Europejska Agencja Leków ostrzega. Po Europie krąży podrobiony lek

Świat
Europejska Agencja Leków ostrzega. Po Europie krąży podrobiony lek
BfArM
Niemiecki organ regulacyjny ds. leków opublikował porównanie podrobionego (góra) i oryginalnego (dół) leku

Po Europie krążą obecnie podróbki leku Ozempic, stosowanego przy leczeniu cukrzycy typu II - ostrzega Europejska Agencja Leków. W ostatnim czasie zapotrzebowanie na lek wzrosło po tym, jak odkryto, że pomaga w odchudzaniu. Podróbki mają etykiety w języku niemieckim i pochodzą z hurtowni w Austrii i Niemczech. Można je rozpoznać po opakowaniu, które jest zupełnie inne od oryginału.

Ozempic to lek na receptę stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 u osób dorosłych jako uzupełnienie diety i aktywności fizycznej. Środek dostępny jest w formie "długopisów" napełnionych substancją, które pozwalają na wstrzyknięcie jej do organizmu.


Po Europie krążą obecnie podrobione wersje produktu - ostrzega Europejska Agencja Leków.

Ozempic - popularny lek, nie tylko na cukrzycę

Ozempic jest wysoce pożądanym lekiem i to nie tylko przez osoby chorujące na cukrzycę. Wynika to z tego, że środek wspomaga także odchudzanie. Gdy ta jego właściwość została odkryta i lek zaczął być wykorzystywany przez osoby chcące stracić na wadzę, znacząco wzrósł na niego popyt.

 

ZOBACZ: Lek na ból gardła wycofany z obrotu. GIF wydał komunikat


Doprowadziło do wyczerpania zapasów i trudności w zdobyciu środka przez osoby chorujące na cukrzycę.


Substancją czynną odpowiedzialna za pomoc w utracie wagi jest semaglutyd. W odpowiedzi na zapotrzebowanie na jego podstawie powstał nowy lek na otyłość, Wegovy, który od niedawna jest dostępny w Polsce.

Europejska Agencja Leków ostrzega przed podróbkami leku

Popyt na lek doprowadził do powstania jego podróbek, które od niedawna krążą po Europie. Podróbki zostały odkryte, ponieważ miały nieaktywne numery seryjne. O tym fakcie jako pierwszy poinformował niemiecki Federalny Instytut Leków i Wyrobów Medycznych.

 

ZOBACZ: Amazon rozpoczyna dostawy leków dronami


Niemiecki organ regulacyjny opublikował także zdjęcie fałszywych "długopisów", pokazując, że wyglądają one zupełnie inaczej niż oryginalna wersja produktu.


Następnie komunikat w tej sprawie wydała Europejska Agencja Leków (EPA). Z kolei w niedzielę ostrzeżenie wydała francuska agencja ANSM.

Podróbki pochodzą z Niemiec i Austrii

Jak podaje EPA, podrobione "długopisy" mają etykiety w języku niemieckim i pochodzą z hurtowni w Austrii i Niemczech. Według agencji nie ma dowodów na to, że podrobione leki trafiły do aptek. Mimo to francuska agencja ANSM zaapelowała do "wszystkich uczestników łańcucha dostaw", by zachowali czujność w związku z podrobionymi produktami.

 

ZOBACZ: Wkrótce będą nam rosły nowe zęby? To nie science fiction


Na ten moment nie odnotowano przypadków szkód wywołanych przez stosowanie nieoryginalnej wersji leku w organizmach pacjentów. Policja i organy regulacyjne Unii Europejskiej ds. leków prowadzą w tej sprawie dochodzenie.

Kajetan Leśniak / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie