Mariusz Błaszczak: Patriot pozwoli Ukrainie bronić się przed rosyjskimi atakami terrorystycznymi

Polska
Mariusz Błaszczak: Patriot pozwoli Ukrainie bronić się przed rosyjskimi atakami terrorystycznymi
Polsat News
Mariusz Błaszczak

- Decyzja USA o przekazaniu systemu Patriot Ukrainie to bardzo dobra decyzja, która pozwoli skutecznie bronić się Ukrainie przed rosyjskimi atakami terrorystycznymi - powiedział w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował w środę, że Ukraina otrzyma system obrony powietrznej Patriot. Kijów dostanie nową broń w ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej, którego łączna wartość wyniesie 1,85 mld dol.

 

- Moje środowisko polityczne, środowisko Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny miało rację w sprawie Patriotów. Kiedy mówiliśmy o tym, że należy przekazać Ukrainie Patrioty, myśleliśmy o bezpieczeństwie Polski, Ukrainy i całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

 

ZOBACZ: USA. CNN: Administracja Joe Bidena finalizuje plany wysłania systemu Patriot na Ukrainę

 

- Dziś możemy z satysfakcją powiedzieć, że Stany Zjednoczone zdecydowały o przekazaniu systemu Patriot na Ukrainę. To bardzo dobra decyzja, która pozwoli skutecznie bronić się Ukrainie przed rosyjskimi atakami terrorystycznymi wymierzonymi w infrastrukturę krytyczną - dodał.

 

 

Błaszczak stwierdził też, że pojawienie się systemu Patriot w Ukrainie zmniejszy zagrożenia blackoutami, a tym samym "spowoduje, że Ukraińcy nie będą w ten sposób zmuszani do emigracji, do opuszczenia swojego państwa".

 

WIDEO: Mariusz Błaszczak: Patriot pozwoli Ukrainie bronić się przed rosyjskimi atakami terrorystycznymi.

 

Mariusz Błaszczak o polskiej opozycji

- Chcę też podkreślić, że opozycja w Polsce krytykowała mnie za propozycję (o rozmieszczeniu niemieckich baterii Patriot w zachodniej Ukrainie - red.) - stwierdził Mariusz Błaszczak.

 

- Były minister obrony Tomasz Siemoniak czy też były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych Mirosław Różański mówili, że niemożliwe jest przekazane Patriotów na Ukrainę. Po raz kolejny mylili się lub świadomie wprowadzali opinię publiczną w błąd, co świadczy o braku kwalifikacji do sprawowania rządów - dodał.

 

Jak podkreślił, systemy Patriot Polska zamówiła w 2018 roku, pierwsze wyrzutnie są w Polsce. - Nasi żołnierze ćwiczą obsługę tego systemu - dodał Błaszczak.

an / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie