Pfizer pozywa Polskę na ogromną kwotę. Miliardy złotych kary za nieodebranie szczepionek

Świat
Pfizer pozywa Polskę na ogromną kwotę. Miliardy złotych kary za nieodebranie szczepionek
Flickr.com
Szczepionka przeciw COVID-19

Firma farmaceutyczna Pfizer pozwała Polskę za zamówione i nieodebrane szczepionki przeciw COVID-19. Kwota, jaką wskazuje amerykański koncern, to aż 6 miliardów złotych.

Jak informują media, sprawa dotyczy 60 milionów szczepionek, które Ministerstwo Zdrowia zamówiło, a następnie nie odebrało i nie zapłaciło, pomimo zobligowania umową.

 

Pozew wobec Polski został złożony w sądzie w Brukseli, ponieważ umowa dotycząca zakupu szczepionek podpisywana była przez Komisję Europejską i podlega tamtejszemu prawodawstwu.

Zawieszenie umowy z Pfizerem

W połowie kwietnia 2022 roku ówczesny minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że Polska zgłosiła się do Komisji Europejskiej i firmy Pfizer z informacją o rezygnacji z odbioru kolejnych dawek preparatu przeciw COVID-19. Jednocześnie podkreślono, że nasz kraj odmawia płatności za szczepionki.

 

ZOBACZ: Spór o in vitro w "Debacie Dnia". Poseł KO: PiS wprowadził nas w świat ciemnogrodu

 

Jak wówczas tłumaczono, powodem podjęcia takiej decyzji był spadek zainteresowania szczepieniami oraz nowe okoliczności dla budżetu kraju w związku z wojną w Ukrainie i napływem ukraińskich uchodźców. Zdaniem ówczesnego ministra istniała możliwość skorzystania z klauzuli znajdującej się w umowie wskazującej na tzw. siłę wyższą.

 

Redakcja Polsatnews.pl poprosiła Ministerstwo Zdrowia o szczegółowy komentarz do sprawy m.in. planowany sposób rozwiązania konfliktu prawnego. Czekamy na odpowiedź.

Marcin Jan Orłowski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie