Kontrowersyjny preparat z zezwoleniem na kolejne 10 lat? Trwają prace KE

Agro
Kontrowersyjny preparat z zezwoleniem na kolejne 10 lat? Trwają prace KE
Pixabay/maxmann
Wydłużenie zezwolenia na preparat chwastobójczy

Komisja Europejska zaproponowała w środę wydłużenie zezwolenia na używanie glifosatu. Obecne zezwolenie dotyczące wzbudzającej kontrowersje substancji chwastobójczej kończy się 15 grudnia.

Komisja Europejska zajmuje się glifosatem

W środę 20 września Komisja Europejska zaproponowała wydłużenie zezwolenia na korzystanie z glifosatu, znajdującego się w składzie popularnego preparatu chwastobójczego Roundup, na okres kolejnych 10 lat. 


Jednocześnie wprowadzone mają zostać dodatkowe środki bezpieczeństwa w postaci m.in. bardziej rozbudowanej analizy ryzyka podczas oprysków. Głosowanie nad propozycją Komisji Europejskiej odbędzie się 13 października. Wezmą w nim udział przedstawiciele 27 państw członkowskich. Aby zezwolenie zostało przedłużone zgodnie z założeniami projektu, konieczne jest uzyskanie zgody 15 z nich.

 

ZOBACZ: Oprysk z drożdży i mleka na ogórki – jak go zrobić?


Poprzednie zezwolenie wydłużyło dopuszczalność korzystania z substancji zaledwie o rok. Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2022/2364 dotychczasowa zgoda wygasa 15 grudnia. Urzędnicy założyli, że w tym czasie powinny odbyć się dodatkowe analizy i konsultacje mające na celu ustalenie potencjalnego wpływu glifosatu na zdrowie i życie ludzi.

Kontrowersje wokół glifosatu

W 2015 roku glifosat został uznany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za substancję potencjalnie rakotwórczą. Tych zastrzeżeń nie podzieliła jednak ani Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA), ani Europejska Agencja Chemikaliów. W 2017 roku Komisja Europejska wydała zezwolenie na okres 5 lat i zleciła przeprowadzenie dodatkowych badań.

 

ZOBACZ: Popiół drzewny – pod jakie rośliny można go stosować? Naturalny nawóz


Zgodnie z analizami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności z lipca 2023 roku ocena wpływu glifosatu na zdrowie ludzi, zwierząt i środowiska nie wykazała krytycznych obszarów budzących obawy. Podobne stanowisko zajęła w 2022 roku ECHA. Zdaniem badaczy glifosat nie spełniała naukowych kryteriów klasyfikacji jako substancja rakotwórcza, mutagenna lub działająca szkodliwie na rozrodczość.

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie