Finlandia: Powstają ogromne magazyny sprzętu ochronnego. Przygotowania na zagrożenie nuklearne

Świat
Finlandia: Powstają ogromne magazyny sprzętu ochronnego. Przygotowania na zagrożenie nuklearne
Pixabay.com
W Finlandii powstają składy strategiczne

- Finlandia otrzymała od Komisji Europejskiej znaczne dofinansowanie w wysokości 242 milionów euro na utworzenie strategicznej rezerwy CBRJ - mówi Tarja Rantal. Przedstawicielka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Finlandii zapowiedziała utworzenie ogromnych składów sprzętu ochronnego na wypadek konfliktu nuklearnego, chemicznego lub biologicznego.

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie resortu spraw wewnętrznych, w składach strategicznych, zlokalizowanych w różnych miejscach kraju, znaleźć się mają m.in. sprzęt pomiarowy, detektory, szybkie testy oraz zapasy leków i szczepionek.

 

Przeznaczone mają być do użytku zarówno przez służby ratownicze, jak i ludność cywilną. Lista materiałów zawierać ma docelowo blisko sto pozycji.

Kolejne magazyny w Europie

Według Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności powstające w Finlandii magazyny mają być jednym z elementów szerokiego planu rezerw strategicznych w kilku krajach Europy.

 

Na chwilę obecną decyzja obejmuje tworzenie składów we Francji, Polsce i w Chorwacji. Fiński projekt będzie jednak największy, ponieważ docelowo wesprzeć ma także, w razie potrzeby, kraje bałtyckie i  Europy wschodniej.

 

ZOBACZ: Rosyjska broń nuklearna na Białorusi. Komentarze po decyzji Władimira Putina

 

- Po zatwierdzeniu wniosku o pomoc Finlandia uruchomi działania prowadzące do zebrania materiałów z zapasów i przygotowania ich do transportu w ciągu 12 godzin. W tym celu w ramach projektu trwają prace nad procedurami dla różnych etapów łańcucha dostaw, których funkcjonalność będzie kilkukrotnie testowana na różnych ćwiczeniach - poinformowała Tarja Rantala, kierownik projektu.

 

Jak podkreślono, zgromadzony materiał ma być dostępny w przypadkach zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych lub jądrowych.

mjo/dsk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie