Niemcy. W nowym budżecie brakuje ponad 5 mld euro na pomoc Ukrainie

Świat
Niemcy. W nowym budżecie brakuje ponad 5 mld euro na pomoc Ukrainie
Ina Fassbender/AP
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanclerz Niemiec Olaf Scholz

Ponad pięć miliardów euro ma brakować w nowym budżecie Niemiec na pomoc dla Ukrainy - donosi dziennik "Bild". Resort obrony w Berlinie bije na alarm, podkreślając, że zaplanowane środki na wsparcie Kijowa są zdecydowanie zbyt niskie. Tymczasem gazeta przypomina, że rząd Olafa Scholza złożył Ukrainie obietnicę i jeśli plan finansowania się nie zmieni, nie zostanie ona dotrzymana.

"Bild" przypomina, że Niemcy złożyły "wielką obietnicę" Ukrainę, w której zadeklarowały wsparcie w wojnie obronnej przeciwko Rosji. Tymczasem okazuje się, że dane słowo może nie zostać dotrzymane. 

 

Z informacji, do jakich dotarł dziennik, wynika, że w nowym budżecie minister finansów Christian Lindner zaplanował na pomoc Kijowowi 4 mld euro, a to - jak ma wynikać z wyliczeń resortu obrony - o ponad 5 mld za mało. 

 

Z kwoty, która miała zostać zarezerwowana dla Ukrainy 3,1 mld euro stanowią środki na zaplanowane już wydatki, a 770 mln euro to pieniądze przeznaczone na pomoc dedykowaną przez MSZ. Oznacza to, że na nowe potrzeby militarne zostanie 120 mln euro. 

Niemiecka pomoc dla Ukrainy. Resort obrony alarmuje

Niemieckie ministerstwo obrony bije na alarm i podkreśla, że Ukraina potrzebuje ponad dwa razy tyle wsparcia, a budżet pomocowy na rok 2024 musi zostać zwiększony. 

 

Specjalna grupa przy resorcie obrony spodziewa się, że potrzeby Kijowa będą o 5,22 mld euro wyższe niż planuje niemiecki minister finansów. Wedle wyliczeń Kijów ma potrzebować dodatkowych 880 mln na obronę powietrzną, 675 mln a bojowe wozy opancerzone, 935 mln na sprzęt ochronny, 390 mln na szkolenia i 2,34 mld na naprawy, części zamienne i utrzymanie logistyki.

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski w Brukseli. Ukraina otrzyma kolejne F-16

 

Ale to nie koniec. "W budżecie nie uwzględniono także kwoty 525 mln euro na wymianę przekazanego sprzętu Bundeswehry" - podał "Bild".

"Niemcy muszą dotrzymać słowa"

Ostateczny kształt niemieckiego budżetu będzie znany w połowie listopada. Do tego czasu - jak podkreśla dziennik - będą trwały trudne negocjacje. 

 

Andreas Schwarz z SPD, który odpowiada za finanse na obronność w komisji budżetowej pokreślił, że Niemcy muszą dotrzymać słowa. 

 

"Nie może być tak, że w przyszłym roku zabraknie nam sił finansowych na pomoc dla Ukrainy. Minister finansów Lindner ma obowiązek przekazać Ukrainie dodatkowe miliardy do czasu uchwalenia budżetu. Ukraina musi móc polegać na obietnicach Niemiec" - stwierdził. 

ap/ac / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie