Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu. Niemcy przeciwni inwestycji

Świat
Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu. Niemcy przeciwni inwestycji
PxHere
Niemcy wskazują dwa problemy

"Niemcom nie podobają się polskie plany budowy portu kontenerowego w Świnoujściu" - informuje "Deutsche Welle". Sprzeciw wobec tej inwestycji ma być motywowany troską o środowisko naturalne i obawą przed możliwymi utrudnieniami w branży turystycznej.

W lipcu polski rząd podjął decyzję o powstaniu portu kontenerowego w Świnoujściu. Jak zapewniono terminal będzie spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

 

ZOBACZ: Niemcy. Premier Saksonii o uchodźcach: Najwyższy czas na odważne decyzje

 

Jednak jak podaje "DW" budowa na wyspie Uznam nadal budzi sprzeciw niemieckich władz samorządowych, organizacji ekologicznych oraz posłów do Parlamentu Europejskiego mimo, że tor będzie omijał niemieckie wody morskie. 

Argumenty przeciwników budowy portu

Przeciwnikami projektu są m.in. włodarze gminy Heringsdorf znajdującej się po niemieckiej stronie wyspy. Obawiają się, że może zmniejszyć się atrakcyjność wyspy Uznam wśród turystów. 

 

Pomysł krytykuje także posłanka Parlamentu Europejskiego z ramienia Zielonych Hannah Neumann oraz Rainer Sauerwein, prezes stowarzyszenia Bürgerinitiative Lebensraum Vorpommern (BI Lebensraum Vorpommern), którzy uważają że zarówno budowa jak i późniejsze funkcjonowanie portu może negatywnie wpłynąć na miejscową przyrodę

 

ZOBACZ: Niemcy: Aktywiści klimatyczni uszkodzili 35 aut. Na celowniku drogie modele

 

Krytycznie do budowy portu kontenerowego po polskiej stronie Uznam podchodzi także rząd landu Meklemburgia - Pomorze Przednie. Minister gospodarki Reinhard Meyer obawia się szkód dla środowiska naturalnego.

 

"Latem 2022 Meyer groził stronie polskiej nawet zablokowaniem transportu towarów ciężkich z tunelu pod Świną przez Uznam, do czego jednak nie doszło" - przypomina dziennik. 

Stanowisko krytyków bez zmian

"DW" sprawdziło, czy zapewnienia polskiego Ministerstwa Infrastruktury o wypełnieniu ekologicznych standardów, wpłynęły na podejście przeciwników budowy portu. Biuro poselskie Hanny Neumann odpisało, że pozostaje ono bez zmian

 

Natomiast biuro prasowe gminy Heringsdorf zamierza dokładnie sprawdzić, w jakim stopniu budowa portu kontenerowego w Świnoujściu i przeniesienie toru podejściowego wpłynie na tereny gminy, jakość nadmorskich kurortów i uzdrowisk oraz na całą wyspę Uznam.

W sprawie powstała petycja

Z inicjatywy stowarzyszenia BI Lebensraum Vorpommern i innych protestujących powstała specjalna petycja do Unii Europejskiej zawierająca zastrzeżenia co do zgodności projektu z ochroną natury.

 

ZOBACZ: Włochy. Burmistrz zwołał radę miejską na basenie, aby "nie tracić lata"

 

- O ile mi wiadomo, strona polska nie odpowiedziała na zastrzeżenia zgłoszone przez kraj związkowy Meklemburgię Pomorze Przednie i stowarzyszenia ochrony środowiska - podkreślał prezes organizacji. 

 

Krytyka będzie dotyczyła terenów Natura 2000 oraz ewentualnych dopłat unijnych do realizacji tego projektu.

aas/dsk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie