Władysław Kosiniak-Kamysz: Niemcy od początku wojny popełniają tragiczne błędy

Polska
Władysław Kosiniak-Kamysz:  Niemcy od początku wojny popełniają tragiczne błędy
Polsat News
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

Niemcy od początku wojny popełniają tragiczne błędy, które rzutują na ich pozycję oraz odpowiedzialność, która spoczywa na UE - stwierdził w programie "Gość Wydarzeń" prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Polityk wyraził jednak zadowolenia z nieoficjalnych doniesień wedle, których Berlin wyraził zgodę na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie.

- Szkoda, że tak późno, po takich naciskach, takiej ofensywie - skomentował szef PSL nieoficjalne doniesienia mediów dotyczące zgody kanclerza Olafa Scholza na wysłanie Ukrainie czołgów Leopard. Jego zdaniem Berlin od początku wojny popełnia "tragiczne błędy", które rzutują na ich pozycję oraz odpowiedzialność, która spoczywa na UE. 

 

- Polska presja ma sens, każda presja ma sens - stwierdził Kosiniak-Kamysz. - Trzeba robić wszystko, żeby tę wojnę wygrać. Żeby na Ukrainie zapanował pokój - tłumaczył. 

"Polska musi wywierać naciski"

Polityk zauważył, że należy też dążyć do tego, by to polskie firmy odbudowywały Ukrainę. - Żeby to się nie skończyło tak, że dzisiaj my najbardziej pomagamy, jesteśmy najbardziej ofensywni w tworzeniu koalicji, która ma pomagać, a później niemieckie i francuskie firmy wjadą jako pierwsze - ostrzegał. 

 

ZOBACZ: Władysław Kosiniak-Kamysz: Solidarna Polska jest poza Unią Europejską

 

Kosiniak-Kamysz twierdzi, że żeby uniknąć takiego scenariusza Polska powinna zacząć stawiać warunki. - Stawiać warunki dnia dzisiejszego Ukrainie czyli zboże. Nie może być tak, że polskie rolnictwo i polski konsument ucierpią, że zboże nie trafi do Afryki północnej tylko zaleje polski rynek - tłumaczył. 

 

Prezes PSL wskazał też na kwestię historyczną. - W tym roku przypada 80 rocznica tragedii rzezi wołyńskiej - ludobójstwa - i trzeba już dzisiaj przygotowywać się do obchodów tych uroczystości i stawiać jasne warunki - mówił i dodał, że nie można pozwolić na kult Bandery.

 

"Sikorski powinien przeprosić"

Prowadzący poprosił swojego gościa o skomentowanie słów polityka PO Radosława Sikorskiego dotyczących rozbiorów Ukrainy. - To jest kolejna wpadka, kolejny błąd (....) bezsensowne, głupie słowa - ocenił Kosiniak-Kamysz i dodał, że były minister spraw zagranicznych powinien się z nich wycofać i przeprosić. 

 

ZOBACZ: Sikorski mówił o rozbiorze Ukrainy. Tłumaczy: Afery tkwią w uchu słyszącego

 

Zdaniem lidera PSL wypowiedzi Sikorskiego nie zostaną zapamiętane i za dziewięć miesięcy podczas wyborów nie będą miały wpływu na decyzje Polaków dokonywane przy urnach. 

Ustawa wiatrakowa 

Kosiniak- Kamysz został też zapytany o poparcie PSL dla tzw. ustawy wiatrakowej. 

 

- Pomożemy Polakom, żeby prąd był tańszy, żeby Polska był bardziej bezpieczna energetycznie, żeby polskie firmy mogły, przedsiębiorcy mogli sobie budować wiatraki i czerpać z nich prąd, żeby utrzymywać miejsca pracy - wymienił jednym tchem argumenty, dla których jego partia poprze projekt. Dodał, że ważny jest też wymiar ochrony środowiska. 

 

- Jesteśmy za jak najdalej idącym rozwojem: wiatraki, biogazownie, fotowoltaika. Platformy i PiS-u na świecie nie było, jak PSL mówił o zielonej energii - przypomniał. 

 

Poprzednie odcinki programu "Gość Wydarzeń" można zobaczyć TUTAJ.

 

ap / polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie