Pfizer zawiesił badania nad lekiem odchudzającym. Niepożądane efekty uboczne u pacjentów

Technologie
Pfizer zawiesił badania nad lekiem odchudzającym. Niepożądane efekty uboczne u pacjentów
AP/Francois Mori
Pfizer wycofał się z kolejnej fazy badań nad lekiem odchudzającym

Pfizer wstrzymał prace nad eksperymentalną pigułką na odchudzanie. Lek stosowany dwa razy dziennie przynosił zarówno efekty, jak i szereg działań niepożądanych, w tym nudności i biegunki. Pomimo porażki koncern nie chce zrezygnować z funkcjonowania na segmencie rynku farmaceutycznego wartym dziesiątki miliardów dolarów. Uznał, że trzeba zmniejszyć częstotliwość dawkowania testowanego leku.

Pfizer prowadził badania nad eksperymentalną pigułką odchudzającą. Otyli pacjenci przyjmowali ją dwa razy dziennie, zgodnie z zaleceniami. Okazało się, że lek działa, a badani stracili na wadze, jednak u większości osób zaczął się pojawiać szereg niepożądanych dolegliwości

 

ZOBACZ: Pfizer pozywa Polskę na ogromną kwotę. Miliardy złotych kary za nieodebranie szczepionek


W drugiej fazie badań udział wzięło 626 chętnych. Skarżyli się głównie na problemy żołądkowo-jelitowe. Większość z nich doświadczyła nudności, biegunki i wymiotów. Firma stwierdziła, że większość dolegliwości była łagodna i nie zagrażała bezpieczeństwu pacjentów.  


Jak podało cnbc.com, w piątek farmaceutyczny koncern ogłosił zaprzestanie stosowania danuglipronu. Lek na razie nie wejdzie w trzecią fazę badań, jednak firma zamierza sprawdzić jego efekty, gdy częstotliwość przyjmowania zmniejszy się do jednego razu dziennie. Raport z wynikami zamierza opublikować w przyszłym roku. 

Pfizer traci na giełdzie. Pacjenci skarżyli się na efekty uboczne

Po ogłoszeniu wyników drugiej fazy, kurs akcji Pfizera spadł o pięć procent w ciągu jednego dnia.  


Rynek leków odchudzających warty jest 90 miliardów dolarów. Pfizer miał nadzieję na zostanie w nim jednym z głównych graczy, jednak eksperci pesymistycznie oceniają potencjał firmy, jeśli chodzi o ten sektor. 

 

ZOBACZ: Covid wraca. "Szczepienia są tak naprawdę jedynym antidotum"


W czerwcu przedsiębiorstwo odrzuciło inną pigułkę odchudzającą, która była stosowana raz na dobę. Niestety lek się nie sprawdził, a u stosujących go pacjentów zarejestrowano podwyższone enzymy wątrobowe. Piątkowe dane tylko oddaliły firmę od osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest zdominowanie rynku poprzez produkcję skutecznych i bezpiecznych środków na redukcję masy ciała.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie