USA. Media: Szkolenia Ukraińców w zakresie systemów Patriot odbędą się w Ameryce

Świat
USA. Media: Szkolenia Ukraińców w zakresie systemów Patriot odbędą się w Ameryce
PAP/EPA/Oliver Contreras /POOL
Wołodymyr Zełenski i Joe Biden

Pentagon rozważa szkolenie ukraińskich sił zbrojnych w zakresie obsługi systemu obrony przeciwrakietowej Patriot w bazie wojskowej w Stanach Zjednoczonych - przekazały media. Taką informację otrzymano od urzędników z Departamentu Obrony USA. Według Pentagonu szkolenie będzie wymagało co najmniej 90 żołnierzy i zajmie kilka miesięcy.

Od czasu inwazji Rosji, ukraińskie siły zbrojne ukończyły szkolenie w zakresie wielu różnych systemów broni dostarczonych przez NATO, w tym amerykańskiego systemu rakietowego High Mobility Artillery Rocket System, w Europie Wschodniej, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Jednak do tej pory żadne z tych szkoleń nie odbywało się w Stanach Zjednoczonych - przekazał Politico.


Chociaż nie podjęto jeszcze decyzji, wiadomość, że Departament Obrony rozważa przeprowadzenie szkolenia w Stanach Zjednoczonych, ukazała się dzień po tym, jak administracja Bidena ogłosiła, że dostarczy Ukrainie system obrony przeciwlotniczej Patriot.


Kijów prosił o te wsparcie od miesięcy, ale USA zwlekała z decyzją. Jednym z powodów była złożoność systemu i długi proces szkolenia wymagany do jego obsługi. Według Pentagonu szkolenie, które zwykle wymaga 90 żołnierzy, zajmie kilka miesięcy.

Patriot trafi do Ukrainy, gdy przeszkolona zostanie załoga 

Departament rozważa teraz, czy przeprowadzić całość lub część tego szkolenia w Stanach Zjednoczonych, czy też w kraju trzecim. Jak przekazali anonimowi informatorzy, sensowne byłoby przeprowadzenie szkolenia w USA, najprawdopodobniej w Fort Sill w Oklahomie, gdzie znajduje się większość instruktorów i symulatorów. Przeprowadzenie szkolenia w Europie byłoby wykonalne, ale wiąże się z większymi trudnościami logistycznymi.

 

ZOBACZ: Kreml sięgnie po pociski Cyrkon, Kindżał i Iskander. Mają ośmieszyć Patrioty

 

System, który obejmuje kilka pojazdów pomocniczych przewożących stacje kontroli, radary i generatory, prawdopodobnie nie trafi na pole walki przez wiele miesięcy. Wojsko nie przekaże go Ukrainie, dopóki żołnierze nie zostaną w pełni przeszkoleni w zakresie jego obsługi - powiedział jeden z urzędników Departamentu Obrony.

 

Prawdopodobnie USA dostarczy systemy z magazynu w Stanach Zjednoczonych, zamiast przemieszczenia któregoś z już działających. Baterie cieszą się dużym popytem na całym świecie - szczególnie w Arabii Saudyjskiej i innych krajach Bliskiego Wschodu, gdzie bronią się przed irańskimi dronami i rakietami typu cruise.

"Nie ma wątpliwości, że razem ochronimy płomień wolności"

Joe Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone przekazują kolejną pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości około 2 mld dol. Zrobił to podczas pierwszej od wybuchu wojny wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie.

 

Pieniądze te zostaną wydane m.in. na kolejne zakupy amunicji, przede wszystkim na baterie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot oraz na wyszkolenie ukraińskiej kadry, która będzie obsługiwała ten sprzęt. - Wyszkolenie Ukraińców z obsługi Patriotów zajmie trochę czasu, ale jest częścią wzmacniania obrony powietrznej Ukrainy - podkreślił Joe Biden. 

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski: W drodze z USA spotkałem się z przyjacielem Ukrainy prezydentem Andrzejem Dudą

 

- Dziś zobowiązujemy się także do przekazania 374 mln dolarów na pomoc humanitarną dla 1,5 mln Ukraińców - dodał. 

 

- Chcę panie prezydencie, żeby pan wiedział, żeby cały naród ukraiński wiedział, że naród amerykański jest z wami i z wami będzie. Będziemy z wami tak długo, jak tylko będziecie nas potrzebować. To co robicie, to coś wielkiego nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całego świata. Nie ma wątpliwości, że razem ochronimy płomień wolności - powiedział prezydent USA. 

mbl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie