Wojna w Ukrainie. Na Krymie Rosjanie zapisują pierwszaki do klas podchorążych

Świat
Wojna w Ukrainie. Na Krymie Rosjanie zapisują pierwszaki do klas podchorążych
Flickr/manhhai/Twitter/Ukrinform
Na okupowanym Krymie pierwszoklasistów zapisano do klas kadetów

Na Krymie Rosjanie podjęli decyzję o zapisaniu części dzieci do klas podchorążych - informuje Ukrinform. Na przykład w Sewastopolu 30 pierwszoklasistów zostało przyjętych w szeregi kadetów Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Ukraińska agencja Ukrinform, powołując się na informacje Centrum Edukacji Obywatelskiej Almenda przekazała, że na okupowanym Krymie pierwszoklasistów zapisano do klas kadetów. Agencja opublikowała również zdjęcie z rosyjskiej telewizji, na którym widać kilkuletnie dzieci w mundurach.

 

"W październiku po raz pierwszy na okupowanym Krymie pierwszoklasiści zostali zapisani do klas podchorążych Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Na przykład w szkole nr 60 w Sewastopolu 30 pierwszoklasistów zostało przyjętych w szeregi kadetów Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej" - czytamy w raporcie.

 

Dzieci uczniami w szkole dla służb śledczych

Ukrinform zauważa, że w październiku w innym mieście na Krymie - Symferopolu 36 pierwszoklasistów złożyło przysięgę i zostało uczniami "Głównej Dyrekcji Komitetu Śledczego".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Alaksandr Łukaszenka: USA sprzeciwiają się negocjacjom między Rosją a Ukrainą

 

Almenda zaznaczyła, że takie działania mają na celu "motywowanie dzieci z terenów okupowanych do dobrowolnego wstąpienia do sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej".

 

Rzecznik Praw Obywatelskich Ukrainy Dmytro Lubiniec uważa tworzenie przez okupantów regionalnych oddziałów "Junarmii" na okupowanych terenach Ukrainy za przejaw ludobójstwa.

msm/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie