Dieta wegańska sprzyja zdrowiu. Eksperci mają nowe wyniki badań

Świat
Dieta wegańska sprzyja zdrowiu. Eksperci mają nowe wyniki badań
Pixabay/JerzyGorecki
Badacze stwierdzili, że dieta wegańska sprzyja zdrowiu

Dieta wegańska sprzyja utracie cholesterolu i masy ciała. Takie wnioski przedstawili naukowcy, którzy przeprowadzili badanie na bliźniakach. Jedna osoba z rodzeństwa spożywała produkty wyłącznie pochodzenia roślinnego, a druga jadła bez ograniczeń. Rezultaty były widoczne już po ośmiu tygodniach.

Nowe badanie przeprowadzone na bliźniakach wykazało, że te dzieci z pary, które przez osiem tygodni stosowały dietę wegańską odznaczały się mniejszym cholesterolem, mniejszym poziomem cukru i spadkiem wagi. 


- W ciągu zaledwie ośmiu tygodni nastąpił spadek poziomu cholesterolu o 10-15 proc., poziom insuliny o 25 proc. i masy ciała o trzy proc., a wszystko to dzięki spożywaniu żywności bez produktów pochodzenia zwierzęcego - powiedział główny autor badania Christopher Gardner, profesor medycyny w Stanford Prevention Research Center w Palo Alto w Kalifornii, cytowany przez CNN. 

 

ZOBACZ: Badanie: Trzy zapachy najmocniej przyciągają komary


- Wyniki tego badania potwierdzają korzyści wynikające z tej diety, zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia - skomentowała z kolei Alice Lichtenstein, dyrektorka i starszy naukowiec w laboratorium przy Tufts Uniwersytet. 

Naukowcy przebadali 22 pary bliźniaków. Zaskakujące wyniki

Dieta wegańska różni się od wegetariańskiej tym, że eliminuje całkowicie produkty pochodzenia zwierzęcego, a więc nie tylko mięso, ale również jajka czy sery. Według badaczy dieta oparta wyłącznie na roślinach może zawierać więcej błonnika, witamin, minerałów i składników odżywczych w porównaniu z innymi dietami.  

 

ZOBACZ: Belgia. Naukowcy szukają ochotników. Mają przez 30 tygodni chodzić w białych koszulkach


Badanie zostało specjalnie przeprowadzone na bliźniakach jednojajowych, ponieważ wzięło pod uwagę czynniki środowiskowe i genetyczne. Pozwoliło także na dobranie bliźniaków, które prowadzą podobny styl życia i mają podobne przyzwyczajenia żywieniowe.  


Badanie objęło 22 pary rodzeństwa. Jeden z bliźniaków musiał przestrzegać diety wegańskiej, podczas gdy drugi stosował się do diety "wszystkożernej". Przez cztery tygodnie wszystkie posiłki były dostarczane przez badaczy, aby pokazać, jak powinna wyglądać dieta wyłącznie roślinna.


Christopher Gardner przekazał, że gdy każda para bliźniąt nauczyła się, jakie rodzaje pokarmów należy jeść, poproszono ich o przygotowywania własnych posiłków i przekąsek przez drugą połowę testów. 

 

ZOBACZ: Z badań naukowców wynika, że w epoce kamienia była lepsza opieka nad dziećmi


Od każdego z bliźniaków pobrano krew i kał na początku badania oraz w czwartym i ósmym tygodniu. Podobno badanie miało wykazać, że weganie wypadali na "młodsze" w badaniu na wiek biologiczny. Jednak konkretne wyniki tego dotyczące mają zostać opublikowane dopiero w następnym raporcie. 

kar / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie