Miliarderzy unikają podatków. Eksperci proponują rozwiązanie

Świat
Miliarderzy unikają podatków. Eksperci proponują rozwiązanie
Pixabay/EU Tax Observatory
Zdjęcie ilustracyjne

Powinno się wprowadzić globalny podatek wysokości dwóch procent dla miliarderów - twierdzą eksperci Obserwatorium Podatkowego Unii Europejskiej. Analitycy podają, że takie rozwiązanie przyniosłoby rocznie zysk w wysokości 250 miliardów dolarów. Rozwiązałoby to również problem unikania podatków przez najbogatszych. Jak podają eksperci, większość ludzi płaci wyższą stawkę podatku niż miliarderzy.

Obserwatorium Podatkowe Unii Europejskiej to organizacja zrzeszająca ekonomistów specjalizujących się w kwestiach podatkowych. Jego działanie jest częściowo finansowane ze środków unijnych.


W najnowszym publikacji eksperci przyjrzeli się kwestii unikania podatków przez najbogatszych. Doszli do wniosku, że sposobem na rozwiązanie problemu jest wprowadzenie globalnego podatku. Jak twierdzą, nie ma on jednak być nakładany w oparciu o przychody. Jego podstawą powinno być ogólne bogactwo.

Globalny podatek dla najbogatszych

Globalny podatek od bogactwa, który proponują autorzy raportu miałby wynosić dwa procent i dostarczać 250 miliardów dolarów przychodów rocznie. Płaciłoby go 3 tysiące najbogatszych ludzi na świecie.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Przejęto historyczną biżuterię o wielkiej wartości. Przemycono ją z Ukrainy


Dziś najbogatsi dysponują licznymi narzędziami pozwalającymi na ominięcie obowiązującego w ich krajach prawa. Najczęściej korzystają z tzw. "spółek fasadowych". Często jedynym celem ich istnienia jest unikanie podatków poprzez przenoszenie dochodów do rajów podatkowych.


W efekcie miliarderzy płacą w podatkach średnio od 0 do 0,5 proc. swojego majątku. Jak podają eksperci, "do tej pory nie podjęto żadnej poważnej próby rozwiązania tej sytuacji, co grozi podważeniem społecznej akceptowalność istniejących systemów podatkowych".

Noblista: Nierówności stanowią zagrożenie dla demokracji

Joseph Stiglitz, laureat nagrody nobla w dziedzinie ekonomii, ostrzega we wstępie do raportu, że problem unikania podatków przez najbogatszych stanowi zagrożenie dla przyszłości demokracji.

 

ZOBACZ: Europejska Agencja Leków ostrzega. Po Europie krąży podrobiony lek


"Jeśli obywatele nie wierzą, że wszyscy płacą sprawiedliwe podatki - a zwłaszcza jeśli widzą, że bogaci i bogate korporacje nie płacą sprawiedliwych podatków - zaczną odrzucać ideę opodatkowania" - ostrzega ekonomista.


"Dlaczego mieliby oddawać swoje ciężko zarobione pieniądze, skoro bogaci tego nie robią? Ta rażąca dysproporcja podatkowa podważa prawidłowe funkcjonowanie naszej demokracji; pogłębia nierówności, osłabia zaufanie do naszych instytucji i podważa umowę społeczną" - dodaje.


Problem nierówności pogorszyła pandemia. W jej trakcie 10 najbogatszych ludzi świata podwoiło swojego bogactwo - z 700 na 1500 miliardów dolarów, podczas gdy dochody 99 proc. ludzkości spadły - wynika z raportu Oxfam International.

 

ZOBACZ: Niemcy. W nowym budżecie brakuje ponad 5 mld euro na pomoc Ukrainie

Globalny podatek dla korporacji

Propozycja ekspertów Obserwatorium Podatkowego Unii Europejskiej nie jest pierwszą próbą wprowadzenia ogólnoświatowych zasad w kwestiach podatkowych. W 2021 roku 140 krajów ustaliło, że korporacje będą płacić co najmniej 15% podatku.


Autorzy raportu uznają porozumienie za krok we właściwym kierunki. Dodają jednak, że od momentu jego wprowadzenia plan został "dramatycznie osłabiony" przez "rosnącą ilość luk prawnych".

Kajetan Leśniak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie