Rosja. Siergiej Ławrow do NATO i USA: Jesteście bezpośrednio zaangażowani w wojnę

Świat
Rosja. Siergiej Ławrow do NATO i USA: Jesteście bezpośrednio zaangażowani w wojnę
mid.ru/Wikipedia/CC BY 4.0
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow

- Stany Zjednoczone i NATO są bezpośrednio zaangażowane w konflikt na Ukrainie, dostarczając broń i szkoląc personel wojskowy - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow cytowany przez agencję ITAR-TASS. Z kolei zmasowane rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę nazwał "wyłączaniem obiektów energetycznych".

Ławrow podczas konferencji dotyczącej bezpieczeństwa w Europie został zapytany przez dziennikarza Associated Press o kwestie związane z inwazją na Ukrainę. 

 

- Wyłączamy obiekty energetyczne (w Ukrainie - red), które pozwalają wam (Zachodowi – red.) pompować Ukrainę śmiercionośną bronią do zabijania Rosjan, więc nie mówcie, że Stany Zjednoczone i NATO nie są zaangażowane w tę wojnę - mówił szef rosyjskiego MSZ.

 

Pomoc udzielaną napadniętemu państwu nazwał "bezpośrednim zaangażowaniem w wojnę". - Jesteście bezpośrednio zaangażowani nie tylko dostarczając broń, ale także szkoląc personel wojskowy – powiedział.

"Szkolenie ukraińskich żołnierzy i wysyłanie najemników"

Ławrow wymienił też państwa, w których jego zdaniem szkoleni są ukraińscy żołnierze. Na liście znalazły się m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Włochy.

 

ZOBACZ: Polska nie wpuści Ławrowa na spotkanie OBWE. Rosja wściekła, MSZ nie przebiera w słowach

 

- Oprócz szkolenia na swoim terytorium, setki zachodnich instruktorów pracują bezpośrednio na miejscu, pokazując Ukraińcom, jak strzelać z dostarczonej broni – zaznaczył Ławrow.

 

Dodał również, że wsparcie Zachodu to także wysłanie Ukrainie "ogromnej liczby najemników i wywiadu w celu ustalenia założeń ukraińskiej armii".

ap/wka/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie