parlamentarnego - PiS - "mogą więcej" niż, np. Grzegorz Braun z Konfederacji, który po incydencie z gaśnicą w połowie grudnia nie został wpuszczony do Sejmu. 

 

ZOBACZ: Sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zamieszanie po piśmie z sądu

 

- To zupełnie inna sprawa. Pan Grzegorz Braun nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu - dodał Kobosko. 

 

W dalszej części dziennikarz Polsat News zapytał, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego jest sądem. 

 

- Trybunały europejskie nie uznają tej izby za sąd, dlatego nie jest ona sądem. Jesteśmy w UE i nie może być tak, że 26 krajów uznaje, a Polska nie - przekonywał. 

 

Wideo: M. Kobosko: Dobrze, że prezydent czuje się współodpowiedzialny

 

Szymon Hołownia rozpoczyna konsultacje

Grzegorz Kępka zapytał także o plany marszałka Sejmu przed rozpoczynającym się w środę posiedzeniem Sejmu. Szymon Hołownia przeprowadzi konsultacje w sprawie polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Kwestia będzie omawiana m.in. z ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem, RPO Marcinem Wiąckiem oraz przewodniczącym PKW Sylwestrem Marciniakiem.

 

- Marszałek Sejmu spotka się z wieloma osobami z autorytetami prawniczymi. To bardzo cenne - podkreślił Kobosko. 

 

Zapewnił, że marszałek Sejmu nie chce się schować za plecami prawniczych autorytetów. 

 

- PiS wprowadził chaos do polskiego wymiaru sprawiedliwości. To jest osiem lat ciężkiej pracy i dzisiaj są tego widoczne zatrute owoce -wskazał polityk Polski 2050 - podkreślił.  

 

ZOBACZ: Zablokowane karty M. Wąsika i M. Kamińskiego. Szef gabinetu marszałka wyjaśnia

M. Kobosko: Kamiński i Wąsik traktują prawo jak Kargul z Pawlakiem

Michał Kobosko został także zapytany o ewentualne rozmowę marszałka Hołowni z prezydentem Andrzejem Dudą. O zaproszeniu dla marszałka mówił w poniedziałek rano w TVN 24 Marcin Mastalerek. 

 

- Teraz jest taka polityka w pałacu prezydenckim, że Marcin Mastalerek pełni rolę takiego wiceprezydenta i zamiast prezydenta informuje że prezydent coś zrobi - zauważył Kobosko.  

 

- Pan prezydent Andrzej Duda jest współodpowiedzialny za chaos prawny w Polsce. To dobry pomysł, jeżeli w sprawie panów Kamińskiego i Wąsika miałoby dojść do spotkania prezydenta Dudy z marszałkiem Hołownią - dodał. 

 

ZOBACZ: Maciej Wąsik: Marszałek Szymon Hołownia nie wygasił mi mandatu. Działał nieudolnie

 

Michał Kobosko dodał, że "jest usatysfakcjonowany, że prezydent przynajmniej próbuje". Według polityka Polski 2050 "Wąsik i Kamiński już pokazali, że traktują prawo tylko wtedy, kiedy jest im wygodnie jak Kargul z Pawlakiem. Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie - przekonywał. 

 

Poprzednie programy do obejrzenia na polsatnews.pl 

Mateusz Kucharczyk / mak / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie