Niemieccy żołnierze będą stacjonować w Polsce. Jest zgoda Andrzeja Dudy

Polska
Niemieccy żołnierze będą stacjonować w Polsce. Jest zgoda Andrzeja Dudy
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Niemieccy żołnierze trafią po weekendzie do Polski

Prezydent Andrzej Duda wydał zgodę na stacjonowanie w Polsce żołnierzy niemieckiej Bundeswehry - poinformowała IAR. Wojskowi będą obsługiwać wyrzutnie Patriot, które zostaną przetransportowane do Polski. Pierwsi żołnierze z Niemiec trafią do naszego kraju po weekendzie.

Kilkuset niemieckich wojskowych będzie stacjonować na Lubelszczyźnie. IAR zaznacza, że lokalizacja została uzgodniona z ministerstwem obrony oraz Dowództwem Operacyjnym Sił Zbrojnych. Żołnierze będą obsługiwać systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński o Patriotach w Ukrainie: Pokazujemy, czym jest skuteczność

 

Przysłanie do Polski niemieckich żołnierzy wraz z wyrzutniami Patriot to efekt wydarzeń z Przewodowa z końca ubiegłego roku. W wyniku ostrzału rakietowego Ukrainy prowadzonego przez Rosję, na terenie naszego kraju spadły fragmenty ukraińskiego systemu obrony. W incydencie zginęły dwie osoby.

Wyrzutnie Patriot zostaną rozmieszczone w Polsce

Rzecznik niemieckiego rządu potwierdził w rozmowie z korespondentem Polsat News w Berlinie, że baterie trafią także na Ukrainę. - Liczba baterii, które trafią do Polski nie zostanie w związku z tym zredukowana - podkreślił Tomasz Lejman.

 

ZOBACZ: Bateria Patriot z Niemiec dla Ukrainy. Nowa pomoc wojskowa także z USA

 

MIM-104 Patriot to amerykański rakietowy system ziemia-powietrze na mobilnej platformie samochodowej. System przeznaczony jest do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, w tym samolotów i helikopterów, a także atmosferycznych pocisków rakietowych.

jkm/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie