Komisja Europejska podjęła decyzję. Miliard euro dla rolników

Świat
Komisja Europejska podjęła decyzję. Miliard euro dla rolników
PAP/EPA/JUNG YEON-JE / POOL
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia producentów rolnych w kontekście wojny Rosji w Ukrainą. Jego wartość to miliard euro. Pomoc trafi do rolników w formie dotacji bezpośrednich.

"Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości około 1 mld euro (4,7 mld zł), mający na celu wsparcie płynności producentów rolnych w kontekście wojny Rosji z Ukrainą. Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram przejściowych i kryzysowych dotyczących pomocy państwa" - poinformowała KE. 

Dotacje bezpośrednie

Program zakłada ograniczone kwoty pomocy w formie dotacji bezpośrednich. Jest skierowany do producentów rolnych, którzy mierzą się z niedoborami płynności w związku ze wzrostem kosztów nawozów mineralnych oraz brakiem stabilności na rynku rolnym wskutek kryzysu spowodowanego wojną w Ukrainie. 

 

Programy dla rolników

To kolejny polski program dla producentów rolnych zatwierdzony przez Komisję Europejską. W zeszłym tygodniu KE zatwierdziła program o wartości 1,3 mld euro.

 

ZOBACZ: Premier ogłasza pomoc dla rolników. "Największa w historii"

 

Jego celem jest zapewnienie pokrycia ryzyka szkód, wyrządzonych niektórym produktom roślinnym i gatunkom zwierząt gospodarskich, spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, takimi jak huragany, powodzie czy osunięcia ziemi.

adn/kg / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie