Wakacje 2023. Bon turystyczny ulży w erze inflacji? A. Gut-Mostowy: Szanse dopiero po wyborach

Biznes
Wakacje 2023. Bon turystyczny ulży w erze inflacji? A. Gut-Mostowy: Szanse dopiero po wyborach
Flickr/Torsten Maue/CC BY-SA 2.0
Decyzja ws. bonu turystycznego w 2023 roku nie zapadła

- Branża turystyczna w czasie sezonu sobie jakoś radzi, jednak poza sezonem mógłby być pewien program pobytów o charakterze polityki społecznej - mówił w Polsat News wiceszef Ministerstwa Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, pytany o szanse na powrót bonu turystycznego. Uznał, że jeżeli rząd zdecydowałby się na taki lub podobny program wsparcia, byłoby to po wyborach do Sejmu i Senatu.

W rozmowie z Polsat News wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy został zapytany, czy istnieją szanse na pojawienie się bonu turystycznego w tym roku. Jak ocenił, było to "pewne nadzwyczajne rozwiązanie" w czasach covidowych, kiedy parlament przekazał kilka miliardów na wakacje dla rodzin z dziećmi.  

 

ZOBACZ: Bon turystyczny. ZUS alarmuje: Około 750 tysięcy bonów wciąż nieaktywnych, a kończy się ich ważność


- Tego typu instrumenty, które byłyby pewnym elementem zachęcającym do wypoczynku w krajowej bazie turystycznej, jak najbardziej na przyszłość powinny być wprowadzone - przekazał. 

A. Gut-Mostowy: Taki projekt jesteśmy w stanie zrealizować

Jak zaznaczył wiceminister, wprowadzenie bonu wymagałoby konsultacji pomiędzy sektorem przedsiębiorców, pracowników i rządem.  


- Wydaje się, że takie rozwiązania mogłyby być przede wszystkim skumulowane na wykorzystaniu bazy turystycznej także poza głównym sezonem (...). W czasie sezonu turystycznego ta branża sobie jakoś radzi, jednak poza sezonem mógłby to być pewien program pobytów o charakterze polityki społecznej - przekazał Gut-Mostowy. 

 

WIDEO: A. Gut-Mostowy w rozmowie o bonie turystycznym

Dopytywany, czy są szanse na wprowadzenie bonu turystycznego jeszcze w tym roku, zaznaczył, że są na to szanse dopiero po wyborach. Przekazał, że "te prace wymagałyby pewnych prac legislacyjnych", co zapewne wydłużyłoby proces. 


- Myślę, że jeżeli będzie wola wszystkich to w ciągu dwóch, trzech miesięcy po wyborach taki projekt jesteśmy w stanie zrealizować - powiedział i zaznaczył, że jednak nie jest to tak "nadzwyczajna sytuacja", jak w czasach pandemii. 

Wakacje z inflacją. Czy jest szansa na bon turystyczny?

W Polsce wciąż panuje wysoka inflacja. Czy to nie powód, by rząd powrócił do pomysłu bonu turystycznego, który obniżyłby koszty rodzinnego urlopu? 


- Twarde dane i statystyki mówią trochę co innego. Wzrost wyjazdów zagranicznych to około 30, 40, 50 proc. Wzrost turystki krajowej to około 20 proc. - wyliczył, podkreślając, że tam, gdzie przedsiębiorcy mogą podnieść ceny będą to robili i mają do tego prawo. Taka sytuacja jest zauważalna np. nad polskim morzem.  

 

ZOBACZ: Wakacje 2023. Zamek Królewski na Wawelu. Burza wokół cen biletów za zwiedzanie


Gut-Mostowy zaznaczył, że inne kraje chętnie przyjeżdżają do Polski na wakacje m.in. dla tego, że jest taniej. Wskazał też na wzrost sympatii do kraju, spowodowany pomocą Polski Ukrainie.  - Pokazujemy swoją gościnność - zaznaczył.  

kar/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie