Wojna w Ukrainie. W irańskich dronach używanych przez Rosję znaleziono części kanadyjskiej produkcji

Technologie
Wojna w Ukrainie. W irańskich dronach używanych przez Rosję znaleziono części kanadyjskiej produkcji
PAP/Viacheslav Ratynskyi
Rosjanie niszczą ukraińskie miasta

W irańskich dronach szturmowych Shahed 136 używanych przez rosyjską armię w atakach na Ukrainę znaleziono części wyprodukowane przez firmę z Kanady - poinformował dziennik "The Globe and Mail".

Ukraińska organizacja pozarządowa StateWatch twierdzi, że w irańskich dronach Shahed 136, zakupionych przez Rosję do inwazji na Ukrainę, zidentyfikowano elementy anteny produkowane przez firmę z Ottawy Tallysman Wireless. Śledztwo w tej sprawie zostało przeprowadzone w ramach projektu TrapAggressor, który ma ujawniać metody obchodzenia zachodnich sankcji nakładanych na Rosję po ataku na Ukrainę.  

 

ZOBACZ: Rosja. Siergiej Ławrow do NATO i USA: Jesteście bezpośrednio zaangażowani w wojnę


Drony Shahed 136, nazywane również kamikaze lub dronami samobójcami, z uwagi na to, że ulegają zniszczeniu po dostarczeniu ładunku wybuchowego, zostały użyte przeciwko ukraińskim żołnierzom, cywilom i infrastrukturze. 

 

Kanadyjska firma: Nie sprzedajemy swoich produktów ani do Iranu, ani do Rosji 

Prezes Tallysman Wirelesss, Gyles Panther przyznał w rozmowie z "The Globe and Mail", że firma "ma świadomość", że niektóre z jej komponentów są używane w wojnie Rosji z Ukrainą. 


- Czasami zakłada się, że jesteśmy w jakiś sposób współwinni tego wykorzystania. Absolutnie nie jesteśmy - powiedział Panther, podkreślając, że przedsiębiorstwo jest w stu procentach zaangażowane we wspieranie Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji

 

ZOBACZ: Niemiecki minister: Trzymanie się Nord Stream 2 było wkładem Niemiec w wybuch wojny


Prezes oświadczył, że Talyssman Wirelesss nie sprzedaje żadnych swoich produktów ani do Iranu, ani do Rosji, nie zezwala też na sprzedaż swoich towarów stronom trzecim, które handlują z krajami podlegającymi sankcjom. Zdaniem Panthera wyprodukowane w Kanadzie części antenowe prawdopodobnie trafiły do Iranu za sprawą pośredników.  

Części produkowane przez zachodnie firmy użyte w rosyjskiej broni 

Jak informuje kanadyjski dziennik, Tallysman Wireless jest jedną z wielu zachodnich firm technologicznych, których części znalazły się w broni produkowanej przez Rosję i jej sojuszników. Śledztwo StateWatch TrapAggressor dotyczące dronów Shahed 136 zidentyfikowało 30 komponentów produkcji zachodniej z krajów takich jak Japonia, Niemcy i Stany Zjednoczone.  

 

ZOBACZ: Jens Stoltenberg: NATO powinno robić więcej, by Rosja nie wygrała wojny


Gazeta zaznacza też, że nie wszystkie zachodnie produkty technologiczne podlegają kontroli eksportu. Dotyczy to również elementów anten produkowanych przez Tallysman Wireless. Dzieje się tak dlatego, że proste komponenty nie są zwykle uznawane za wrażliwy sprzęt przez zachodnie rządy, które chcą powstrzymać przepływ towarów wojskowych do wrogich państw. 

adn/pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie