Hiszpania. Przejęto historyczną biżuterię o wielkiej wartości. Przemycono ją z Ukrainy

Świat
Hiszpania. Przejęto historyczną biżuterię o wielkiej wartości. Przemycono ją z Ukrainy
AP Photo/Spanish National Police
Skradzioną scytyjską biżuterię odnaleziono w Hiszpanii

Scytyjską biżuterię o wartości 60 mln euro (268 mln złotych) odnaleziono w Hiszpanii. Policja poinformowała, że starożytne złoto zostało przemycone z Ukrainy. Bransoletki, naszyjniki i kolczyk posiadały sfałszowane dokumenty. Straty spowodowane grabieżą ukraińskiego dziedzictwa historycznego sięgają setek milionów euro.

Władze Hiszpanii przejęły scytyjską biżuterię o wartości 60 mln euro (268 mln złotych), która przyjechała na półwysep Iberyjski z Ukrainy. 11 sztuk starożytnego złota zostało przemyconych z Ukrainy w 2016 r. w celu odsprzedaży w Hiszpanii - przekazał portal BBC.


Bransoletki, naszyjniki i kolczyki, pochodzące z okresu od VIII do IV wieku p.n.e., posiadały sfałszowane dokumenty stwierdzające, że należą do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Policja aresztowała w tej sprawie trzech obywateli Hiszpanii i dwóch Ukrainy.


Wcześniej dokonano pięciu aresztowań w ramach dochodzenia w sprawie sprzedaży w 2021 r. złotego pasa z głowami baranów.


Scytowie byli koczowniczym ludem, który zdominował część Europy Wschodniej i Azji, w tym dzisiejszą południową Ukrainę, od około 800 r. p.n.e. do 400 r. n.e.. Byli znani ze swojego bogatego dziedzictwa kulturowego i umiejętności obróbki metali, zwłaszcza w produkcji wyszukanej złotej biżuterii.

Straty z powodu rosyjskiej grabieży ukraińskich eksponatów sięgają setek milionów euro

Władze ukraińskie poinformowały w zeszłym tygodniu, że odzyskały 14 przedmiotów archeologicznych skradzionych z terenów okupowanych. Rosjanin został aresztowany po próbie przemycenia ich do USA.


Przedmioty obejmują neolityczny topór datowany na około 5000-3000 lat p.n.e.


- Można śmiało powiedzieć, że Ukraina otrzymała nową dostawę broni. Jedynym haczykiem jest to, że ta broń jest niewiarygodnie starożytna - zauważył na konferencji prasowej pełniący obowiązki ministra kultury Ukrainy Rostysław Karandiejew.

 

ZOBACZ: Ukraina. Służby zatrzymały księdza. Handlował bronią


Artefakty stworzone przez cywilizację scytyjską należą do najbardziej znanego dziedzictwa historycznego Ukrainy. Ukraińscy archeolodzy twierdzą, że złoto przechowywane w ukraińskich muzeach na obszarach znajdujących się pod rosyjską okupacją zostało splądrowane.

 

Szacuje się, że straty spowodowane grabieżą ukraińskiego dziedzictwa historycznego i artystycznego przez Rosjan sięgają setek milionów euro.

mbl/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie