Agata Kornhauser-Duda w Nowym Jorku. Apelowała o wsparcie dla Polski ws. uchodźćów

Świat
Agata Kornhauser-Duda w Nowym Jorku. Apelowała o wsparcie dla Polski ws. uchodźćów
KPRP
Pierwsza Dama podczas wizyty w Nowym Jorku

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser–Duda rozmawiała w Nowym Jorku z przedstawicielami ONZ o sytuacji ukraińskich uchodźców w Polsce. Wezwała wspólnotę międzynarodową do wsparcia organizacyjnego i finansowego Polski.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, pierwsza dama złożyła w czwartek wizytę w Nowym Jorku. Towarzyszyli jej m.in. ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski i sekretarz stanu w KPRP Adam Kwiatkowski.

 

Agata Kornhauser–Duda rozmawiała m.in. zastępczynią Sekretarza Generalnego ONZ ds. Humanitarnych Joyce Msuya. Jak podała Kancelaria Prezydenta, pierwsza dama przedstawiła sytuację Polski związaną z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. Poinformowała też przedstawicieli ONZ, że z uwagi na bezprecedensową skalę kryzysu uchodźczego Polska potrzebuje pomocy w odpowiedzi na potrzeby humanitarne uchodźców, zwłaszcza jeśli chodzi o działania koordynacyjne i wsparcie finansowe.

 

ZOBACZ: Media: Rosja zablokuje dostęp do YouTube. Być może jeszcze w piątek

 

Jak czytamy w opublikowanym komunikacie, Msuya wyraziła ogromne uznanie dla działań podejmowanych przez Polskę, podziękowała za dotychczasową współpracę i zapewniła o woli kontynuacji wspólnych działań.

Agata Kornhauser-Duda w Nowym Jorku rozmawiała o sytuacji uchodźców

Pierwsza dama spotkała się też w czwartek z Ilze Brands Kehris, zastępczynią Sekretarza Generalnego ONZ ds. Praw Człowieka. Jak poinformowała KPRP, podczas tego spotkania skoncentrowano się na sytuacji uchodźców ze szczególnym naciskiem na dbałość o realizację pełni ich praw, w tym do pracy, nauki, opieki medycznej.

 

Kornhauser–Duda poinformowała o przyjęciu w Polsce nowych przepisów dotyczących wsparcia uchodźców i wskazała wyzwania wynikające z przyjęcia tak dużej grupy przybyszów. "Małżonka prezydenta akcentowała, że wszyscy uciekający przed wojną zostali przyjęci w Polsce niezależnie od narodowości, rasy czy religii. Pierwsza dama wspomniała także o ryzyku działania grup przestępczych parających się handlem ludźmi wobec przybywających, zwłaszcza kobiet i dziewcząt" - podała Kancelaria Prezydenta.

Pierwsza Dama zaapelowała o wsparcie Polski ws. uchodźców

Małżonka prezydenta odbyła też spotkanie z przedstawicielami UNICEF-u, z którymi rozmawiała o sytuacji dzieci uchodźców ukraińskich w Polsce. Poprosiła przy tym o wsparcie Polski, zwłaszcza w zakresie działań koordynacyjnych i wsparcia finansowego związanego z kryzysem.

 

ZOBACZ: Minister spraw zagranicznych Ukrainy o możliwych zakończeniach wojny. "Rosja odpowie za każdą łzę"

 

"Agata Kornhauser–Duda wskazała na najważniejsze obszary, w których pomoc ze strony sektora prywatnego byłaby szczególnie ważna, np. usługi transportowe, dostarczanie leków i sprzętu medycznego. Następnie scharakteryzowała obecne i potrzeby rynku pracy w Polsce wynikające z profilu uchodźców, stanowiących w zdecydowanej przewadze kobiety, często z małymi dziećmi. Pierwsza Dama mówiła także o głównych założeniach spec–ustawy, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących dostępu do rynku pracy oraz edukacji" - podała KPRP w komunikacie. 

mst//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie