USA. Ukraina otrzyma Patrioty. System zostanie włączony do nowego pakietu pomocy wojskowej

Świat
USA. Ukraina otrzyma Patrioty. System zostanie włączony do nowego pakietu pomocy wojskowej
Mark Holloway from Beatty, Nevada, USA/ Wikimedia.commons
USA przekażą Ukrainie systemy Patriot

Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że Ukraina otrzyma system obrony powietrznej Patriot. Kijów dostanie nową broń w ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej, którego łączna wartość wyniesie 1,85 mld dol.

- USA przekażą Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 1,85 mld dolarów, w tym m.in. system obrony powietrznej Patriot - potwierdził w środę amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Polityk złożył tę deklarację na kilka godzin przed wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie.

 

Nowy pakiet pomocy wojskowej obejmuje wsparcie w wysokości 1 mld dolarów na rzecz zapewnienia Ukrainie "rozszerzonej obrony powietrznej i zdolności do przeprowadzania precyzyjnych ataków" oraz dodatkowo 850 mln dolarów w ramach "pomocy w sferze bezpieczeństwa" - powiadomiła agencja Reutera.

Spotkanie Biden-Zełenski

Prezydent USA Joe Biden spotka się w środę wieczorem w Białym Domu z prezydentem Zełenskim, który opuścił Ukrainę po raz pierwszy od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na jego kraj.

 

ZOBACZ: USA. CNN: Administracja Joe Bidena finalizuje plany wysłania systemu Patriot na Ukrainę

 

Jak poinformował w środę portal Politico, Waszyngton ogłosi podczas wizyty kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości blisko 2 mld dolarów. Znajdą się w nim systemy obrony powietrznej Patriot, a także m.in. zestawy JDAM (Joint Direct Attack Munition), dzięki którym możliwe jest przekonwertowanie niekierowanych bomb lotniczych w naprowadzane satelitarnie pociski. Nowy pakiet ma obejmować również amunicję artyleryjską.

ap/map / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie