Jens Stoltenberg: NATO powinno robić więcej, by Rosja nie wygrała wojny

Świat
Jens Stoltenberg:  NATO powinno robić więcej, by Rosja nie wygrała wojny
PAP/EPA/Robert Ghement
Jens Stoltenberg na spotkaniu w Bukareszcie

- Putin ponosi porażkę na Ukrainie. Odpowiada zwiększoną brutalnością, atakując infrastrukturę gazową, linie wysokiego napięcia, próbując pozbawić Ukraińców wody, prądu, światła i ogrzewania. Musimy wspierać Ukrainę, bo widzimy, że Putin próbuje użyć zimy jako broni, sprowadzając ogromne cierpienie na naród ukraiński - powiedział Jens Stoltenberg przed rozpoczęciem spotkania szefów MSZ NATO.

W stolicy Rumunii trwa spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Uczestniczą w nim również szefowie dyplomacji Szwecji i Finlandii - krajów, które czekają na zostanie pełnoprawnymi członkami Sojuszu Północnoatlatyckiego. Szefowie MSZ dyskutują na temat wsparcia dla Ukrainy i wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu.

 

Przed rozpoczęciem spotkania sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po raz kolejny podjął temat rosyjskiej agresji na Ukrainę, mówiąc, że "należy spodziewać się dalszych ataków".

 

ZOBACZ: Szef NATO Jens Stoltenberg: Uderzenie rakietowe w Polskę było prawdopodobnie wypadkiem


- Prezydent Putin i Rosja zademonstrowały gotowość do zadawania ogromnego cierpienia i brutalności nieznanych od II wojny światowej - stwierdził. 


Sekretarz generalny ocenił, że w związku z nasileniem rosyjskich ataków należy spodziewać się kolejnej fali uchodźców z Ukrainy

Szef NATO:  Żaden kraj nie powinien wspierać nielegalnej wojny Rosji 

Jens Stoltenberg podkreślił, że NATO powinno robić więcej, by Rosja nie wygrała wojny, gdyż w przeciwnym razie autorytarni przywódcy mogą odebrać bierność sojuszu jako przyzwolenie na osiąganie celów metodami siłowymi. - Spodziewam się sygnału w Bukareszcie, że powinniśmy robić więcej - zarówno na rzecz naprawy infrastruktury krytycznej, jak i zaopatrywania Ukraińców w systemy obrony przeciwlotniczej - mówił Stoltenberg. 

 

ZOBACZ: Niemcy. Minister obrony odrzuca propozycję wysłania Patriotów do Ukrainy. "To systemy NATO"


Sekretarz Generalny NATO skomentował również zwrócenie się Rosji do Iranu w sprawie dostarczenia dronów. - Nasze stanowisko jest jasne: żaden kraj nie powinien wspierać nielegalnej wojny Rosji - oznajmił. 

Jens Stoltenberg: Wspieranie Ukrainy leży w interesie NATO

W przemówieniu otwierającym spotkanie w Bukareszcie Jens Stoltenberg zaznaczył, że NATO nie jest stroną rosyjsko-ukraińskiego konfliktu na Ukrainie, ale udziela Ukrainie bezprecedensowego wsparcia. - Ukraina to naród, który ma prawo do samoobrony, prawo, które jest zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych - powiedział.

 

- W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, podnosimy gotowość naszych wojsk. Podwoiliśmy liczbę grup bojowych NATO z czterech do ośmiu - oznajmił szef NATO.

 

- Wszyscy płacimy cenę za wojnę Rosji przeciwko Ukrainie. My płacimy ją w pieniądzach, podczas gdy cena, jaką płacą Ukraińcy, to cena krwi. Jeśli pozwolimy Putinowi wygrać, to wszyscy zapłacimy znacznie wyższą cenę - stwierdził.

 

Stoltenberg przyznał, że wspieranie Ukrainy leży w długoterminowym interesie NATO, dlatego sojusz musi udzielać wsparcia wojskowego, aby zapewnić zwycięstwo stronie ukraińskiej.

 

- NATO będzie trwało przy Ukrainie tak długo, jak będzie to konieczne. Nie cofniemy się - zapowiedział.

adn/ sgo
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie