Anglia: Zaskakujące znalezisko archeologów. Zrekonstruowano twarz arystokratki z VII wieku

Świat
Anglia: Zaskakujące znalezisko archeologów. Zrekonstruowano twarz arystokratki z VII wieku
Flickr/Matthew Dillon/CC BY 2.0/Facebook/Cambridge Archaeological Unit

Archeologom udało się zrekonstruować twarz anglosaskiej kobiety. 16-latka najpewniej przybyła do Anglii z Europy Środkowej. Naukowcy wskazują na wyjątkowość dziewczyny, jej pochówku i skarbu, który obok niej znaleziono.

Archeolodzy zrekonstruowali twarz 16-letniej anglosaski pochowanej w Wielkiej Brytanii w VII wieku. Pochówek nastolatki został odkryty w 2012 roku przez Cambridge Archaeological Unit w Trumpington Meadows. Kobieta została pogrzebana z niezwykle rzadkim krzyżem wykonanym ze złota i granatu. 


16-latka została pochowana na drewnianym łóżku. Miała na sobie drogocenny krzyż, złote szpilki i elegancką odzież, wskazującą na wysoki stan jej pochodzenia. 

 

ZOBACZ: Niezwykłe odkrycie na plaży. Trafiła na trzonowiec mastodonta


Twarz kobiety została zrekonstruowana. Dokonał tego Hew Morrison, policyjny portrecista, na podstawie pomiarów czaszki. Naukowcy stwierdzili, że stworzony wizerunek stanowi "mocną wskazówkę" co do wyglądu kobiety na krótko przed śmiercią.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Hew Morrison 🇬🇧🇹🇭 (@hewmorrison)

 
"Jej lewe oko było nieco niżej niż prawe, około pół centymetra. Byłoby to dość zauważalne w prawdziwym życiu" - powiedział Morrison.  

"Jej styl życia się zmienił"

Opierając się na porównaniu z dwiema innymi kobietami, które zostały podobnie pochowane na drewnianych łóżkach w tym okresie, naukowcy uważają, że dziewczyna przeprowadziła się do Anglii z Europy Środkowej. W tym czasie jej dieta uległa znacznej zmianie, bo kobieta spożywała dużo mniej białka.  


"Fakt, że jej dieta zmieniła się po przybyciu do Anglii sugeruje, że jej styl życia mógł wyglądać inaczej" – stwierdził archeolog Sam Leggett, cytowany przez Independent. 

 

ZOBACZ: Opole. Dwa wtulone w siebie szkielety w ścianie katedry. Nietypowe odkrycie archeologów


"Była dość młodą dziewczyną, kiedy przeprowadziła się, prawdopodobnie z części południowych Niemiec do Anglii. Prawdopodobnie źle się czuła i przebyła długą drogę w zupełnie nieznane miejsce, gdzie nawet jedzenie było inne. To musiało być przerażające" – powiedział dr Leggett. 

 

ZOBACZ: Egipt: Sensacyjne odkrycie w Gizie. Naukowcy znaleźli nowy korytarz w Piramidzie Cheopsa

 

Wizerunek nastolatki i złoty krzyż znaleziony w miejscu jej pochówku będzie można podziwiać w Muzeum Archeologii i Antropologii w Cambridge. Wystawa potrwa od 21 czerwca 2023 r. do 14 kwietnia 2024 r.

kar/kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie