Wakacje 2023. Ceny biletów na Wawel. Rzeczniczka Zamku odpiera zarzuty

Kultura
Wakacje 2023. Ceny biletów na Wawel. Rzeczniczka Zamku odpiera zarzuty
Polsat News
Ile zapłacimy za zwiedzanie Wawelu? Rzeczniczka Zamku objaśnia, że niekoniecznie będzie to ponad 100 zł od osoby

151 zł kosztuje bilet na zwiedzanie całego Zamku Królewskiego na Wawelu. Co prawda jego ulgowa wersja jest o 50 zł tańsza, ale i tak oznacza to, że czteroosobowa rodzina zapłaciliby w sumie ponad 500 zł. Wokół oferty "Wawel od A do Z" wybuchła gorąca dyskusja w sieci, do której odniosła się rzeczniczka Zamku. Stwierdziła, że część informacji wymaga sprostowania.

Burzę w mediach społecznościowych wywołał wpis internauty, który z dziećmi zamierzał zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie. Negatywnie zaskoczyła go jednak wysokość cen biletów. Jak podał, za przemierzenie obiektu wzdłuż i wszerz on zapłaciłby 151 zł, a dzieci - 101 zł od osoby.

 

Wyliczyliśmy w środę na polsatnews.pl, że jeśli czteroosobowa rodzina chciałaby wybrać tę opcję zwiedzania, zwaną "Wawel od A do Z", zapłaciłaby 504 zł. W tej ofercie nie ma przewodnika, więc dokupując audioprzewodniki - 14 zł za sztukę - cena wzrosłaby do 560 zł. Tańsze są bilety na pojedyncze wystawy - to koszt rzędu kilku lub kilkudziesięciu złotych.

Rzeczniczka Zamku na Wawelu: Ceny biletów nie zdrożały

O powód, dlaczego zwiedzanie całego zamku wawelskiego kosztuje dorosłą osobę 151 zł, zapytaliśmy Urszulę Wolak-Dudek, rzeczniczkę obiektu. Zwróciła uwagę, że niektóre pojawiające się w sieci informacje "wymagają sprostowania".

 

ZOBACZ: Niezwykłe odkrycie na plaży. Trafiła na trzonowiec mastodonta

 

Jak zapewniła, ceny biletów na główne i podstawowe wystawy "nie uległy podwyższeniu". - Jedyna zmiana dotyczy wzrostu kosztów zewnętrznych usług przewodnickich, niezależnych od Zamku - dodała.

 

Zwróciła uwagę, że bilet "Wawel od A do Z" to oferta skierowana zwłaszcza dla "dorosłych koneserów" i jest "jedną ze specjalistycznych propozycji zwiedzania Zamku Królewskiego", z wyłączeniem katedry.

 

- Została udostępniona dopiero 29 kwietnia 2023 roku, przygotowana jest z najwyższą starannością i wychodząca naprzeciw oczekiwaniom konkretnych grup odbiorców – naszych gości, którzy nieodmiennie bezpośrednio kierowali do wawelskiego zespołu pytania o możliwości zwiedzania dosłownie "całego Zamku" - wyjaśniła rzeczniczka.


WIDEO: Ile płacimy za zwiedzanie polskich zabytków?

Rzeczniczka: Z biletem "Wawel od A do Z" turysta sam wybiera godziny zwiedzania

Urszula Wolak-Dudek stwierdziła, że z biletem "od A do Z" można wejść na wszystkie otwarte w danym dniu wystawy, także te czasowe. - Szacowany czas zwiedzania to minimum pięć godzin. Dbając o komfort zwiedzania bilet "od A do Z" sprzedajemy tylko do konkretnej godziny w danym dniu, by zapewnić zainteresowanym gościom możliwość zobaczenia naprawdę wszystkiego - stwierdziła.

 

ZOBACZ: Wakacje 2023. Bon turystyczny ulży w erze inflacji? A. Gut-Mostowy: Szanse dopiero po wyborach

 

Przyznała, że cena tego biletu jest wysoka, ale "ostatecznie preferencyjna w stosunku do sumy cen biletów umożliwiających kilkanaście wstępów do otwartych w danym dniu przestrzeni". - Posiadacz biletu "Wawel od A-Z" ma też wolność wyboru godziny zwiedzania. Każdy osobny bilet wiąże się bowiem z koniecznością rezerwacji konkretnej godziny zwiedzania ze względów konserwatorskich - zauważyła.

 

Z wyliczeń Zamku wynika, że od pojawienia się oferty "Wawel od A do Z" korzysta z niej dziennie sto kilkanaście osób. - To niewielka, przy kilku tysiącach sprzedawanych dziennie osobnych biletów, zdecydowana i świadoma swoich potrzeb grupa, nastawiona na aktywne zwiedzania. W lipcu Zamek Królewski na Wawelu odwiedziło milion zwiedzających. To wynik wyższy niż w minionym roku o tej porze - dodała.

 

Podkreśliła, że na Wawelu utworzono specjalne, krótsze trasy zwiedzania, rekomendowane rodzinom z dziećmi. Najmłodsi do ukończenia 7. roku życia mogą zwiedzać zamek bezpłatnie. Nie zapłacimy też nic, jeśli wybrane wystawy zechcemy poznać w poniedziałek.

wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie