Bateria Patriot z Niemiec dla Ukrainy. Nowa pomoc wojskowa także z USA

Świat
Bateria Patriot z Niemiec dla Ukrainy. Nowa pomoc wojskowa także z USA
PAP/EPA/Jens Krick/Hajotthu/commons.wikimedia
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zgodził się na przekazanie Ukrainie systemu Patriot

Niemcy i USA dostarczą do Ukrainy dodatkowy sprzęt wojskowy. Uzgodnili to kanclerz RFN Olaf Scholz i amerykański prezydent Joe Biden podczas rozmowy telefonicznej - podały Reuters i AFP.

Jak przekazano w oświadczeniu Białego Domu, Stany Zjednoczone przekażą Kijowowi wozy bojowe  Bradley Fighting Vehicles. Podobny sprzęt - wozy piechoty Marder - zaatakowany przez Rosję kraj otrzyma od rządu w Berlinie.

System Patriot dla Ukrainy

Ponadto Niemcy zapewnią Ukrainę dodatkową baterię Patriot, służącą do ochrony przestrzeni powietrznej. "Dołączą do USA" - podała administracja Bidena, nawiązując do zestawu Patriot, którego dostarczenie Waszyngton potwierdził w grudniu, gdy spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim.

 

ZOBACZ: Rosja: Putin krytykuje Zachód i zapowiada zniszczenie systemów Patriot dostarczanych Ukrainie

 

Dodatkowo przywódcy zapewnili o swojej "wspólnej determinacji, by kontynuować dostarczanie pomocy finansowej, humanitarnej, wojskowej i dyplomatycznej Ukrainie". Ma się to dziać "tak długo, jak jest to konieczne".

Odpowiedź na ataki rakietowe

Decyzja Bidena i Scholza ma związek z ponawiającymi się atakami Rosji na ukraińską infrastrukturę krytyczną. Agencja Reutera ustaliła, iż wozów Bradley z USA dla Ukrainy będzie 50.

 

ZOBACZ: USA: Znaleziono ciała ośmiu osób z ranami postrzałowymi. Pięcioro z nich to dzieci

 

Będzie to element największego od chwili agresji pakietu pomocy zbrojeniowej zza oceanu, wartego 2,85 miliarda dolarów. Dodatkowo Kijów otrzyma również pojazdy kołowe Humvee i MRAP, jak i "sporą ilość rakiet oraz amunicji". 

 

Rządy Niemiec i USA spodziewają się zaostrzenia walk między Ukrainą a Rosją na wiosnę - stąd ich czwartkowy ruch. Reuters wyliczył, że od 24 lutego 2022 roku Amerykanie przekazali Ukrainie sprzęt o wartości ponad 21 miliardów dolarów.

wka/ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie