Finlandia wysyła wojsko na granicę z Rosją. Jest odpowiedź Kremla

Świat
Finlandia wysyła wojsko na granicę z Rosją. Jest odpowiedź Kremla
Sergei Grits x Gavriil Grigorov / AP
Kreml komentuje sytuację na granicy z Finlandią

Finlandia zamknęła cztery przejścia graniczne z Rosją, aby powstrzymać falę migrantów, która - zdaniem rządu - została wywołana przez Moskwę. Jak przekazała fińska straż graniczna, na granicy mają również pojawić się żołnierze. Do tych doniesień odniósł się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

W poniedziałek Kreml wyraził ubolewanie z powodu decyzji Finlandii o zamknięciu przejść granicznych na granicy z Rosją, twierdząc, że odzwierciedla ona przyjęcie przez Helsinki "antyrosyjskiego stanowiska".

 

Na konferencji prasowej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył oskarżeniom Finlandii, że Rosja celowo przepycha migrantów w kierunku granicy i podkreślił, że rosyjska straż graniczna stosuje się do zaleconych instrukcji. 

 

ZOBACZ: Finlandia: Powstają ogromne magazyny sprzętu ochronnego. Przygotowania na zagrożenie nuklearne

 

Przypomnijmy, że wcześniej premier Finlandii Petteri Orpo oskarżał Rosję o kierowanie migrantów na przejścia graniczne i pomoc w zdobyciu dokumentów w odwecie za przystąpienie do NATO. W ubiegłym tygodniu granicę miało przekroczyć około 300 osób ubiegających się o azyl.

Finlandia zmaga się z kryzysem migracyjnym

W związku z zagrożeniem na granicy Finlandia wzmacnia zabezpieczenia. - W bezpośrednim sąsiedztwie barier budowane są konstrukcje ochronne, czyli tymczasowe bariery na granicy państwa. Środek ten ma zapewnić funkcjonowanie przejścia granicznego - gwarantował przedstawiciel fińskiej straży granicznej Kinnunen Jouko. Jak dodał, w okolicach przejść granicznych pracę mają rozpocząć żołnierze. 

 

Przejścia graniczne w Imatra, Niirala, Nuijamaa i Vaalimaa są zamknięte od soboty i tak ma pozostać do co najmniej do 18 lutego przyszłego roku. 

 

ZOBACZ: Hiszpania. Na Wyspach Kanaryjskich brakuje miejsc dla migrantów. Są umieszczani na policji

 

- Można jedynie wyrazić głęboki żal, że fińskie władze weszły na drogę niszczenia stosunków dwustronnych - komentował wówczas Pieskow.

 

- Rosja nigdy we współczesnej historii nie groziła Finlandii, nie mieliśmy powodu do jakiejkolwiek konfrontacji - dodawał. Jego zdaniem podjęcie takich środków "to duży błąd". 

 

Co więcej, według finskiej gazety "Iltalehti" w poniedziałek rząd może zadecydować o zamknięciu wszystkich lądowych przejść granicznych z Rosją. Jak podano, możliwe, że nowe prawo wejdzie w życie od środy. 

Imigranci na przejściach w Salla i Vartius

"Na przejścia graniczne Salla i Vartius zaczęli przybywać migranci z Rosji" - podał w poniedziałek fiński dziennik "Helsingin Sanomat". Strażnicy graniczni podali, że przybysze pochodzą z Syrii i Afganistanu. W przybywających pod granicę grupach mają być kobiety i dzieci. 

 

W poniedziałek po południu na przejście w Salla podtarło 35 imigrantów. Część z nich miała ze sobą rowery. 

 

ZOBACZ: Gorąco na granicy polsko-białoruskiej. Imigranci zaatakowali strażników

 

Tego samego dnia dziewięciu migrantów przybyło też na przejście graniczne Vartius. Punkt został tymczasowo zamknięty. Przez cały weekend przybyło tam w sumie około 100 azylantów. 

 

Imigranci zostali przyjęci jako osoby ubiegające się o azyl. Kinnunen dodał, że w dokumentach migrantów jest wiele "niejasności". 

Fiński rząd rozważa podjęcie kroków

"Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowuje propozycję dla rządu w sprawie nowych środków granicznych" - podaje "Helsingin Sanomat". Resort pracuje nad nowymi rozwiązaniami od piątku. 

 

Według fińskich mediów rząd w Helsinkach jeszcze na początku tygodnia może podjąć decyzję dotyczącą obostrzeń na wschodniej granicy. 

 

ZOBACZ: Imigranci w Szwecji i walki gangów. "Giną niewinni ludzie"


MSW miało przygotować dwa rozwiązania. W bardziej rygorystycznym wariancie wschodnia granica zostanie zamknięta, a osoby ubiegające się o azyl nie będą przyjmowane w tamtejszych punktach granicznych.  

 

W drugim wariancie ma zostać przyjęta interpretacja według, której osoby przybywające z terenu Federacji Rosyjskiej nie mogą ubiegać się o azyl zgodnie z prawem międzynarodowym, bo Moskwa wykorzystuje je przeciwko Finlandii. 

 

W listopadzie fińscy pogranicznicy mierzą się ze wzmożonym napływem imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Płn. Łącznie miało przybyć ponad pół tysiąca osób. 

Agata Sucharska/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie