Ukraina. Szef brytyjskiego wywiadu: Rosja zaczęła stosować taktykę na wyczerpanie przeciwnika

Świat
Ukraina. Szef brytyjskiego wywiadu: Rosja zaczęła stosować taktykę na wyczerpanie przeciwnika
SATELLITE IMAGE 2022 MAXAR TECHNOLOGIES
Zniszczenia w Mariupolu. Zdjęcie satelitarne

Rosja nie zdołała osiągnąć na Ukrainie swoich pierwotnych celów, więc zaczęła stosować taktykę na wyczerpanie przeciwnika, co będzie się wiązało z większą liczbą ofiar cywilnych - ostrzegł w piątek szef brytyjskiego wywiadu wojskowego gen. Jim Hockenhull.

Po ponad trzech tygodniach walk w Ukrainie Rosjanie wciąż nie są w stanie jednoznacznie przełamać uporu i obrony Ukraińców. Zdaniem szefa brytyjskiego wywiadu, Kreml zaczął stosować taktykę "na wyczerpanie", a to, jak twierdzi Jim Hockenhull doprowadzi do śmierci większej ilości cywilów. 

 

- Kreml jak dotąd nie zdołał osiągnąć swoich pierwotnych celów. Został zaskoczony skalą i zaciekłością ukraińskiego oporu i boryka się z problemami, które sam sobie stworzył. Rosyjskie działania uległy zmianie. Rosja realizuje teraz strategię na wyczerpanie. Będzie się to wiązało z używaniem ognia w sposób nierozważny i na oślep - oświadczył Hockenhull.

Szef brytyjskiego wywiadu: Liczba ofiar wśród cywilów będzie większa 

Jim Hockenhull podkreślił, że taka taktyka Rosji nieuchronnie doprowadzi do większej liczby ofiar wśród ludności cywilnej, pogłębienia kryzysu humanitarnego, a także do dodatkowych zniszczeń w ukraińskiej infrastrukturze.

 

Wskazał zarazem, że prezydent Rosji Władimir Putin zacieśnia kontrolę nad mediami, próbując ukryć problemy, z jakimi boryka się kampania na Ukrainie.

 

ZOBACZ: Nieruchomości Putina w Niemczech warte setki milionów. Eurodeputowany wzywa do ich zajęcia

 

- Kreml stara się kontrolować narrację, ukrywać problemy operacyjne i zaciemniać przed Rosjanami wysokie liczby rosyjskich ofiar - dodał Hockenhull.

mst/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie