Łódź: Robotnicy odkryli ludzkie szczątki. Były tam, gdzie dawne więzienie

Polska
Łódź: Robotnicy odkryli ludzkie szczątki. Były tam, gdzie dawne więzienie
Łódź.pl
Robotnicy nie spodziewali się, że podczas pracy odnajdą fragmenty kości

Codziennie przechodzili tamtędy łodzianie, nie wiedząc, co kryje się pod powierzchnią ziemi. W czwartek w centrum miasta robotnicy natknęli się na fragmenty ludzkich szkieletów. Nadzór nad znaleziskiem objęli archeolodzy. Wstępnie ustalono, że szczątki należały do dwóch osób. Być może byli to osadzeni, ponieważ w tamtym miejscu przez kilkadziesiąt lat funkcjonowało więzienie.

Ludzkie szczątki odkopali w czwartek robotnicy zaangażowani w prace ziemne w okolicy skrzyżowania ulic Legionów i Gdańskiej. Prawdopodobnie należały do szkieletów dwóch osób, na co wskazują fragmenty czaszek. W tym samym miejscu odkryto również kawałki żeber.

 

ZOBACZ: Warszawa: Masowe groby ofiar NKWD na Rembertowie. Szczątki co najmniej 15 osób

 

Znaleziskiem zajęli się archeolodzy. Na razie trudno stwierdzić, z jakiego dokładnie okresu pochodzą szczątki, ponieważ są mocno rozdrobnione, a ponadto przemieszane. Niewykluczone też, że wcześniej je przekopano w trakcie innych robót.

Szczątki w pobliżu dawnego więzienia. Zbudowali je Rosjanie, służyło też Niemcom

Łódzki magistrat podkreślił, że kości odkopano nieopodal głównej siedziby Muzeum Tradycji Niepodległościowych. W tym budynku, wybudowanym w latach 80. XIX wieku przez carskie władze, działało więzienie.

 

Szczątki znalezione podczas robót na ulicy LegionówŁódź.pl
Szczątki znalezione podczas robót na ulicy Legionów

 

To miejsce odosobnienia początkowo służyło Rosjanom do pozbawiania wolności działaczy politycznych, m.in. członków Polskiej Partii Socjalistycznej i innych ruchów walczących o odrodzenie się Polski. Niektórzy więźniowie byli tam traceni, o czym świadczyła stojąca na dziedzińcu szubienica.

Pod koniec istnienia w łódzkim więzieniu umieszczano kobiety

Budynek był więzieniem także podczas I wojny światowej, w 20-leciu międzywojennym, w trakcie niemieckiej okupacji oraz w pierwszych latach komunistycznej Polski - do 1953 roku. W trakcie II wojny światowej oraz pod koniec istnienia tego więzienia umieszczane były w nim kobiety.

 

ZOBACZ: Kościół przykryty przez fale. Odkryli szczątki sprzed 700 lat

 

Nie wiadomo, jakiej płci były osoby, do których należały kości. Być może szczegóły poznamy, gdy szczątki dokładnie zbadają specjaliści.

wka/prz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie