Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego również dla hodowców! Nabór wniosków już ruszył

Agro
Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego również dla hodowców! Nabór wniosków już ruszył
Elsemargriet/Pixabay
Ciągnik rolniczy w polu

W drugim naborze wniosków o zwrot akcyzy do paliwa rolniczego w 2023 roku pojawiły się znaczące zmiany w odniesieniu do poprzednich lat. Nie tylko poszerzono krąg rolników uprawnionych do ubiegania się o te dopłaty, ale i wzrosła stawka zwrotu akcyzy. Wyjaśniamy nowości w regulacjach, które mogą być istotne dla hodowców.

Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego – dopłaty obejmą hodowców

Zgodnie z nowelizacją ustawy o zwrocie akcyzy od paliwa rolniczego, obecnie mogą z niej skorzystać również osoby będące producentami koni, świń, kóz i owiec. Aby rolnik mógł otrzymać zwrot akcyzy za paliwo rolnicze używane w hodowli zwierząt, konieczne jest dołączenie do wniosku dokumentu wydanego przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). 


Ten dokument musi zawierać informacje dotyczące liczby posiadanych świń lub innych dużych jednostek przeliczeniowych, takich jak bydło, owce, kozy lub konie. Jeżeli grunty przynależne do konkretnego gospodarstwa są własnością kilku osób, dopłaty do paliwa należą się temu, kto uzyskał pisemną zgodę od pozostałych właścicieli gruntu (ten warunek nie dotyczy współmałżonków).


Zgodnie z danymi podanymi przez MRiRW stawka za paliwo (zwrot akcyzy) rolnicze w II naborze wniosków jest następująca:

  • 2 zł/ 1 litr zakupionego oleju napędowego  w okresie od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. (do  wysokości niewykorzystanego limitu z I  naboru wniosków na użytki rolne i utrzymywane bydło),
  • 1,20 zł/ 1 litr zakupionego oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. (na utrzymywane świnie owce, kozy i konie),
  • 2 zł/ 1 litr zakupionego oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. do wysokości niewykorzystanego limitu z wynikającego z faktur zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. (na utrzymywane świnie owce, kozy i konie).

ZOBACZ: Komisja Europejska proponuje cięcia w budżecie na rolnictwo. Polska dostanie mniej na rozwój

Zasady przyznawania zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego dla hodowców

Wytyczne MRiRW odnośnie przyznawania dopłat są następujące. Przede wszystkim musisz złożyć wypełniony wniosek o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego. Do wniosku konieczne jest załączenie faktur VAT (oryginałów lub kopii), które potwierdzają zakup paliwa rolniczego:

  • w terminie od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. - jako załączniki do wniosku o zwrot podatku z niewykorzystanego limitu z I naboru wniosków przysługującego w 2023 r. (limit na 2023 r. wynosi 110 l/1 ha UR i 40 l/1 DJP bydła),
  • w terminie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 lipca 2023 r. - jako załączniki do wniosku o zwrot podatku w ramach limitu przysługującego w 2023 r. w ilości 40 l/1 DJP owiec, kóz i koni oraz 4 l/1 szt. świń.

Zwrot akcyzy może dotyczyć paliwa rolniczego o kodach w następujących przedziałach: od CN 27101943 do CN 27101948, od CN 271020 do CN 27102019, a także o oznaczeniu CN 382600. Warto wiedzieć również, że termin składania wniosków w II naborze, gdy ubiegamy się o akcyzę na paliwo rolnicze, upływa z ostatnim dniem sierpnia.

Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego – nabór wystartował!

MRiRW wydało komunikat, w którym oświadcza, że rolnicy mogą przekazywać wnioski o częściowy zwrot kosztów związanych z zakupem oleju napędowego (wykorzystywanego podczas produkcji rolnej) od 1 sierpnia 2023 roku.


Dokumenty można składać we właściwych urzędach gmin, w zależności od miejsca prowadzenia gospodarstwa rolnego, a na wydanie decyzji o przyznaniu lub odmowie przyznania dopłat urząd ma 30 dni. Jak już informowaliśmy, termin składania wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze upływa 31 sierpnia 2023 roku.


Po rozpatrzeniu wniosku o zwrot podatku paliwa rolniczego pieniądze będą wypłacane w okresie od 2 do 31 października bieżącego roku. Środki mogą trafić do wnioskodawców na dwa sposoby:

  • poprzez transfer na konto bankowe,
  • wypłatę w gotówce do odbioru w kasie urzędu gminy.

red/ / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie