1,3 mld euro dla polskich rolników. Jest zgoda Komisji Europejskiej

Biznes
1,3 mld euro dla polskich rolników. Jest zgoda Komisji Europejskiej
Polsat News
Protest niezadowolonych rolników z Agrounii w Opolu

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej, program Polski o wartości 1,3 mld euro. Pieniądze mają wesprzeć producentów rolnych.

Polski rząd powiadomił Komisję o swoich planach przyjęcia programu o wartości około 1,3 mld euro (6 mld zł), którego celem jest zapewnienie pokrycia ryzyka szkód, wyrządzonych niektórym produktom roślinnym i gatunkom zwierząt gospodarskich, spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, takimi jak huragany, powodzie, osunięcia ziemi.

 

ZOBACZ: Tusk spotkał się z rolnikami. "Nie nadrobimy tego roku"

 

Z programu będą mogli skorzystać małe, średnie i duże przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie podstawowej produkcji rolnej w Polsce, które wykupią ubezpieczenie w towarzystwach ubezpieczeniowych wybranych przez polskie władze w drodze otwartej procedury przetargowej.

 

 

Kwalifikujący się beneficjenci są uprawnieni do otrzymania pomocy w wysokości do 65 proc. ich składek ubezpieczeniowych. Warunkiem uzyskania pieniędzy jest nieprzekroczenie określonych progów tych składek.

Pieniądze dla rolników. KE zatwierdziła nowy plan pomocowy

Wcześniej unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski ogłosił decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą zatwierdzenia programu Polski o wartości 122,6 mln euro (561,6 mln zł), mający na celu wsparcie sektora podstawowej produkcji rolnej w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.

 

ZOBACZ: Janusz Wojciechowski o "wielkim osiągnięciu Polski". Chodzi o zboże i inne towary z Ukrainy

 

Pieniądze z tej puli będą przeznaczone dla rolników, którzy ponieśli straty w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę.

 

"Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram przejściowych i kryzysowych dotyczących pomocy państwa, przyjętych przez Komisję w dniu 9 marca 2023 r. w celu wsparcia środków w sektorach, które mają kluczowe znaczenie dla przyspieszenia ekologicznej transformacji i zmniejszenia zależności paliwowej" - poinformował na Twitterze Wojciechowski.

 

 

"Nowe ramy zmieniają i częściowo przedłużają tymczasowe ramy kryzysowe, przyjęte 23 marca 2022 r., aby umożliwić państwom członkowskim wspieranie gospodarki w kontekście obecnego kryzysu geopolitycznego, zmienione już 20 lipca 2022 r. i 28 października 2022 r. W ramach programu pomoc będzie polegać na ograniczonej wysokości pomocy w formie dotacji bezpośrednich" - napisał unijny komisarz.

 

"Celem działania jest wsparcie uprawnionych beneficjentów poprzez łagodzenie skutków rosnących kosztów kluczowego nakładu do produkcji rolnej paliwa, a tym samym zapewnienie stabilnego poziomu cen" – dodał we wpisie.

map / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie