Wojna w Ukrainie. Dwudziesty pierwszy dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. Dwudziesty pierwszy dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
Zdj. ilustracyjne/PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

Wojska rosyjskie zrzuciły potężną bombę na budynek teatru dramatycznego w Mariupolu. W budynku ukrywały się setki mieszkańców. Zbombardowane zostało również miasto Sarny na zachodzie Ukrainy. Prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie o udzieleniu Ukrainie dodatkowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 800 mln dolarów. Zobacz zapis relacji na żywo.

aml/wka/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy relację na żywo. Po więcej informacji dotyczących wojny w Ukrainie zapraszamy do naszego Raportu Dnia.

"Nasza wizyta w Kijowie nie byłaby możliwa bez Mateusza Morawieckiego. Dziękuję Polsce za to co robi zarówno dla Ukrainy, jak i dla uchodźców. Polska zasługuje na nasze wsparcie!" - napisał w środę wieczorem na Twitterze premier Czech Petr Fiala.

"Dziękuję! W tym kluczowym momencie musimy okazać solidarność" - również na Twitterze odpowiedział Mateusz Morawiecki.

Francja, aby zmniejszyć zależność od rosyjskich paliw kopalnych, zniesie rządowe dotacje do pieców gazowych, a zwiększy wsparcie dla wykorzystania m.in. pomp ciepła i pieców na biomasę - podała w środę agencja Reutera.

Agencja przypomniała, że w ramach rządowego programu odporności, który ma pomóc francuskim gospodarstwom domowym i formom w radzeniu sobie z ekonomicznymi skutkami inwazji Rosji na Ukrainę, Francja planuje skończyć z importem rosyjskiej ropy i gazu do 2027 roku.

Rosja już doświadcza wszystkich konsekwencji niewypłacalności państwa. Z perspektywy zachodnich systemów finansowych i stabilności rynku ważniejszy jest jednak rosyjski dług korporacyjny rzędu 150 mld dolarów - podaje w środę dziennik "Financial Times".

Na miasto Sarny w obwodzie rówieńskim, na zachodzie Ukrainy, spadły rosyjskie rakiety; według wstępnych informacji ofiar nie ma - przekazał w środę wieczorem na Facebooku mer miasta Rusłan Serpeninow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Na dwóch zewnętrznych ścianach zbombardowanego teatru w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, widniały napisy "dzieci" - poinformowała w środę telewizja CNN powołując się na zdjęcia satelitarne.

W budynku ukrywały się setki mieszkańców, w tym osoby z małymi dziećmi. 

Tak wyglądało wnętrze teatru przed bombardowaniem:

Pociąg medyczny z chorymi onkologicznie ukraińskimi dziećmi przyjechał w środę wieczorem do Kielc. Mali pacjenci na kilka dni zatrzymają się w ośrodku w podkieleckim Bocheńcu, skąd zostaną przetransportowani do specjalistycznych szpitali za granicą.

To kolejny taki transport. Pierwszy specjalny pociąg z chorymi onkologicznie dziećmi dotarł do Kielc w nocy z soboty na niedzielę. Wówczas do regionu przyjechało 58 małych pacjentów. Niestety, w trakcie podróży stan dwójki dzieci się pogorszył. Zostały przetransportowane do szpitali w Kielcach i Jędrzejowie. Mimo starań lekarzy ich życia nie udało się uratować.

O pomocy humanitarnej dla Ukrainy i uciekających z tego kraju mieszkańcach Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda od kilku dni rozmawia z małżonkami przywódców ze świata - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Intencją Pierwszej Damy jest stworzenie koalicji Małżonek i połączenie działań na rzecz ofiar wojny.

Władze Kanady formalnie nakazały dostawcom kanałów telewizyjnych zablokowanie odbioru rosyjskiej telewizji RT i RT France - poinformował w środę regulator rynku mediów. Reuters przypomina, że wielcy kanadyjscy operatorzy telewizji kablowej zablokowali RT wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę.

"Mieszkańcy białoruskich miast zgłaszają odgłosy wybuchów" - napisał na Twitterze doradca Swiatłany Cichanouskiej Franak Viačorka.

Do wpisu dołączył nagranie ze Stolina, niedaleko granicy z Ukrainą.

Więcej informacji TUTAJ.

Rząd Szwecji i opozycja porozumiały się w środę w sprawie zwiększenia o 3 mld koron (ok. 288 mln euro) wydatków na obronność w 2022 roku. Wzmocniona ma zostać obecność wojska na Gotlandii.

Jak podkreślił szwedzki minister obrony Peter Hultqvist decyzja jest konieczna w związku z "pogorszeniem się sytuacji bezpieczeństwa na skutek ataku Rosji na Ukrainę".

Słowacja wstępnie zgodziła się wysłać na Ukrainę system przeciwlotniczy S-300, ale USA i NATO nadal nie ustaliły jak uzupełnić tę lukę w słowackiej obronie i dlatego transfer S-300 jest nadal niepewny - podaje w środę CNN powołują się na trzy źródła.

 

Primabalerina Teatru Bolszoj w Moskwie Olga Smirnowa opuściła Rosję i od środy rozpoczęła pracę w Holenderskim Balecie Narodowym (HNB) w Amsterdamie.

31-letnia tancerka jest przeciwna rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Wstydzę się mojego kraju. Całym sercem jestem przeciwko tej wojnie - stwierdziła.

Z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola ewakuowało się w środę do Zaporoża blisko 11 tys. ludzi - poinformowała rada miejska Mariupola.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał w środę telefonicznie z papieżem Franciszkiem na temat wojny na Ukrainie. Papież i kanclerz są zgodni co do tego, że wojna ta musi zostać natychmiast zakończona i konieczne jest już teraz zawieszenie broni - poinformował rzecznik rządu RFN.

- Zważywszy na sytuację humanitarną zawieszenie broni jest pilne i konieczne, aby można było uniknąć dalszego cierpienia - powiedział rzecznik o ustaleniach Scholza i Franciszka.

- Jeśli nie dojdzie do cudu lub śmierci Władimira Putina i innych bandytów, to przez kilka-kilkanaście lat będziemy mieli za wschodnią granicą Afganistan - mówił w programie "Gość Wydarzeń" Paweł Kukiz. Dodał, że w wojnie Rosji z Ukrainą "Niemcy i Francuzi zachowują się jak szmalcownicy".

Więcej TUTAJ.

Trzy wozy ratowniczo-gaśnicze Lotniskowej Straży Pożarnej z warszawskiego Lotniska Chopina trafią do strażaków w Ukrainie - poinformowało biuro prasowe stołecznego portu. Dodano, że wozy trafią do służb w porcie lotniczym we Lwowie.

Francuska prokuratura ds. terroryzmu wszczyna śledztwo w sprawie zabicia na Ukrainie dziennikarza i operatora telewizji Fox News Pierre'a Zakrzewskiego, który urodził się w Paryżu we francusko-polskiej rodzinie - podaje w środę AFP.

Dochodzenie dotyczyć będzie "świadomej intencji zabicia osoby chronionej przez prawo międzynarodowe" oraz "celowego ataku na osobę cywilną, która nie uczestniczy bezpośrednio w działaniach zbrojnych" - podała prokuratura.

W Ukrainie zginęła 48-letnia sanitariuszka Olga Semidianowa. Kobieta osierociła 12 dzieci (6 z nich jest adoptowanych) - poinformowała NEXTA. 

Z relacji rodziny wynika, że kobieta zmarła 3 marca, ale z powodu działań wojennych nadal nie można jej pochować.

Kanada zamyka swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów z Białorusi - poinformował w środę kanadyjski minister transportu Omar Alghabra.

Nie ma jeszcze dokładnej informacji, kiedy decyzja rządu Kanady wchodzi w życie. 27 lutego Kanada zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów rosyjskich linii lotniczych.

Były tenisista Ołeksandr Dołgopołow jest kolejnym ukraińskim sportowcem, który zamierza walczyć w obronie ojczyzny z bronią w ręku.

33-letni Dołgopołow, który wygrał trzy imprezy ATP i doszedł do 13. pozycji w światowym rankingu, gdy wybuchła wojna przebywał z matką i siostrą w Turcji. Pod okiem byłego żołnierza ćwiczył strzelanie i razem z kilkoma Amerykanami przez Serbię i Polskę dostał się na Ukrainę.

Joachim Stamp, minister ds. uchodźców i integracji Nadrenii Północnej-Westfalii, zaapelował do rządu RFN, a także władz lokalnych o sprawniejsze przyjmowanie uchodźców wojennych z Ukrainy.

Wskazał również na konieczność udzielenia pomocy Polsce w zmierzeniu się z falą uchodźców - pisze w środę dpa.

Duński parlament przyjął w środę ustawę ułatwiającą uchodźcom z Ukrainy podjęcie pracy, pójście do szkoły i otrzymywanie pomocy socjalnej. Na mocy nowego prawa ukraińscy uchodźcy wojenni mogą starać się o czasowy pobyt w Danii na okres do dwóch lat.

Ukraińscy uchodźcy, którzy przybywają do Danii, będą mieli takie sama prawa, jakie oferowane są obywatelom krajów Unii Europejskiej, w tym zakwaterowanie i ulgi finansowe.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w środę prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi za wsparcie. Poinformował także, że rozmawiał z nim o sposobach intensyfikacji rozmów pokojowych.

"Odbyłem rozmowę z przyjacielem Ukrainy, prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Przedstawiłem postępy narodu Ukrainy w walce z trwającą agresją. Jestem wdzięczny za ważne wsparcie. Dyskutowaliśmy także o sposobach intensyfikacji rozmów pokojowych" - napisał Zełenski.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zdementowała w środę rosyjskie oskarżenia o rzekomo przygotowywanych prowokacjach z użyciem substancji toksycznych.

"Oficjalnie informujemy, że SBU, nawet teoretycznie, nie może przygotowywać żadnych prowokacji z użyciem toksycznych substancji. Ponieważ nie działamy tak jak okupanci. Naszym zadaniem jest obrona Ukrainy. I z powodzeniem realizujemy je wspólnie z całym narodem" - czytamy w oświadczeniu.

Новий фейк від російського Міноборони: виявляється, Служба безпеки України нібито «за підтримки західних країн готує...

Opublikowany przez Служба безпеки України Środa, 16 marca 2022

"Religijne usprawiedliwianie wojny jest błędne. Apelujemy do zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, aby wsłuchiwał się w głosy swojego Kościoła, które opowiadają się za pojednaniem i pokojem" - napisali biskupi Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Niemczech i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Prezydent Joe Biden nazwał w środę w rozmowie z dziennikarzami rosyjskiego przywódcę Władimira Putina "zbrodniarzem wojennym" w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Associated Press podkreśla, że są to najmocniejsze jak dotąd słowa potępienia Putina ze strony administracji USA.

Wcześniej w środę Biden stwierdził, że rosyjski prezydent "sieje zatrważające zniszczenie i horror" na Ukrainie, za co zapłaci wysoką cenę.

"Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Monitorujemy sytuację radiacyjną w kraju" - poinformowała w środę wieczorem na Twitterze PAA.

- Jeżeli nie powtrzymamy teraz Władimira Putina, to nie tylko mieszkańcy Kijowa będą nosić kamizelki kuloodporne i hełmy, ale i zachodni Europejczycy - powiedział w środowym "Gościu Wydarzeń" rzecznik polskiego rządu Piotr Müller.

Opisał też, jak wyglądał Kijów, gdy zjawił się tam m.in. w towarzystwie Morawieckiego i Kaczyńskiego. - Miasto jak z filmu katastroficznego - stwierdził.

Więcej TUTAJ.

Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) odrzuciła propozycję wprowadzenia stałych kontroli granicznych ze względu na masowy napływ uchodźców z Ukrainy - informuje w środę "Tagesschau".

- Nie potrzebujemy populizmu, lecz pragmatycznych i humanitarnych rozwiązań - podkreśliła w Bundestagu podczas spotkania rządu, które dotyczyło sytuacji na Ukrainie.

Szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber uważa, że władze UE powinny rozważyć wstrzymanie importu węgla i ropy naftowej z Rosji.

W rozmowie z rumuńską telewizją Digi24 stwierdził również, że budowa gazociągu Nord Stream 2 była złym rozwiązaniem dla Europy.

- Podczas spotkania w Kijowie rozmawialiśmy o sankcjach, o pomocy humanitarnej, o dostawie broni defensywnej, po to żeby Ukraińcy mogli bronić swojej wolności - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Ukraińcy broniąc swoich domów, walczą o pokój w Europie.

- Wzywam liderów krajów europejskich, prezydenta Francji, kanclerza Niemiec, premiera Wielkiej Brytanii, żeby pojechali do Kijowa, spojrzeli w oczy płaczącym matkom, popatrzyli na naród ukraiński z bliska, umocnili ich wolę walki - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

- Wspieramy ukraińskie starania i rozmowy pokojowe, ale na razie nie widzimy żadnych oznak rosyjskiej deeskalacji - oznajmił w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, komentując doniesienia o ewentualnym bliskim porozumieniu między Ukrainą i Rosją.

Wśród obiektów zbombardowanych w środę w oblężonym przez Rosjan Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, są pomieszczenia pływalni, pod gruzami znalazły się kobiety z dziećmi i kobiety ciężarne - napisał na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Kyryłenko wyjaśnił, że basen Neptun został trafiony bombą lotniczą, podobnie jak teatr dramatyczny w Mariupolu.

Росіяни цілеспрямовано б’ють по цивільних! Ці покидьки прагнуть фізично знищити Маріуполь і маріупольців, які давно вже...

Opublikowany przez Павло Кириленко Środa, 16 marca 2022

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) rozszerzyła w środę na ukraińskich zawodników możliwość przejścia do klubów w innych krajach, bez konieczności czekania na oficjalny okres transferowy.

W ubiegłym tygodniu FIFA dała taką szansę zagranicznych piłkarzom i trenerom, zatrudnionym do tej pory na Ukrainie lub w Rosji.

- Wysłanie żołnierzy USA na Ukrainę mogłoby tylko przedłużyć i rozszerzyć wojnę na Ukrainie, podczas gdy naszym celem jest jak najszybsze jej zakończenie - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, komentując propozycję misji pokojowej zgłoszonej przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Więcej TUTAJ.

Ciała pięciu osób, w tym trojga dzieci, wydobyli ukraińscy ratownicy spod gruzów akademika w Czernihowie, zbombardowanego przez siły rosyjskie - podała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

O zrzuceniu bomby lotniczej na dziewięciokondygnacyjny akademik w Czernihowie, mieście leżącym na północ od Kijowa, informowano 13 marca. Wówczas wiadomo było o jednej ofierze śmiertelnej.

Kijowskie organy ścigania zatrzymały duchownego Ukraińskiej Cerkwii Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego za kontakty i domniemanie współpracy z rosyjskim wojskiem - podał w czwartek portal RBK.

Jak informuje RBK, duchowny został zatrzymany we własnym domu. Podczas przeszukania w jego telefonie znaleziono korespondencję z przedstawicielami agresora, w której była mowa o ofensywie na Kijów.

W Rosji wszczęto pierwsze trzy sprawy karne z artykułu o rozpowszechnianiu "fake newsów dyskredytujących" rosyjską armię - poinformował w środę Komitet Śledczy.

Oskarżeni to blogerka Nika Biełocerkowska i dwoje mieszkańców obwodu tomskiego na Syberii.

Wielka Brytania dostarczy Ukrainie przenośne przeciwlotnicze systemy rakietowe Starstreak - potwierdził w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Produkowany przez brytyjską firmę Thales Air Defence system Starstreak jest zaprojektowany do niszczenia myśliwców i śmigłowców. Wystrzeliwane z nich pociski osiągają prędkość ponad 3 Machów, co czyni je najszybszymi na świecie pociskami krótkiego zasięgu typu ziemia-powietrze.

W wyniku przymusowej mobilizacji mężczyzn na okupowanych terytoriach Donbasu doszło do krytycznej sytuacji, która zbliża region do katastrofy humanitarnej - ocenił w środę w komunikacie opublikowanym na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Podkreślono też, że wojsko rosyjskie w dalszym ciągu łamie międzynarodowe prawo humanitarne, przeprowadzając ataki rakietowe na infrastrukturę krytyczną, osiedla mieszkaniowe i ostrzeliwując kolumny ludności cywilnej podczas ewakuacji.

🇺🇦 Оперативна інформація станом на 18.00 16.03.2022 щодо #російського_вторгнення / 🇬🇧 Operational information on 18.00,...

Opublikowany przez Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine Środa, 16 marca 2022

Dokumentowanie zniszczeń wojennych w Ukrainie – to główny cel zbiórki używanych dronów, które mogą służyć także do pomocy w działaniach ratowniczych.

Przy akcji współpracują organizacje pozarządowe i biznesowe, osoby prywatne i przedstawiciele administracji rządowej.

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że rosyjskie pociski trafiły w środę wieczorem w kilka prywatnych domów w dzielnicy Padół w ukraińskiej stolicy. Doszło do pożaru, nie ma ofiar.

USA "bardzo uważnie obserwują", czy rosyjskie siły celowo strzelają do dziennikarzy na Ukrainie i dokumentują przypadki takich ataków - powiedział w środę szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken w wywiadzie dla publicznego radia NPR. Przypomniał, że zabijanie reporterów jest zbrodnią wojenną.

Blinken przypomniał, że zginęło już trzech zachodnich dziennikarzy relacjonujących wojnę w Ukrainie.

- Prezydent Zełenski przemawia w imieniu narodu, który pokazał siłę i odwagę, który zainspirował świat - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden, komentując wystąpienie ukraińskiego prezydenta przed Kongresem.

Biden obiecał, że USA do końca będą wspierać Ukrainę wojskowo i gospodarczo.

Projekt 15-punktowego układu pokojowego między Rosją a Ukrainą, o którym napisał w środę "Financial Times", odzwierciedla tylko propozycje rosyjskie, Ukraina zaś ma własne stanowisko - oświadczył doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

Prezydenci Gdańska, Gdyni, Sopotu, wicemarszałek województwa pomorskiego oraz poseł Paweł Kowal spotkali się w środę z merem Lwowa Andrijem Sadowym i jego współpracownikami. Samorządowcy rozmawiali m.in. o pomocy z Pomorza dla Ukrainy, miejscach dla rannych w pomorskich szpitalach i sprzęcie medycznym dla lwowskiego szpitala.

Mer Melitopola Iwan Fedorow, który został uprowadzony przez Rosjan, jest na wolności - poinformował w środę szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Mszę w intencji pokoju na Ukrainie odprawił w środę w bazylice Świętego Piotra watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

Wzięli w niej udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej. Obecni byli ambasadorowie Rosji Aleksandr Awdiejew i Ukrainy Andrij Jurasz.

Tymczasem papież Franciszek rozmawiał w środę z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem - poinformował Watykan. Do rozmowy doszło prawie trzy tygodnie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, którą wcześniej poparł Cyryl. Jako główny temat rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i "rolę chrześcijan oraz ich pasterzy w uczynieniu wszystkiego, by przeważył pokój".

Wojska rosyjskie zrzuciły potężną bombę na budynek teatru dramatycznego w Mariupolu. W budynku ukrywały się setki mieszkańców, w tym osoby z małymi dziećmi.

Z powodu ciągłego ostrzału ofiar ataku nie można wyciągnąć spod gruzów.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił dodatkowe 800 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy.

- Nowy pakiet pomocy wojskowej zawiera m.in. 800 zestawów przeciwlotniczych, w tym dłuższego zasięgu i 9 tys. przeciwpancernych - powiedział Biden. 

- To, co robi Rosja na Ukrainie jest przerażające, Putin zapłaci za to wysoką cenę - dodał amerykański prezydent.

Trzy osoby zginęły, a pięć zostało rannych w środę w wyniku rosyjskiego ostrzału bazaru w Charkowie na wschodzie Ukrainy.

Po ataku wybuchł tam pożar, który objął powierzchnię 3600 metrów kwadratowych.

Rada Wykonawcza UNESCO, której członkiem jest aktualnie Polska, przyjęła decyzję jednoznacznie potępiającą rosyjską agresję wobec Ukrainy - przekazał w środę rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Rosyjski państwowy regulator internetu i mediów, urząd Roskomnadzor, zablokował w środę portal BBC News na terenie kraju i zapowiedział dalsze działania w "wojnie informacyjnej", wszczętej według Moskwy przez Zachód po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Wcześniej w Rosji zablokowano m.in. niezależną telewizję Dożd, a także Radio Swoboda, Głos Ameryki i Deutsche Welle. Zablokowano też działanie serwisów społecznościowych Twitter, Facebook i Instagram oraz wyłączono niezależne radio Echo Moskwy.

Moskwa negocjuje z Kijowem tylko na pokaz i będzie przeciągać rozmowy, dopóki nie okaże się czy wygrała, czy przegrała na Ukrainie - powiedział w rozmowie ze stacją Euronews były szef rosyjskiej dyplomacji Andriej Kozyriew.

- To normalne podejście. Rosjanie rozumieją jedynie argument siły - mówił Kozyriew, który był pierwszym ministrem spraw zagranicznych Rosji po rozpadzie Związku Sowieckiego i pełnił to stanowisko do 1996 roku.

Sopocka Organizacja Turystyczna tworzy bazę mieszkań na odpłatny wynajem długoterminowy. To szansa dla uchodźców z Ukrainy, którzy podejmą pracę, na usamodzielnienie się i zamieszkanie w godnych warunkach - informuje magistrat.

Rosjanie od tygodni nie są w stanie zbliżyć się do ukraińskiej stolicy, bo zostali zatrzymani - powiedział w środę w rozmowie z portalem RBK szef kijowskiej administracji wojskowej generał Mykoła Żyrnow.

- Od tygodni okupant nie był w stanie zbliżyć się do stolicy. Zatrzymaliśmy go. A na niektórych obszarach nasze siły zbrojne przeszły do ofensywy - zauważył Żyrnow, przyznając, że najcięższe walki toczą się w tej chwili na kierunku żytomierskim, wyszogrodzkim i browarskim wokół Kijowa.

Projekt 15-punktowego układu pokojowego między Rosją a Ukrainą zakłada wycofanie rosyjskich wojsk z zajętych terenów, rezygnację przez Ukrainę z wejścia do NATO i goszczenia zagranicznych baz oraz międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa - podał w środę "Financial Times".

Jak podaje brytyjski dziennik, powołując się na trzy osoby zaangażowane w rozmowy, Ukraina i Rosja poczyniły spore postępy w pracach nad projektem porozumienia, który negocjatorzy po raz pierwszy w całości omawiali w poniedziałek.

Francja zakończy importowanie ropy i gazu z Rosji do roku 2027 - oświadczył w środę na konferencji prasowe premier Francji Jean Castex.

Podczas briefingu premier zaprezentował także propozycje rządowej pomocy dla francuskich przedsiębiorców, którzy ucierpią z powodu wzrostu cen na skutek nałożonych na Rosję sankcji. Państwo ma wziąć na siebie cześć wyższych kosztów cen energii.

Marina Owsiannikowa, dziennikarka Kanału 1 rosyjskiej telewizji państwowej, powiedziała w środę agencji Reutera, że bardzo boi się o swoje bezpieczeństwo i ma nadzieję, że jej protest przeciwko wojnie na Ukrainie nie był na próżno.

W swym pierwszym wywiadzie po poniedziałkowym proteście w czasie programu informacyjnego Kanału 1, Owsiannikowa podkreśliła, ze nie ma zamiaru uciekać z Rosji i ma nadzieję, że nie zostaną postawione jej zarzuty o charakterze kryminalnym.

- Musimy wzmocnić nasze siły na wschodniej flance Sojuszu - oświadczył w środę Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. 

-Jesteśmy zgodni co do tego, że nie powinniśmy przemieszczać naszych sił na terytorium Ukrainy. Ciąży na nas odpowiedzialność, by ten konflikt nie wyszedł poza Ukrainę - dodał.

Na Ukrainę dotarły już systemy przeciwlotnicze produkcji sowieckiej i rosyjskiej, w tym S-300, o które wnioskowała Ukraina oraz samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Osa i ręczne wyrzutnie 9K34 Strzała 3 - podaje w środę na Twitterze portal Euromaidan PR.

Senatorowie z senackiej Komisji Obrony Narodowej opowiedzieli się w środę za przyjęciem ustawy o obronie ojczyzny bez poprawek. Senat zajmie się ustawą na posiedzeniu plenarnym w czwartek.

Za przyjęciem ustawy bez poprawek było 10 senatorów komisji, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzuca polską propozycję misji pokojowej NATO na Ukrainie - podał w środę portal Tagesschau, powołując się na rzecznika rządu RFN Steffena Hebestreita.

Jak podkreślił Hebestreit, kanclerz Scholz "wyraźnie mówił w przeszłości, że żaden członek personelu NATO ani żaden żołnierz NATO nie zostanie wysłany poza NATO lub na Ukrainę". Dodał, że w tej kwestii musi obowiązywać nadal "czerwona linia".

- Na spotkaniu z ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu przedstawiłem do rozważenia projekt misji pokojowej na Ukrainie, o której w Kijowie mówił wicepremier Jarosław Kaczyński - powiedział w środę w Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak.

We wtorek po spotkaniu z władzami Ukrainy wicepremier Kaczyński powiedział, że potrzebna jest misja pokojowa i humanitarna, przygotowana przez NATO i może inne organizacje, ale osłonięta zbrojnie i odbywająca się na terytorium Ukrainy.

Rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52 został zestrzelony w środę koło miasta Mikołajów na południu Ukrainy - poinformowały wojska lądowe ukraińskiej armii.

Według szacunków ukraińskich armia rosyjska straciła 108 śmigłowców od 24 lutego, czyli rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Są to dane na środę rano.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ostrzegł swojego rosyjskiego odpowiednika gen. Nikołaja Patruszewa o konsekwencjach ewentualnego użycia broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie - przekazał w środę Biały Dom.

Był to pierwszy bezpośredni kontakt dyplomatyczny między Moskwą i Waszyngtonem od początku inwazji.

Poseł współrządzącej w Niemczech SPD i parlamentarny sekretarz stanu Soeren Bartol wyraził niezadowolenie z działań ambasadora Ukrainy w Berlinie Andrija Melnyka. "Myślę, że ten 'ambasador' jest teraz nie do zniesienia" - napisał Bartol na Twitterze.

Po krytyce, która na niego spadła Bartol usunął wpis. "Usunąłem tweeta na temat ambasadora Ukrainy Melnyka. Zwłaszcza cudzysłów był dla niego lekceważący, za co serdecznie przepraszam. To są złe czasy, sytuacja jest nie do zniesienia dla strony ukraińskiej" - przekazał. 

Normy prawa międzynarodowego muszą być respektowane; dokumentujemy i będziemy zajmować się zbrodniami wojennymi i zbrodniami przeciwko ludzkości armii Putina - poinformował w środę prokurator generalny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Prezydent Andrzej Duda powiedział po spotkaniu z prezydentem Turcji, że "ogromnie ważnym tematem rozmowy" była sytuacja na Ukrainie.

- Podziękowałem panu prezydentowi za wysiłki, które podejmuje, aby na Ukrainie zapanował pokój, żeby doszło tam do zawieszenia broni - podkreślił Duda.

- To jest ogromna tragedia naszych czasów, wielkim naszym zadaniem jest, aby jak najszybciej się zakończyła, dziękuję bardzo za wkład, który pan prezydent i Turcja w tym kierunku czyni - powtórzył.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze poinformował w środę, że atak Rosji na Ukrainę był nielegalny. Wniosek w tej sprawie złożył 26 lutego ukraiński rząd.

MTS odrzucił rosyjskie zarzuty o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie i wydał środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymanie inwazji.

- Zgodziliśmy się, że powinniśmy kontynuować dyplomatyczną drogę do zażegnania konfliktu na Ukrainie - powiedział prezydent Turcji po spotkaniu w Ankarze z prezydentem Andrzejem Dudą.

Recep Tayyip Erdogan podziękował również Polsce, jej rządowi i instytucjom, za pomoc uchodźcom z Ukrainy. - Jest to zachowanie naprawdę godne podziwu - podkreślił. 

Każdy nauczyciel ukraiński, który chce pracować w polskim systemie oświaty, będzie musiał się porozumiewać w języku polskim, dlatego będą dla nich orgaznizowane kursy językowe - zapowiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Wskazał, że na stronach kuratoriów oświaty dostępne są formularze dla nauczycieli z Ukrainy, którzy chcą być zatrudnieni w polskiej szkole w charakterze pomocy nauczyciela.

Minister zaznaczył przy tym, że nie muszą oni legitymować się żadnymi dokumentami.

Podczas ewakuacji mieszkańców Mariupola do Zaporoża kolumna ewakuowanych została ostrzelana z rosyjskich systemów rakietowych Grad, są zabici i ranni - podał w środę Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Starukh opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia i filmy z rosyjskich ataków na konwoje.

Rosyjskie plany zdobycia ukraińskiej stolicy, Kijowa nigdy nie zostaną zrealizowane - podkreślił mer stolicy Witalij Kliczko. Dodał, że najeźdźcy chcą zasiać panikę w mieście, ale efekt jest odwrotny, mieszkańcy stolicy są wściekli i gotowi do obrony.

- Dziś chcę to powiedzieć jasno: rosyjski plan zajęcia Kijowa nie jest realizowany. On nigdy nie zostanie zrealizowany! Nawet jeżeli uda im się przejąć kontrolę nad niektórymi budynkami, nie wygrają z naszymi ludźmi. Kijów to nie tylko budynki, to przede wszystkim ludzie - powiedział Kliczko w wywiadzie udzielonym nadawanej po rosyjsku stacji Current Time.

Dwa miliony złotych pomocy dla obwodu iwanofrankowskiego na Ukrainie i uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w regionie opolskim przeznaczy samorząd województwa opolskiego. Decyzję podjęto podczas nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa.

Blisko 60 uchodźców wojennych z Ukrainy znalazło schronienie w Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie - podała w środę Kuria Metropolii Warmińskiej.

Większość tej grupy to dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat.

Niezwykłe przedstawienie dla dzieci w bunkrze. Wystawili je aktorzy z teatru w Równem. 

Tysiące ludzi wyszło w środę na proukraińską demonstrację w Berdiańsku, mieście na południowym wschodzie Ukrainy - podała agencja Ukrinform. Ludzie przeszli przez centralną ulicę miasta, trzymając flagę ukraińską.

Rząd Portugalii ogłosił w środę, że obejmie sankcjami rosyjskiego oligarchę Romana Abramowicza, który w 2021 r. uzyskał obywatelstwo tego kraju.

Zapowiedział też, że zmieni przepisy, aby utrudnić oligarchom z Rosji nabywanie portugalskiego paszportu.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, który jest również negocjatorem w rokowaniach ukraińsko-rosyjskich, oświadczył w środę, że Wołodymyr Zełenski i przywódca Rosji Władimir Putin powinni podjąć bezpośrednie rozmowy pokojowe.

"Nasze stanowisko jest bardzo konkretne - (domagamy się) gwarancji bezpieczeństwa weryfikowanych prawnie, wycofania rosyjskich wojsk. To można osiągnąć tylko poprzez bezpośredni dialog między przywódcami Ukrainy i Federacji Rosyjskiej" - napisał Podolak na Twitterze.

Władimir Putin zapewnił, że "Rosja jest gotowa przedyskutować neutralny status Ukrainy w rozmowach mających na celu zakończenie tam działań wojennych, ale Moskwa i tak osiągnie cele swojej operacji wojskowej, które planowała".

Putin powiedział, że Zachód skutecznie ogłosił niewypłacalność Rosji w ramach sankcji w związku z konfliktem na Ukrainie i że konflikt był dla Zachodu jedynie pretekstem do nałożenia sankcji.

- Zachód nawet nie zadaje sobie trudu, aby ukryć fakt, że jego celem jest zniszczenie całej rosyjskiej gospodarki, każdego Rosjanina – powiedział.

Zdaniem Władimira Putina, państwom zachodnim "nie powiedzie się próba osiągnięcia globalnej dominacji i rozczłonkowania Rosji".

- Jeśli Zachód myślał, że Rosja się cofnie, to nie zrozumiał Rosji. Za obłudnym gadaniem i dzisiejszymi działaniami tak zwanego kolektywnego Zachodu kryją się wrogie cele geopolityczne. Po prostu nie chcą silnej i suwerennej Rosji – ocenił.

- W ukraińskiej niewoli znalazło się dotychczas około tysiąca rosyjskich żołnierzy - taką informację przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy z prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karimem Khanem.

- Turcja jest gotowa być gospodarzem rozmów pokojowych między prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem - stwierdził szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu, cytowany przez portal Nexta.

- Do godz. 15 w środę nadaliśmy 17 tysięcy numerów PESEL dla dorosłych obywateli Ukrainy i prawie 15 tysięcy numerów dla dzieci - przekazał Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w kancelarii premiera.

"Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej. Zakończono unifikację systemów energetycznych Ukrainy i Unii Europejskiej. Teraz ukraiński prąd płynie do UE i na odwrót" - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski.

Rosyjski konwój wojskowy, zawierający m.in. system rakietowy Iskander, wyrzutnie rakietowe Grad oraz haubice 2A65 Msta-B, dotarł do położonego 40 km od ukraińskiej granicy Homla na Białorusi - poinformował kanał Biełaruskij Hajun, uznany przez reżim w Mińsku za "ekstremistyczny".

Serwis dodał, że zauważono również "intensywne ruchy wojsk" w południowych regionach Białorusi.

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski będzie przemawiał w czwartek - 17 marca - w niemieckim parlamencie (Bundestagu) za pośrednictwem połączenia wideo - poinformował portal RBK.

Rosyjskie siły, które atakują Kijów i wcześniej próbowały zdobyć leżące w pobliżu stolicy miasto Wyszogród przeszły do defensywy - przekazał ukraiński resort obrony. Jak dodał, "wróg został zatrzymany w marszu na Mikołajów".

"Mocne, poruszające i szczere przemówienie Prezydenta Ukrainy przed Kongresem USA. Nasz przywódca i naród Ukrainy zasługują na te długie owacje na stojąco. Czasy są historyczne, podobnie jak decyzje światowych przywódców, by powstrzymać rosyjskie barbarzyństwo" - napisał na Twitterze Dymytro Kułeba.

Jeśli strefa zakazu lotów to zbyt wiele, potrzebujemy systemów obrony przeciwlotniczej, S-300 i samolotów - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wirtualnym wystąpieniu przed połączonymi izbami Kongresu USA. Jak stwierdził, Ukraina codziennie doświadcza ataków z powietrza takich jak Ameryka doświadczyła w 1941 roku na Pearl Harbor.

- Rosyjskie siły wystrzeliły już prawie 1000 rakiet na Ukrainę, niezliczone bomby, używają dronów, by zabijać nas z precyzją. To terror, którego Europa nie widziała od 80 lat i prosimy o odpowiedź na ten terror ze strony całego świata" - powiedział Zełenski, zwracając się do kongresmenów o ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Dodał jednak, że jeśli prosi o zbyt wiele, to istnieje alternatywa.

- Wiecie, jakich systemów obronnych potrzebujemy, S-300 i innych podobnych systemów, wiecie, jak wiele zależy na polu bitwy od zdolności do używania samolotów (...) te samoloty istnieją i je macie, ale one są na ziemi, a nie na ukraińskim niebie - mówił prezydent. Stwierdził też, że każdego dnia Ukraina codziennie doświadcza tego samego, czego doświadczyła Ameryka przy okazji ataków na Pearl Harbor w 1941 roku czy zamachów 11 września 2001 roku.

- To były ataki z powietrza, nikt się ich nie spodziewał, nie mogliście ich powstrzymać. Nasz kraj doświadcza tego samego każdego dnia, każdej nocy od trzech tygodni - zaznaczył. 

Przemawiając w Kongresie USA prezydent Zełenski pokazał poruszający film o skutkach rosyjskiej agresji na Ukrainie.

We Włoszech Gwardia Finansowa zajęła nieruchomość na Sardynii, ponieważ w jednej trzeciej należy do rosyjskiego oligarchy Piotra Olegowicza Awena - podała w środę Ansa. Wartość zamrożonej części jego własności to 4 miliony euro.

67-letni Awen to były minister współpracy gospodarczej z zagranicą Federacji Rosyjskiej i były zastępca przewodniczącego komisji walutowo-ekonomicznej rządu. Później został prezesem Alfa Banku i twórcą imperium finansowego. Jest na liście oligarchów objętych sankcjami UE w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

"Nasze stanowisko w negocjacjach jest dość specyficzne – prawnie zweryfikowane gwarancje bezpieczeństwa; zawieszenie broni; wycofanie wojsk rosyjskich. Wszystko to jest możliwe tylko przy bezpośrednim dialogu między przywódcami Ukrainy i Rosji" - mówił w rozmowie z kanałem News Hour doradca prezydenta Zełenskiego Mychajło Podolak

Rosja prowadzi ofensywę nie tylko przeciwko naszym miastom, ale przeciwko podstawowym ludzkim wartościom - powiedział w przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu USA prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak dodał, pomagając Ukrainie, USA pomogą Europie i całemu światu.

- Decyduje się los naszego kraju i naszego narodu (...) Rosja prowadzi brutalną ofensywę przeciwko naszym wartościom, podstawowym ludzkim wartościom (...) naszemu pragnieniu szczęścia, bo nasze narodowe marzenie jest takie same jak macie wy, Amerykanie - powiedział Zełenski w wirtualnym przemówieniu.

Ukraiński prezydent podkreślił, że wspierając Ukrainę, USA wspierają nie tylko ten kraj, ale również Europę i świat oraz "historyczną sprawiedliwość". Zwrócił się przy tym do prezydenta USA Joe Bidena:

- Jest pan przywódcą narodu. Chciałbym, by był pan przywódcą świata. A bycie przywódcą świata znaczy bycie przywódcą pokoju.

"Ukraina, Mołdawia i Europa: wspólne wartości, wspólna władza i solidarność. Z zadowoleniem przyjmuję kluczowy krok podjęty dzisiaj, aby w tych ciemnych czasach utrzymać oświetlenie i domy w cieple poprzez synchronizację sieci elektrycznych Mołdawii i Ukrainy z Unią Europejską. Będziemy kontynuować prace nad stabilizacją ich systemów zasilania" - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Rozmawiałem z prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Haazi Karim Khanom. On już jest na Ukrainie. Okupanci będą odpowiedzialni za wszystkie zbrodnie wojenne przeciwko Ukraińcom" - mówił Zełenski.

W wyniku zainicjowanej w lutym kampanii społecznej, mieszkańcy Czech zebrali już 30 mln dolarów na zakup uzbrojenia dla Ukrainy. Środki finansowe zostaną przekazane ambasadzie Ukrainy w Pradze - informuje w środę amerykańska stacja telewizyjna CNN.

Według Ministerstwa Obrony Czech, w tej kampanii finansowania społecznościowego (ang. crowdfunding) wzięło już udział ponad 100 tys. osób. Inicjatywa jest koordynowana przez czeski rząd.

Władze w Pradze poinformowały również, że strona czeska udostępniła sprzęt wojskowy o wartości 185 mln dolarów, który może zostać zakupiony za pieniądze z kampanii społecznej. - Oferta obejmuje broń, sprzęt wojskowy i amunicję. Ukraińska armia i Wojska Obrony Terytorialnej pilnie potrzebują tych dodatkowych zasobów, aby uzupełnić uszczuplone zapasy - przekazał czeski resort obrony.

Według telewizji CNN państwa NATO wysłały do Ukrainy systemy S-300, samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Osa oraz ręczne wyrzutnie 9K34 Strzała 3. Wszystkie były już na wyposażeniu ukraińskich sił i mają większy zasięg, niż wcześniej dostarczane ręczne zestawy Stinger.

Dostawy tej broni są już w drodze - podał CNN. Jeszcze w środę prezydent USA Joe Biden ma ogłosić kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy opiewającą na kwotę 800 mln dolarów. W jej ramach na Ukrainę mają trafić kolejne dostawy broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej.

- Większość "kadyrowców" - Czeczenów walczących po stronie Rosji w Ukrainie - zginęła z rąk ukraińskich żołnierzy - poinformował w środę Fedir Wenisławski, przedstawiciel komisji Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony.

W opinii Wenisławskiego, do udziału w wojnie zmobilizowano około 1000 Czeczenów. Pozostali przy życiu "kadyrowcy" jakoby trafiają do "oddziałów zaporowych", których zadaniem jest powstrzymywanie rosyjskich żołnierzy przed unikaniem walki i dezercją oraz pacyfikacja podbitych ziem.

Wojska rosyjskie kontynuują natarcie na Ukrainie, ale nie udało im się zająć pełnego terytorium obwodów ługańskiego i donieckiego ani przejąć kontroli nad lewobrzeżna częścią Ukrainy – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Według sztabu wysiłki wroga częściowo powiodły się w kierunku donieckim, ale zostały powstrzymane w kierunku mikołajowskim.

Lotnictwo rosyjskie przeprowadza ataki rakietowo-bombowe na obiekty wojskowe i infrastrukturę cywilną w obwodach kijowskim, czernihowskim, żytomierskim, sumskim i donieckim, wykorzystując sieć lotnisk Białorusi oraz okupowanego Krymu.

Wojska rosyjskie próbują wznowić działania ofensywne w kierunku Wyszogrodu w obwodzie kijowskim i przesuwać się w kierunku Kijowa, ale bez powodzenia. Zatrzymano przeciwnika również w kierunku północnym – podkreśla sztab.

Wróg nie rezygnuje z prób zajęcia Czernihowa, ale nie prowadzi aktywnego ataku, a tylko przegrupowuje siły i stara się zapewnić sobie zaplecze logistyczne – również bez powodzenia. Wojska rosyjskie usiłują też umocnić się od zachodu w kierunku słobożańskim w obwodzie dniepropietrowskim.

W dalszym ciągu blokowane są miasta Sumy, Łebedyn i Ochtyrka, nadal też podejmowane są próby zablokowania Charkowa. Wróg usiłuje umocnić się na wschodnich i zachodnich pozycjach w okolicach miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim.

Siły ukraińskie powstrzymały natarcie wroga w kierunku miasta Krzywy Róg, zadając mu straty – podał sztab.

Sześcioro pracowników i wolontariuszy, których Rosjanie zatrzymali we wtorek wieczorem w budynku rady miejskiej w podkijowskiej Buczy, zostali wypuszczeni, są cali i zdrowi – informuje w środa agencja Interfax-Ukraina, powołując się na władze miejscowości.

"Otrzymaliśmy właśnie sprawdzoną informację, że zakładnicy, o porwaniu których informowaliśmy dziś rano, są cali i zdrowi. Wypuszczono ich i wrócili do swoich bliskich" – poinformowano w komunikacie na Facebooku.

W celu ukrycia prawdziwej liczby ofiar okupanci używają pieców metalurgicznych w Doniecku do palenia zwłok poległych rekrutów i przybyłych z Rosji wolontariuszy - poinformował w środę na Facebooku Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Ministerstwo poinformowało również o niewypłacaniu odszkodowań rodzinom zabitych rekrutów, których wcześniej pozyskano z tzw. Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej. Wskazano, że na obszarach obwodu donieckiego znajdujących się pod kontrolą Rosji organizowany jest przymusowy werbunek do 1. Korpusu Armii Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Zwiększamy wysiłki na rzecz postawienia rosyjskich okupantów przed wymiarem sprawiedliwości, zapłacą za wszystkie zbrodnie przeciwko Ukrainie i naszej ludności, za każdy akt terroru w naszym kraju - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w środę na Facebooku.

- Należy dalej pracować, aby rosyjscy okupanci odpowiedzieli za wszystkie zbrodnie wojenne przeciwko Ukraińcom - przekazał Zełenski, dodając, że zarówno ukraińska prokuratura, jak i Międzynarodowy Trybunał Karny zbierają fakty dotyczące wojny na Ukrainie i dowody rosyjskich działań.

W stolicy działa punkt pośrednictwa pracy dla uchodźców z Ukrainy. Wczoraj zgłosiło się do niego już ok. 50 osób – poinformował w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Każdy Ukrainiec, który wjechał od 24 lutego do Polski może podejmować w naszym kraju pracę. I dlatego przygotowaliśmy punkt pośrednictwa pracy. (…) Chodzi nam o to, żeby wszyscy, którzy szukają pracy, mieli szansę ją znaleźć. My jesteśmy od tego, żeby im to ułatwić – powiedział Trzaskowski.

Szef Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Peter Maurer przyjechał w środę na Ukrainę z pięciodniową misją, aby zaapelować o zwiększenie dostępu do pomocy humanitarnej i o ochronę cywilów w zaatakowanym przez Rosję kraju.

"Rozmawiałem z moim kanadyjskim odpowiednikiem Melanie Joly. Koordynowaliśmy kolejne kroki, aby nałożyć więcej sankcji na Rosję. Presja musi narastać, dopóki Rosja nie zobowiąże się do zawieszenia broni i wycofa się z Ukrainy. Omówiliśmy również sposoby zwiększenia praktycznego wsparcia Kanady dla Ukrainy" - przekazał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dymyro Kułeba.

W budynkach parafii pw. św. Ojca Pio w Gdańsku uruchomiono świetlicę dla dzieci, które uciekły z Ukrainy. - Rodzice będą mogli zostawić u nas swoje pociechy i w tym czasie załatwiać swoje sprawy - zapowiedział metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda.

Placówka uruchomiona w środę przy parafii św. Ojca Pio przy ul. Przemyskiej 21 będzie dostępne od poniedziałku do piątku od godz. 10 do godz. 18 tylko dla dzieci z Ukrainy.

Poza nią, w Trójmieście działają także inne świetlice prowadzone przez Caritas, których opiekę mogą znaleźć dzieci z Ukrainy: świetlica przy ul. Dobra 8, świetlica "Słoneczne Wzgórze" przy Trakcie św. Wojciecha oraz świetlica "Pod Kasztanem" przy ul. Brzegi 45. 

Ostrzelanie Doniecka rakietą Toczka, do którego doszło w poniedziałek, było najprawdopodobniej prowokacją Rosji - poinformowali dziennikarze grupy śledczej Conflict Intelligence Team (CIT).

Rusłan Lewiew, założyciel CIT, poinformował również, że wystrzelony pocisk zawierał amunicję kasetową - broń składającą się z kilku do kilkuset ładunków małego wagomiaru, której użycia, produkcji i sprzedaży zakazało ponad 100 państw. Konwencji o amunicji kasetowej nie podpisała natomiast m.in. Rosja, Ukraina i USA.

Specjaliści CIT zbadali szczątki rakiety i na tej podstawie określili miejsce, z którego została wystrzelona. Rakieta, po uwolnieniu głowicy bojowej, spadła na Bulwar Szewczenki, jej ogon wskazywał południowy wschód, przód natomiast - kierunek północno-zachodni.

Jedyny możliwy model gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy musi opierać się na jasno określonych zasadach i na grupie sojuszników; szwedzki czy austriacki model neutralności nie wchodzi w grę, gdy Ukraina jest w stanie wojny z Rosją - napisał w środę na Telegramie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

"Obwód kijowski. Na paradę nie przybyli rosyjscy okupanci - farba trochę odpadła" - napisało Ministerstwo Obrony Ukrainy na Twitterze. 

Od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę do 15 marca br. łącznie, z Polski wyjechało 370 pociągów z uchodźcami z Ukrainy do Niemiec i Czech - poinformowało w środowym komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

"Kreml mówi, że neutralna Ukraina, podobnie jak Austria, jest możliwym kompromisem" - podaje Reuter

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do świadczeń, w tym do 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek o środki muszą oni posiadać PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu - wskazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. ZUS niedługo uruchomi wnioski.

"To 21. dzień wojny. Okupanci zniszczyli 117 szpitali. Siedem z nich nie nadaje się do naprawy. Ostrzelano 43 karetki pogotowia. Ministerstwo zdrowia wraz z lekarzami i partnerami kontynuuje pracę" - napisał Laszko w komunikacie opublikowanym na Facebooku

Rada Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE), w nawiązaniu do apelu MKOl, zabroniła reprezentacjom Rosji i Białorusi udziału w rozgrywkach pod patronatem organizacji. To konsekwencja inwazji militarnej na Ukrainę.

Propozycja Polski w sprawie utworzenia zbrojnej misji pokojowej NATO na Ukrainie może być rozważona w celu zabezpieczenia korytarzy humanitarnych w tym kraju - ocenił w środę prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Zapowiedział też gotowość zorganizowania wizyty zachodnich przywódców na Ukrainie.

- Dziś musimy być otwarci na wszystkie propozycje, niezależnie od tego, jak trudne w realizacji mogą się one wydawać na pierwszy rzut oka – powiedział Nauseda na konferencji prasowej, odnosząc się do pomysłu utworzenia na Ukrainie misji pokojowej NATO. Z taką propozycją w środę w Kijowie wystąpił wicepremier Jarosław Kaczyński.

Obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego wjechali do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy i mają już nadany numer PESEL, mogą składać wnioski o przyznanie jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł – poinformował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie.

Parlament Europejski przygotował stronę, na której umieszcza informacje, w jaki sposób UE angażuje się w pomoc Ukrainie. 

Ponad 350 niewybuchów, będących skutkiem ostrzeliwania przez wojska rosyjskie terytorium Ukrainy, rozbroili policyjni specjaliści – powiadomił w środę szef policji ukraińskiej Ihor Kłymenko.

Przeprowadzono także kontrolowaną detonację pocisku manewrującego.

"W Czernichowie rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do ludzi stojących w kolejce po chleb – informuje Suspilne Czernihów. Według ukraińskich mediów,  w wyniku ostrzału zginęło co najmniej 10 osób." - podaje portal Nexta na Twitterze

Polska zabiega o wstrzymanie transportu TIR-ów z Rosji przez Białoruś; to jest decyzja Unii Europejskiej, która powinna być bezwzględnie podjęta - mówił w środę w Sejmie wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

W związku z napływem dzieci z Ukrainy muszą być podjęte działania organizacyjne, prawne i ekonomiczne – wskazywał w środę prezes ZNP Sławomir Broniarz. Zaapelował o zwiększenie subwencji oświatowej w 2022 r., zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli i uporządkowanie organizacji pracy szkół.

Jak dodał, niezbędne jest także doprecyzowanie zasad organizacji funkcjonowania szkół i przedszkoli, do których uczęszczają ukraińskie dzieci. - Dzieci te mają pełne prawo oczekiwać, że będą uczestnikami polskiego systemu oświaty na równych prawach z polskimi – wyjaśnił.

Prezydent Rosji Władimir Putin "pomylił się w kalkulacjach", a agresja na Ukrainę może być zapowiedzią jego upadku - twierdzi były brytyjski premier Tony Blair. W tekście opublikowanym w środę na łamach włoskiego dziennika "La Repubblica" wyraził opinię, że Ukraina "wyjdzie z tej próby jako kraj silny i niezależny".

Zdaniem byłego szefa rządu w Londynie Zachód po "początkowych wahaniach pokazał imponującą jedność", a teraz musi jeszcze wzmocnić presję na Rosję.

Jak ocenił, "nawet jeśli Putin zdoła ujarzmić Ukrainę brutalną siłą, co obecnie nie jest przesądzone, nie zdołałby podporządkować jej sobie na długo".

Belgijskie media donoszą, że nie wszyscy w Brukseli byli zadowoleni z wizyty premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie.

Dziennik "De Standaard" pisze, że wtorkowa wizyta została wprawdzie uzgodniona podczas ubiegłotygodniowego szczytu w Wersalu z Ursulą von der Leyen i Charlesem Michelem, to jednak spowodowała "uniesienie brwi w Brukseli".

"Swoją wizytą trzej premierzy chcieli dać do zrozumienia, że UE powinna zrobić więcej dla Ukrainy" – komentuje "De Standaard" i zauważa, że Polska nie jest zadowolona z "niewystarczającego zaangażowania" Wspólnoty po stronie Ukrainy.

Żołnierze rosyjscy uprowadzili mera Skadowska w obwodzie chersońskim na Ukrainie oraz jego zastępcę. Mieszkańcy miasta wyszli na wiec i domagają się ich uwolnienia – poinformował w środę portal Hromadske, powołując się na miejscowego działacza.

W ostatnich dniach żołnierze rosyjscy uprowadzili merów dwóch innych miast w obwodzie zaporoskim: Melitopola i Dniprorudnego.

"Jesteśmy u siebie w obronie Ukrainy. Nie odłożymy żadnej broni. Za nasze zwycięstwo" - mówi Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu udostępnionym przez Siły Zbrojne Ukrainy na Twitterze. 

We Wrocławiu PESELE nadawane są uchodźcom z Ukrainy w Centrach Obsługi Mieszkańca (COM): przy Zapolskiej 4, przy pl. Nowy Targ 1/8 oraz przy al. Kromera 44. W środę przed południem do COM-u przy ul. Zapolskiej tworzyła się kilkudziesięciometrowa kolejka, w której stały w zdecydowanej większości kobiety z dziećmi.

We wszystkich COM-ach jest łącznie 31 punktów, w których obsługiwani są uchodźcy. W załatwieniu formalności pomaga im w sumie 20 wolontariuszy znających język ukraiński. Obsługa jednej osoby ubiegające się o PESEL trwa ponad 20 minut.

Żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołena Zełenska, udzieliła wywiadu amerykańskiej stacji telewizyjnej ABC News.

- Jak każda kobieta na Ukrainie, obawiam się o swojego męża. Wiem jednak, jak jest silny i zdecydowany. Wiem, że kocha swoją ojczyznę, naród i rodzinę. (...) Dlatego będzie bronił wszystkich tych wartości do samego końca - stwierdziła Ołena Zełenska. Żonę prezydenta Ukrainy nazwano w audycji "wybitną kobietą i prawdziwym wzorem odwagi".

Zełenska odniosła się też do współpracy Kijowa z państwami Unii Europejskiej i NATO w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Dzisiaj nie wystarczą już wyrazy współczucia i zaniepokojenia - oceniła żona prezydenta. Wezwała kraje Zachodu do "wzmocnienia sankcji przeciwko Rosji i zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą lub przynajmniej przekazania Ukrainie środków, by sama mogła tej przestrzeni bronić". 

Brytyjski lekarz wojskowy walczy w Ukrainie - podają Siły Zbrojne Ukrainy na Twitterze. 

Od środy rano obywatele Ukrainy stawiają się w urzędzie w warszawskim Śródmieściu, aby złożyć wnioski o nadanie numeru PESEL. Są tam dwa stanowiska przeznaczone dla uchodźców z Ukrainy. Obsługa jednej osoby trwa około 30 minut. 

W Śródmieściu uchodźcy z Ukrainy o nadanie numeru PESEL mogą się ubiegać w urzędzie przy ul. Kruczkowskiego. Wnioski mogą pobrać z półki oznaczonej ukraińską flagą. Do wyboru mają polsko-ukraińską i polsko-rosyjską wersję językową.

Dla obywateli Ukrainy przygotowano dwa stanowiska. - Docelowo będzie pięć, a w całym mieście jest 120 - powiedział rzecznik dzielnicy Paweł Siedlecki. - Mamy też zapewnioną fotobudkę, która pozwala zrobić odpowiednie zdjęcie, wymagane przy tym wniosku. Jest to dla osób z Ukrainy darmowe - zaznaczył.

Najważniejsze niderlandzkie media opisują wizytę premierów Polski, Czech i Słowenii w stolicy Ukrainy podkreślając, iż odbywała się ona w czasie, gdy Rosja bombardowała miasto. "Odwaga prawdziwych przyjaciół Ukrainy" – określił ją premier Ukrainy, cytowany przez dziennik "De Telegraaf".

Zarząd Polskiego Związku Badmintona podjął uchwałę dotyczącą wycofania z wszelkich rozgrywek organizowanych pod egidą PZBad zawodników z obywatelstwem Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi. To konsekwencja zbrojnej napaści na Ukrainę.

"Deputinizacja oznacza pozbycie się rosyjskich wpływów we wszystkich sferach. Polityka, stosunki międzynarodowe, gospodarka, energetyka, biznes, sztuka, badania itd. Dzisiejsza Rosja jest toksycznym partnerem odpowiedzialnym za masowe zbrodnie wojenne na Ukrainie. Im wcześniej świat zerwie wszelkie więzy, tym lepiej" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dymytro Kułeba.

Wejście na terytorium Ukrainy "to byłby koniec" - powiedział w środę w parlamencie w Rzymie szef sztabu włoskiego lotnictwa generał Luca Goretti. Ostrzegł, że "niewiele trzeba, by przekroczyć granicę i znaleźć się na wojnie".

Goretti poinformował, że wyraził zgodę na dwukrotne zwiększenie liczby włoskich samolotów Eurofighter w ramach misji NATO w Rumunii.

- Jesteśmy (tam - red.) mniej niż 20 mil od granicy ukraińskiej. Musimy zachowywać ostrożność podczas naszej aktywności w ramach obrony lotniczej. Niewiele trzeba, by przekroczyć granicę i znaleźć się na wojnie - oświadczył szef sztabu.

Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska zapewniła 10 mln zł wsparcia dla miast pomagającym Ukraińcom.

Ja wyjaśniają przedstawiciele GZM, przegłosowana w środę specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy umożliwiła, aby związek metropolitalny mógł włączyć się finansowo w te działania. Uproszczona będzie procedura udzielenia wsparcia. Miasta i gminy na bieżąco będą zgłaszać zapotrzebowanie finansowe, które następnie zostanie zrealizowane przez Metropolię.

- Udzielone wsparcie ma za zadanie z jednej strony odpowiedzieć na podstawowe potrzeby osób, które - czasem dosłownie - uciekały w tym, w czym stały, ale z drugiej – pozwolić stanąć na nogi tym osobom, które już od kilku tygodni znajdują schronienie w naszych miastach i gminach – mówi przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.

Podejmowane przez Rosję próby ściągnięcia na Ukrainę najemników z Syrii i Libii oraz rosyjskich jednostek z Dalekiego Wschodu na razie się nie powiodły – podała w środę agencja Ukrinform, powołując się na Ołeksija Arestowycza, doradcę prezydenta Ukrainy.

- Jeśli chodzi o ogólną sytuację w Ukrainie i w najgorętszych punktach na linii frontu, to nie zmieniła się ona w ciągu ostatniej doby i nie ma dużych szans na jej zmianę, ponieważ Federacja Rosyjska straciła swoje zasoby, a próby przerzucenia najemników z Syrii i Libii oraz własnych pododdziałów z Dalekiego Wschodu na razie się nie powiodły – oznajmił Arestowycz na briefingu.

Ponad tysiąc obywateli Ukrainy ustawiło się w środę rano przed jedynym w Łodzi punktem, gdzie można ubiegać się o nadanie PESEL. - Mamy za mało sprzętu, aby szybciej i bez kolejek przyjąć te wszystkie osoby – powiedział rzecznik prezydent Łodzi Marcin Masłowski.

Przed wejściem do urzędu podstawiono autobus, w którym osoby zmęczone oczekiwaniem mogły usiąść, by odpocząć i się ogrzać. Korzystały z niego szczególnie matki z małymi dziećmi, których w kolejce nie brakowało. Ustawiono też stoły, na których w pośpiechu wypisywano wnioski.

Pierwsi uchodźcy z Ukrainy pojawili się w środę rano w Wydziale Spraw Obywatelskich w Radomiu, by zarejestrować się w systemie PESEL. Obsługa odbywa się na bieżąco, nie ma żadnych zakłóceń – powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Radomiu Katarzyna Piechota-Kaim.

 

W Wydziale Spraw Obywatelskich przy ul. Moniuszki pojawiło się rano kilkadziesiąt osób. Obowiązywała kolejka według numerków pobranych w biletomacie.

Badacz migracji Gerald Knaus przewiduje, że z Ukrainy może uciec około 10 mln ludzi. "Przeżywamy największy kryzys humanitarny w historii Europy od czasów II wojny światowej. Nie da się tego porównać z żadnym ruchem uchodźczym w ostatnich dekadach" - mówi ekspert dziennikowi "Tagesspiegel".

"W latach 90. milion osób uciekło podczas wojny w Bośni. W latach 2015-2016 w 12 miesięcy do Grecji przybyło z Turcji milion osób. W ciągu zaledwie dwóch tygodni z Ukrainy uciekło 2,5 miliona ludzi - i nie widać końca. Aby sobie z tym poradzić, trzeba bardzo dobrze zorganizować odpowiedź" - podkreśla Knaus.

Bezpośrednio po powrocie z Kijowa premierzy Polski, Czech i Sowenii rozmawiali z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. "Koniecznie jest podjęcie dalszych, pilnych działań na rzecz Ukrainy. Wszystkie kraje UE mają niezwykle ważną rolę w tym zadaniu - podał rzecznik rządu Piotr Müller.

Siły Obrony Ukrainy: 40% jednostek rosyjskich , które zaatakowały Ukrainę podczas tych 3 krwawych tygodni zostało zniszczonych lub pokonanych.Rosja tworzy i wysyła nowe. Spotka ich ten sam los.


Specjalna grupa poszukiwawcza, złożona z oficerów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i prokuratorów Prokuratury Generalnej, poszukuje zbiegłego z aresztu domowego prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka - informuje w środę gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

Ukraiński polityk, znany z bliskich kontaktów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, ma od października 2021 r. status podejrzanego o zdradę stanu. Prawdopodobnie 24 lutego br., w dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Medwedczuk zbiegł z aresztu domowego.

 

Według ukraińskich władz, poszukiwany może ukrywać się u znajomych z prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma - Za Życie, np. u pochodzącego z Zakarpacia Nestora Szufryna. Działania SBU i Prokuratury Generalnej prowadzone są we wszystkich regionach Ukrainy; nie przyniosły dotąd rezultatów.

Sytuacja od kilku dni jest stabilna. Widać to po liczbie osób przebywających na dworcu - powiedział w środę wiceprezydent Przemyśla Bogusław Świeży. Dodał, że rozpoczęto już procedurę wydawania numerów PESEL dla uchodźców.

Jak przekazał w środę wiceprezydent, ostatniej doby do Przemyśla przyjechało 5 pociągów z Ukrainy. Cztery ze Lwowa i jeden z Odessy. "Standardowo, jak od kilku dni przyjechało nimi około 6,5 tysiąca osób" - zaznaczył Świeży i dodał, że tego samego dnia z Przemyśla wyjechało 9,4 tysiąca osób, z czego pociągamy rejsowymi 6 200 osób, a specjalnym 3 200.

Ambicją naszego rządu jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji i to niezależnie od ewentualnych sankcji, które mogłyby być na ten segment dostaw nałożone przez naszych europejskich partnerów - mówił w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Konferencja Rafała Trzaskowskiego w związku z otwarciem warszawskiego punktu pośrednictwa pracy dla uchodźców z Ukrainy.

 

Prezydent Wrocławia: Uchodźcy korzystają z miejsc noclegowych w hali Orbita

 

Jewgen Łysenko, pilot Mikojana MiG-29, zginął w walce powietrznej w Żytomierzu - poinformował korespondent wojenny.

 

Nexta cytuje Sergieja Ławrowa, który powiedział, że "operacja wojskowa jest bardzo precyzyjna, namierzamy infrastrukturę wojskową". We wpisie zamieszczone są zdjęcia zrujnowanych miast.

Wicepremier Piotr Glinski: Wojna na Ukrainie pokazuje jak ważna jest debata i odkłamywanie zafałszowań. Jak ważna jest prawda, a żeby mówić o prawdzie potrzeba dyskusji i debaty. I mam nadzieję, że to miejsce - Centrum Edukacyjne IDMN - będzie temu służyło.

 

"Przebacz nam wojnę, Panie, zatrzymaj rękę Kaina" - to słowa z modlitwy, napisanej przez arcybiskupa Neapolu Mimmo Battaglię, którą odczytał papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Razem z wiernymi modlił się za Ukrainę.

Na zakończenie spotkania w Auli Pawła VI papież przeczytał modlitwę, którą metropolita Neapolu rozesłał do wszystkich wiernych w swej archidiecezji.

21 osób zginęło, a dziewięć zostało rannych na skutek poniedziałkowego ostrzału wieży telewizyjnej w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - poinformował w środę szef władz regionu Witalij Kowal w nagraniu zamieszczonym w serwisie YouTube.

Kowal powiedział, że zakończono już odgruzowywanie zniszczonego terenu i trwają prace nad pełnym przywróceniem emisji programów. Obecnie dostępne są cztery miejscowe kanały telewizyjne.

 

Wcześniej informowano, że wskutek tego nalotu zginęło 19 osób, a dziewięć doznało obrażeń.

 

Rosjanie ostrzelali wieżę telewizyjną w miejscowości Antopol pod miastem Równe. Na wieżę i mieszczące się obok pomieszczenie administracyjne spadły dwie rakiety.

"Dzisiaj ponownie rozmawiałem z premierem Ukrainy Denysem_Shmyhalem, aby potwierdzić silne poparcie Australii dla Ukrainy, która walczy w obronie swojego kraju i wyrazić nasz podziw dla ich odwagi. Omówiliśmy opcje dalszego wsparcia. Będziemy nadal popierać Ukrainę" - napisał premier Australii Scott Morrison.

 

Lekarze wojskowi z kilku krajów zachodnich przyjechali do Mikołajowa, by pomagać w pracy i szkolić tamtejszych medyków – poinformował szef władz obwodowych Witalij Kim w Telegramie.

Kim przekazał również, że władze będą rozwozić pomoc humanitarną do miejscowości, z których siły ukraińskie wyparły Rosjan. „Przewozimy też ludzi na bezpieczne tereny” – oznajmił.

 

Dodał również, że „z wojskowego punktu widzenia robota idzie dobrze”. „Mamy straty, ale oni mają większe” – wskazał Kim.

Link do nagrania na Telegramie.

Pod Kijowem siły ukraińskie zniszczyły rosyjską kolumnę wojskową - poinformowała w środę na Telegramie ukraińska agencja UNIAN.

Na zamieszczonym nagraniu widać kilka salw oddanych przez ukraińskie oddziały w kolumnę wrogiego sprzętu wojskowego.

Link do wpisu na Telegramie.

W czwartek wizytę w Warszawie złoży sekretarza obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace, który spotka się z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Poruszone zostaną m.in. tematy rosyjskiej agresji na Ukrainę i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - poinformowało MON.

"W czasie rozmów zostaną poruszone tematy rosyjskiej agresji na Ukrainę i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO w tym kontekście. Omówione zostaną także sprawy związane z wojskową współpracą pomiędzy oboma państwami" - napisano w przekazanym w środę komunikacie MON.

Ukraińskie pociski przeciwlotnicze strąciły dwa rosyjskie myśliwce Su-30 nad Morzem Czarnym - poinformowało w środę na Telegramie dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

"Okupanci próbowali zaatakować jedną ze wsi w regionie Odessy" - podało ukraińskie lotnictwo.

Link do wpisu na Telegramie.

"Oba samoloty zostały zniszczone przez jednostkę rakiet przeciwlotniczych Dowództwa Południe sił powietrznych. Piloci katapultowali się i razem z samolotami wpadli do ukraińskiego Morza Czarnego" - wskazano.

WIDEO: Jest godzina 18:00, kiedy nad Mikołajem rozlega się dźwięk syreny przeciwlotniczej. Przyszłe matki schodzą z rękoma na brzuchu po dwóch piętrach prowadzących do podziemnego bunkra szpitala położniczego nr 3

Do polskich szkół zapisane są 54 tys. dzieci z Ukrainy – powiedział w środę w Chełmie (Lubelskie) szef MEiN Przemysław Czarnek. Dodał, że rano przedstawił komisarz UE ds. edukacji i młodzieży Mariyi Gabriel sytuację związaną z przyjmowaniem do polskich szkół dzieci uchodźców.

Szwajcaria zacieśniła sankcje wobec Białorusi, uzasadniając to poparciem tego kraju dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę; sankcje, które wchodzą w życie od środy, dotyczą głównie handlu i finansów - poinformowała w środę agencja Reutera.

 

Według Reutera, Szwajcaria od środy wprowadziła w pełni sankcje gospodarcze wobec Białorusi ogłoszone przez Unię Europejską 2 i 9 marca. Są one zbieżne z sankcjami, które UE i Szwajcaria wprowadziły już wobec Rosji. Sankcje dotyczą przede wszystkim handlu oraz finansów i obejmują m.in. eksport towarów, które mogą być użyte nie tylko dla celów cywilnych, ale także wojskowych.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę sojusznicy w NATO znacznie zwiększyli wsparcie dla odważnego narodu, rządu i sił zbrojnych Ukrainy w postaci sprzętu wojskowego, pomocy humanitarnej i finansowej oraz udzielili schronienia milionom uchodźców - powiedział w środę szef NATO Jens Stoltenberg, rozpoczynając spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu w Brukseli.

Środowe spotkanie ministrów obrony NATO dotyczy ataku Rosji na Ukrainę i przygotowań do szczytu Sojuszu zaplanowanego na przyszły tydzień.

Nagranie wideo pokazuje nalot na ludność cywilną w Kijowie

Rosja łamie porozumienia o zawieszeniu broni na czas organizacji korytarzy humanitarnych - oświadczyła w środę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w nagraniu, zamieszczonym na Telegramie biura ukraińskiego prezydenta.

"W ciągu ostatnich kilku dni, w trakcie organizacji korytarzy humanitarnych, Rosja dopuściła się rażących naruszeń zawartych wcześniej porozumień o zawieszeniu broni" - powiedziała Wereszczuk.

Link do wpisu na Telegramie.

Musimy za wszelką cenę powstrzymać prezydenta Rosji Władimira Putina, bo jest on realnym zagrożeniem dla świata - powiedziała w środę brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss. Wyraziła obawę, że Rosja będzie stosować na Ukrainie coraz bardziej ekstremalne metody.

Szefowa brytyjskiej dyplomacji wyjaśniła, że jednym ze środków powstrzymywania Putina jest poszukiwanie źródeł energii alternatywnych wobec rosyjskiego gazu i ropy, dlatego podróż premiera Borisa Johnsona do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich - mimo łamania tam praw człowieka - jest "absolutnie słuszna".

W Urzędzie Miasta w Zakopanem nadawanie obywatelom Ukrainy numerów PESEL cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ale kolejek w ogóle nie ma, ponieważ działa tu telefoniczne umawianie chętnych na konkretny dzień i godzinę. Formalności bowiem trwają około pół godziny. Inaczej jest np. w Nowym Sączu i Nowym Targu, gdzie ustawiają się kolejki.

"Numery PESEL są wydawane, jednak uchodźcy najpierw muszą telefonicznie zgłosić się do Urzędu Miasta Zakopane i umówić się na konkretny termin złożenia wniosku. Nie ma żadnych kolejek. Nie trzeba oczekiwać. Każdemu musimy poświęcić około pół godziny na wypełnienie wniosku, zrobienie zdjęcia, zebranie linii papilarnych, żeby zapewnić wszystkim komfort związany z wydaniem dokumentu" – dowiedziała się PAP w punkcie informacyjnym dla uchodźców przy Urzędzie Miasta w Zakopanem.

Film pokazuje zniszczenie rosyjskiego sprzętu przez Ukrainę.

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. ustawy obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, która ma uprościć formalności przy przekazywaniu uzbrojenia innym państwom - poinformowała w środę KPRP.

Ustawa uproszczającą formalności przy przekazywaniu uzbrojenia, gdy końcowym użytkownikiem tego uzbrojenia ma być inne państwo, nowelizuje zapisy ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, a także ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (AMW).

 

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba informuje na Twitterze, że po zamknięciu polskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów zwiększyła się liczba lotów do Rosji realizowanych przez przewoźników spoza UE.  
"To brak solidarności z Ukrainą, że tureckie linie wykorzystują sankcje Unii Europejskiej, by zwiększać obroty" - napisał. 

Światowe media, komentując wtorkową wizytę premierów Polski, Słowenii i Czech w Kijowie, piszą o odwadze i solidarności tych polityków oraz o ryzyku wiążącym się z taką podróżą. Podkreślana jest też historyczna waga tego wydarzenia. Niektóre media podkreślają, że Polska słusznie przez lata ostrzegała Europę przed rosyjską agresją, ale jej głos nie został wówczas wysłuchany.

Premier Mateusz Morawiecki: Naród ukraiński przypomniał całej Europie, co to jest walka o wolność, co to jest odwaga i czym tak naprawdę jest wielkość. Czas najwyższy by stara Europa, Europa ospała i zgnuśniała, przebudziła się z powrotem do życia. By przebiła swój mur obojętności i dała Ukrainie nadzieję.

Prezydent Andrzej Duda będzie działał w kierunku tego, by ukształtowała się większość dla prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym; czekają nas trudne rozmowy z PSL i innymi klubami parlamentarnymi - powiedział w środę szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Portal słowackiej gazety „Dennik N” ujawnił nagranie wideo oraz zapis rozmowy dokumentujący werbunek szpiega-propagandysty przez pracownika rosyjskiej ambasady w Bratysławie. Nagranie, do którego dotarli dziennikarze, jest dowodem w sprawie, w której zarzut szpiegostwa mają dwie osoby.

Na materiale wideo widoczne są dwie osoby. Jedna to pracownik attachatu wojskowego ambasady Federacji Rosyjskiej w Bratysławie Siergiej Sołomasow. Ponieważ Słowacja nie zgodziła się na obecność attaché wojskowego, Sołomasow przedstawiał się jako asystent lub pracownik placówki. Druga osoba to autor tekstów publikowanych w portalach dezinformacyjnych pod różnymi pseudonimami, który został zidentyfikowany jako Bohusz Garbar. Jest on rosyjskim propagandystą. Nagranie pochodzi z letnich miesięcy 2021 roku.

- Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg mówi dziś o setkach tysięcy żołnierzy "postawionych w stan najwyższej gotowości operacyjnej na wschodniej i południowo-wschodniej flance NATO"- informuje korespondentka Polsat News Dorota Bawołek.

 

Nexta: Syn zastępcy gubernatora Nienieckiego Okręgu Autonomicznego zginął w Ukrainie. Mężczyzna był zastępcą dowódcy kompanii rozpoznawczej do pracy wojskowej i politycznej 137. pułku 106. Dywizji Spadochroniarzy Gwardii Tulskiej.

 

Reuters: Peter Maurer, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK), przybył do Kijowa z planowaną pięciodniową wizytą na Ukrainę, aby domagać się większego dostępu pomocy humanitarnej i ochrony ludności cywilnej.

Brzezinski, w kontekście niedzielnego ataku rakietowego na jaworowski poligon wojskowy na zachodzie Ukrainy, był pytany, czy to sygnał wysłany przez Władimira Putina do całego NATO i czy w takiej sytuacji Polska może się czuć bezpiecznie?

 

Ameryka traktuje art. 5 Traktatu o NATO niezwykle poważnie, jeżeli Polska zostanie zaatakowana, potraktujemy to jak agresję na Stany Zjednoczone, to zapewnienie może być przez Polaków wzięte do serca - powiedział w wywiadzie dla Interii ambasador USA Mark Brzezinski.

 

Ambasador podkreślił, że brutalność ze strony Rosji musi zostać zatrzymana, ponieważ w ataku na poligon zginęło 35 osób. Wszystko - jak podkreślił - przez bezsensowną, możliwą do uniknięcia wojnę, która przetacza się przez całą Ukrainę, a której skutki widzimy również w Polsce w postaci prawie 2 mln uchodźców.

Miejskie Centrum Pomocy dla Uchodźców w Bydgoszczy rozpoczęło w środę rejestrację osób, które opuściły Ukrainę i przebywają w mieście. Czynnych jest tylko siedem stanowisk, gdyż nie ma więcej skanerów odcisków palców. Obowiązuje wcześniejsze umówienie się na konkretny termin.

Przed centrum rano ustawiło się około 200 uchodźców, ale nie wszyscy mogli liczyć na przyjęcie. Obowiązuje wcześniejsze zgłaszanie się online lub za pośrednictwem infolinii. Po wyjaśnieniu tej kwestii wiele osób rozeszło się.

Szef MON Mariusz Błaszczak weźmie dziś udział w spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli - podaje MON. Tematem będzie "sytuacja we wschodniej części Europy, w obliczu agresji Rosji na Ukrainę".

- Jest pewna nadzieja na kompromis w rozmowach między Rosją, a Ukrainą - powiedział szefa rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, cytowany przez portal Nexta. 

Premier Mateusz Morawiecki zapewne w przyszłym tygodniu przedstawi propozycje dotyczące tarczy antyputinowskiej - zapowiedział w środę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. PFR koncentruje się głównie na wsparciu firm, szukając im nowych kontrahentów - dodał.

Nikt nie mówi o włączaniu się do wojny; mówimy o tym, że Ukrainie potrzebny jest pokój i powstrzymanie zbrodni wojennych, dlatego będziemy przekonywać sojuszników, że potrzebna jest bardziej aktywna postawa - podkreślił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Kot ukraińskich uchodźców, który zaginął, gdy ci zatrzymali się na dworcu głównym w Krakowie, został znaleziony po pięciu dniach - poinformowało w środę Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt. Właściciele zwierzaka są już w Niemczech, ale wrócą po niego do Polski.

"To prawdziwy cud, że się odnalazł. Nasz kot jest prawdziwym wojownikiem" – napisała do KSOZ na wieść o odnalezieniu kota pani Natalia, córka właścicieli futrzaka.

Rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Iskander-M, którymi Rosjanie ostrzeliwują Ukrainę, są wyposażone w wabiki, mające utrudniać ich zestrzelenie i zakłócać działanie obrony przeciwrakietowej - informuje dziennik "New York Times", powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie.

Wabiki mają ok. 30 cm długości i przypominają kształtem rzutkę do darta, są wypuszczane z pocisku, gdy jego sensory wyczują, że został namierzony przez obronę przeciwrakietową - przekazuje amerykański dziennik.

W Buczy pod Kijowem w budynku rady miejskiej we wtorek wieczorem rosyjscy wojskowi urządzili „pogrom”; uprowadzili sześciu pracowników i wolontariuszy – poinformowała służba prasowa rady, na którą powołuje się agencja Interfax-Ukraina.

"Odjeżdżając, okupanci wyrzucili ich dowody tożsamości i dokumenty" – zaznaczono w komunikacie na Facebook

Müller: delegacje Polski, Słowenii i Czech po wizycie w Kijowie wróciły bezpiecznie na teren naszego kraju

 

Miejscowość Winnica była pod ostrzałem rakietowym rankiem 16 marca, są uszkodzone budynki, nie ma rannych ani rannych - poinformowała Iuliia Mendel były rzecznik prasowy Prezydenta Ukrainy.

Prezydent Wołodymyr Zełenskij mówi, że negocjacje z Rosją "brzmią bardziej realistycznie", ale wciąż jest wiele do zrobienia.

Ponad 29,6 tys. osób dostało się we wtorek z Ukrainy do Polski przez przejścia graniczne w woj. lubelskim; odprawy na wszystkich przejściach odbywają się na bieżąco - podał PAP rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

Kpt. Sienicki poinformował, że najwięcej osób odprawiono na przejściu granicznym w Dorohusku - 10 359, następnie w Hrebennem - 8 669, Dołhobyczowie - 6 581 i Zosinie - 4 003.

Podczas spotkania z włoskimi uczniami w środę papież Franciszek modlił się za dzieci i młodzież na Ukrainie. Jak mówił, żyją pod bombami i cierpią "podczas tej straszliwej wojny".

Przed audiencją generalną w Auli Pawła VI papież spotkał się z dziećmi ze szkoły w Mediolanie w bazylice Świętego Piotra. Zwracając się do nich, powiedział: "Pomyślmy o wszystkich dzieciach, chłopcach, dziewczętach, na wojnie, cierpiących dzisiaj na Ukrainie. Są jak wy, mają 6, 7, 10, 14 lat".

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie bombardowały Charków i Mariupol, a obwód chersoński jest na skraju katastrofy humanitarnej – podsumowuje w środę sytuację w regionach Ukrainy portal Ukrainska Prawda, powołując się na informacje władz regionalnych.

W obwodzie kijowskim nieustannie ogłaszane są alarmy przeciwlotnicze. Walki i ostrzały trwały w Irpieniu, Borodziance i Makarowie, na wioskę Marchaliwka przeprowadzono atak lotniczy, niespokojnie było też w rejonie browarskim. Niszczono budynki mieszkalne i według wstępnych danych są ofiary.

Trwa wideokonferencja wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera z wojewodami, dotycząca pomocy uchodźcom z Ukrainy. 

Znad lotniska w Chersoniu, które jest okupowane przez wojska rosyjskie unoszą się kłęby czarnego dymu. Siły ukraińskie informowały o zniszczeniu rosyjskich helikopterów na terenie tamtejszej bazy lotniczej. 

Uchodźcy z Ukrainy tak tłumnie ustawili się w kolejce do nadawania numerów PESEL, że po niespełna godzinie wydano numery do ich obsługi na cały tydzień. Ukraińcy obsługiwani są tylko przy dwóch stanowiskach, bo do Olsztyna nie dotarły urządzenia niezbędne do przyjmowania wszystkich danych.

Wiceszef polskiego rządu Jarosław Kaczyński wezwał do utworzenia misji NATO w celu wsparcia Ukrainy. Szefowie rządów Polski, Czech i Słowenii zapewnili prezydenta Zełenskiego w Kijowie o solidarności i wsparciu - informuje w środę telewizja ARD.

ARD informuje, że według polskich koncepcji, misja NATO powinna "działać na terytorium Ukrainy" za "zgodą ukraińskiego prezydenta" i zapewniać "humanitarną i pokojową pomoc". Powinna być jednak "chroniona przez siły zbrojne" i "zdolna do obrony" - podkreślił lider rządzącej w Polsce partii konserwatywnej.

 

Walczycie także dla nas i nie jesteście sami - tę wypowiedź premiera Czech Petra Fiali cytuje większość czeskich mediów w relacjach ze spotkania w Kijowie z prezydentem Ukrainy, na które Fiala udał się wraz z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz premierem Słowenii Janezem Janszą.

Autorzy relacji zwracają uwagę na pełne poparcie polityków z Europy Środkowej dla europejskich aspiracji Ukrainy. Przytaczają też słowa ministra spraw zagranicznych Czech Jana Lipavskiego, który w Czeskiej Telewizji podkreślił, że wyjazd premierów do Kijowa jest pierwszą wizytą na tym szczeblu od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Od 18.03 od godz. 20:00 do 20.03 nastąpi przerwa w kursowaniu pociągu na trasie Kraków Młynówka – Kraków Lotnisko. W tym czasie wprowadzona zostanie komunikacja zastępcza - autobus.

Kanał Biełaruskij Hajun w Telegramie, który zbiera i publikuje informacje na temat ruchów i działań wojsk, w tym rosyjskich, na terytorium Białorusi, został uznany za „formację ekstremistyczną” – podały media niezależne, powołując się na prorządowe sieci społecznościowe.

Stosowną decyzję podjęło białoruskie MSW.

 

Hajun to w języku białoruskim – leśny duch. W kanale publikowane są – na podstawie nagrań i zgłoszeń użytkowników – informacje o ruchach i działaniach rosyjskich wojsk na terytorium Białorusi. Są to m.in. informacje o aktywności na białoruskich lotniskach wojskowych, startach samolotów i odpalaniu rakiet, najprawdopodobniej w kierunku Ukrainy.

Ambasador Ukrainy: Ukraińska armia donosi, że dziś rano dwa rosyjskie myśliwce SU-30CM wykąpały się w Morzu Czarnym.

Prezydent Katowic Marcin Krupa informuje, o przygotowywaniu transportu autobusów na Ukrainę

Ukraińskie Siły Zbrojne zniszczyły rosyjskie śmigłowce na okupowanym lotnisku w obwodzie chersońskim - poinformowano na Twitterze.

O pierwszych od początku wojny atakach bombowych na cele cywilne w Zaporożu na Ukrainie poinformował w środę szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch. Rakiety spadły w okolicach dworca Zaporoże-2 i ogrodu botanicznego.

Kontrakty na gaz na kolejne miesiące na holenderskim hubie TTF w środę drożeją o 2-3 proc. i kosztują w przedziale 115-120 euro za MWh.

Notowania kontraktów na kwiecień wzrosły o 3 proc. w stosunku do wtorkowego zamknięcia i są na poziomie 119 euro za MWh. Kontrakty z dostawą w maju są wyceniane na nieco ponad 117 euro za MWh, co oznacza wzrost na poziomie nieco ponad 2 proc.

Kilkuset obywateli Ukrainy ustawiło się w środę w kolejce jeszcze przed otwarciem szczecińskiego Urzędu Miasta, aby złożyć wniosek o PESEL. Wśród oczekujących są głównie kobiety.

Kolejka osób chcących złożyć wniosek o PESEL, mimo chłodnej aury, zaczęła się tworzyć już w nocy – pierwsi oczekujący, według ich relacji, ustawili się już około godz. 2. Tuż po godz. 7, na pół godziny przed otwarciem urzędu, ogonek sięgał już skrzyżowania z ul. Szymanowskiego - czyli ok. 200 m.

W środę na podkarpackich przejściach granicznych sytuacja jest stabilna. Ruch odbywa się na bieżąco – poinformował PAP rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz. Podał, że ostatniej doby do kraju dotarło 37,4 tys. uchodźców.

Rzecznik zaznaczył, że na podkarpackich przejściach granicznych w środę rano odprawy odbywają się na bieżąco. "Jedynie w związku z ogromną liczbą przyjeżdżających do Polski autobusów, zdarzają się kolejki. Tylko we wtorek na Podkarpacie wjechało 167 autobusów. Odprawiliśmy również 6 specjalnych pociągów z Ukrainy" – dodał ppor. Zakielarz.

 

Prezydent Andrzej Duda udaje się z roboczą wizytą do Ankary. Turcja jest jednym z kluczowych sojuszników w regionie, zwłaszcza w obliczu inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Polska i Turcja robią wiele, by wspierać Ukrainę w jej oporze przeciw agresji.

 

W środę ruszył proces nadawania PESEL uchodźcom z Ukrainy, wraz z nim obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać także Profil Zaufany - podał Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. Urzędy gmin będą doposażane w sprzęt potrzebny do realizacji zadania.

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. Wnioski można składać w dowolnym urzędzie gminy. Jak podkreśla Cyfryzacja KPRM, dzięki nadaniu PESEL w ramach specjalnej procedury przeznaczonej dla osób, które przekroczyły granicę z Ukrainą po 24 lutego, możliwe będzie korzystanie z usług publicznych, takich jak np. elektroniczne recepty czy odprowadzanie podatków i składek.

Więcej informacji o aplikacji mObywatel i dokumencie Diia.pl można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/mobywatel/ua.

Rosjanie stracili w walkach na Ukrainie ok. 13,8 tys. osób - poinformował w poniedziałek rano na Facebooku sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wśród utraconego przez wojska rosyjskie sprzętu wyszczególniono m.in. 430 czołgów i 84 samoloty.

Siły rosyjskie straciły także 1375 transporterów opancerzonych, 190 systemów artyleryjskich, 70 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 43 zestawy przeciwlotnicze, 108 śmigłowców, 819 pojazdów kołowych, 60 cystern, 11 dronów i trzy jednostki pływające - wyliczono w komunikacie.

Rosja będzie traktować różne działania jako wrogie; jak tylko będzie mieć możliwość, będzie atakować kolejne państwa jeżeli nie zatrzymamy jej dzisiaj - nie potrzebuje do tego jakiegokolwiek pretekstu - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński ws. propozycji organizacji misji pokojowej na Ukrainie.

 

Jabłoński był pytany we środę w RMF FM o słowa wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego o ewentualnej misji pokojowej na Ukrainie, które padły we wtorek podczas wizyty premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie.

Mimo dużych wysiłków Turcji ostatnie rozmowy okazały się fiaskiem; szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przyjechał na nie w nastroju bojowym, bez żadnej intencji zawieszenia broni, a bez tego nie ma o czym rozmawiać - powiedział w środę szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch.

Prezydent Andrzej Duda udaje się w środę do Turcji, gdzie spotka się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. W ubiegłym tygodniu w Antalyi odbyły się trójstronne rozmowy pokojowe, w których uczestniczyli szefowie dyplomacji Rosji, Ukrainy i Turcji. Spotkanie nie przyniosło jednak przełomu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał 139 Obrońcom Ukrainy państwowe odznaczenia. 32 z nich było pośmiertnie

"Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska" - poinformowano w komunikacie na Twitterze.

Doradca Zełenskiego: Ukraina rozpoczęła kontrofensywę na kilku obszarach operacyjnych. Sytuacja radykalnie się zmienia - donosi Reuters

Reuters: Sekretarz Wielkiej Brytanii Liz Truss mówi, że musimy zatrzymać Władimira Putina za wszelką cenę

Reuters: Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 103 dzieci

Rosyjski producent samochodów "Avtovaz" wyśle ​​swoich pracowników na 20 dni urlopu ze względu na kryzys dostaw - informuje portal Nexta.

Siły Zbrojne Ukrainy: żołnierzom 93. Brygady Zimnego Jaru udało się w nocy zniszczyć dywizję haubic okupanta 2C19 "Msta-C"

 

Ta wizyta pokazała, że państwo ukraińskie funkcjonuje, administracja ukraińska funkcjonuje - powiedział w środę ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia, odnosząc się do wtorkowej wizyty premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zakazującą przygotowywania i rozpowszechniania informacji propagującej działania Federacji Rosyjskiej – poinformował w środę portal Ukrainska Prawda.

Ustawa, która została przyjęta przez parlament 3 marca, a podpisana przez prezydenta w poniedziałek, zakazuje prasie, telewizji i radiu usprawiedliwiania, uznawania za legalną lub zaprzeczania zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę w 2014 r., w tym poprzez określanie tej agresji jako "konfliktu wewnętrznego", "konfliktu społecznego" lub "wojny domowej" czy poprzez zaprzeczanie tymczasowej okupacji części terytorium Ukrainy.

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk ocenił, że wysiłki mediacyjne byłego kanclerza Gerharda Schroedera w związku z inwazją Rosji na Ukrainę zakończyły się niepowodzeniem. "Smutno patrzeć, jak wszystko poszło nie tak" - powiedział agencji dpa.

"Sprawa jest dla nas ostatecznie rozstrzygnięta" - podkreślił ambasador Melnyk. "Dla Ukrainy dalsze rozmowy Schroedera nie mają żadnego sensu. Smutno patrzeć, jak wszystko poszło nie tak".

Premier Polski Mateusz Morawiecki, który we wtorek udał się do Kijowa wraz z szefami rządów Czech i Słowenii, wezwał UE do szybkiego przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego – wskazuje francuska stacja informacyjna BFM TV. Podkreśla, że była to pierwsza wizyta zagranicznych polityków w Kijowie od wybuchu wojny na Ukrainie.

Po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem szef polskiego rządu wezwał UE do „bardzo szybkiego przyznania Ukrainie statusu kandydata” i obiecał „zorganizować broń defensywną” - odnotowuje BFM TV.

Ukraińskie siły zbrojne poinformowały o łącznych stratach wojsk rosyjskich od początku wojny. Według szacunków zginęło 13,8 tys. rosyjskich żołnierzy. Strona ukraińska zniszczyła  m.in 1 375 bojowych wozów opancerzonych, 84 samoloty, 108 śmigłowców, 70 wyrzutni rakiet MLRS.

Uchodźcy z Ukrainy nie są żadnym zagrożeniem dla Polaków; nie wzrośnie bezrobocie, a sytuacja np. w budownictwie czy transporcie będzie spokojniejsza - ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wojna w Ukrainie nie wpłynie w zasadniczy sposób na tempo realizacji inwestycji - dodał.

Zdaniem ministra Adamczyka to, ilu jeszcze w Polsce możemy się spodziewać uchodźców wojennych z Ukrainy, zależy od tego, w jakim zakresie zostaną uruchomione korytarze humanitarne i czy agresor, jakim jest Rosja na terenie Ukrainy w dalszym ciągu będzie dopuszczała się agresji wobec cywilów, i w jakim stopniu i zakresie będą bombardowane osiedla mieszkaniowe, pacyfikowane także duże miasta.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał przez łącze internetowe do polityków zebranych w Londynie, wśród których była premier Szwecji, podczas gdy w Kijowie spotkał się z premierami Polski, Czech oraz Słowenii - pisze w środę "Dagens Nyheter".

Jak podkreśla szwedzki dziennik wizyta przywódców trzech państw była próbą okazania solidarności z narodem ukraińskim. "W tak przełomowych dla świata chwilach naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia; bo nie chodzi o nas, tylko o przyszłość naszych dzieci, które zasługują, by żyć w świecie wolnym od tyranii" - cytuje gazeta premiera Mateusza Morawieckiego.

Kijów: Blok trafiony odłamkiem rakiety częściowo się zawalił

Zawaliły się dwie najwyższe kondygnacje trafionego odłamkiem rosyjskiej rakiety 12-piętrowego budynku mieszkalnego w Kijowie, wybuchło kilka pożarów – poinformowały służby ratownicze. Jak dotąd wiadomo, że dwie osoby są ranne, a 37 ewakuowano.

Odłamek rosyjskiej rakiety trafił w dom mieszkalny w rejonie szewczenkowskim Kijowa ok. godz. 5 rano czasu polskiego. Uszkodzony został także sąsiedni dziewięciopiętrowy blok.

Link do wpisu na Telegramie

Sikorski: Europa Zachodnia jest sceptyczna i tchórzliwa i właśnie dlatego trzeba z nią rozmawiać, żeby odpór Putinowi dawała cała Europa, a nie tylko nasza flanka

Sikorski o propozycji Kaczyńskiego ws. misji NATO w Ukrainie: potencjalna wojna z Rosją

Premierzy Czech, Polski i Słowenii udali się do Kijowa w środku wojny na Ukrainie; ich podróż pociągiem wiązała się dla nich z wielkim ryzykiem - zauważa dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

"Zupełnie niespodziewanie premierzy Polski, Czech i Słowenii udali się we wtorek do obleganego przez armię rosyjską Kijowa - pociągiem. Stolica Ukrainy od dwóch tygodni jest pod ostrzałem armii rosyjskiej. Rakiety i granaty uderzyły w milionowe miasto również w noc poprzedzającą podróż trzech szefów rządów" - pisze "SZ".

Służby Bezpieczeństwa Ukrainy: Z - oznacza "Zniszczony!"

Nikt nie mówi o zbrojnej interwencji, mówimy o misji pokojowej; Polska, ani NATO nie brały udziału w działaniach wojennych, nie biorą i nie będą brały - podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk. Chodzi o wypracowanie rozwiązania, które pozwoli zatrzymać działania zbrojne na Ukrainie - zaznaczył.

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na kierunku wjazdowym do Polski prawie 1,9 mln osób uciekających z Ukrainy - wynika z informacji Straży Granicznej.

"Od 24.02 z Ukrainy do Polski przyjechało 1,893 mln osób. Wczoraj tj. 15.03 #funkcjonariuszeSG odprawili 66,6 tys. osób - spadek o 7 proc. Najwięcej w #PSGMedyka 20,8 tys., #PSGDorohusk 9,7 tys. #PSGKorczowa 9,6 tys. Dzisiaj do godz. 07.00 przyjechało 13,6 tys. osób z Ukrainy" - podała w środę na Twitterze Straż Graniczna.

Ministerstwo Obrony Ukrainy informuje o kolejnej kolumnie wojsk rosyjskich pod Kijowem. Resort publikuje nagranie, na którym widać serię eksplozji. "Wygrajmy to razem" - napisano. 

Spłata przez Rosję zobowiązań w rublu będzie stanowić złamanie warunków umów regulujących zadłużenia kraju na międzynarodowych rynkach finansowych i spowoduje sytuację określaną jako techniczne bankructwo - zaznaczył Polski Instytut Ekonomiczny. Najbliższa płatność przypada w środę.

Reuters: Gazprom kontynuuje wysyłki gazu do Europy przez Ukrainę

Nexta: Elon Musk zmienił nazwisko na "Elona" po tym, jak Czeczeński dyktator Ramzan Kadyrow odpowiedział na post, w którym Musk wyzwał Putina do walki. Wcześniej Kadyrow zwracał się do niego tym imieniem.

 

 

Brytyjskie media, informując o wizycie premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie oraz o ich spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podkreślają, że to pierwsza taka podróż od początku wojny oraz że odbyła się mimo rosyjskiego ostrzału ukraińskiej stolicy.

Po zakończeniu tej strasznej wojny Ukrainę czeka kilka lat rozminowywania – powiedział szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski, cytowany przez agencję Ukrinform.

 

Dodał, że pozostaje w kontakcie m.in. z 27 krajami UE oraz z Turcją w sprawie pomocy humanitarnej w zakresie sprzętu medycznego i ratowniczego.

 

Już teraz Ukraina zwraca się do zagranicznych partnerów, by przygotowywali grupy ratowników i sprzętu, którzy będą mogli "przyjechać na Ukrainę i pomóc". Jak powiedział, partnerzy przygotowują "ogromny desant" ratowników – m.in. z UE, USA i Wielkiej Brytanii.

Reuters: Służby ratunkowe informują, że od początku inwazji rosyjskiej zginęło co najmniej 500 mieszkańców Charkowa

Reuters: Doradca ukraińskiego MSW mówi, że 20 000 mieszkańców dotychczas wyjechało z Mariupola

Nexta: Rosyjska dziennikarka Marina Ovsyannikova już drugi dzień z rzędu gościła na okładkach czołowych brytyjskich magazynów.

 

Nexta: przewodniczący Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Giennadij Ziuganow stwierdził, że Ukraina sprzedaje organy swoich poległych lub poważnie rannych żołnierzy. 

Około godziny temu rosyjscy okupanci zaczęli ostrzeliwać z okrętów ogniem rakietowym i artyleryjskim ukraiński brzeg w obwodzie odeskim w pobliżu wioski Tuzla - napisał na Facebooku doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko

RCB: Do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujących się do polskich sieci komórkowych przesłano Alert RCB w związku możliwością otrzymania numeru PESEL. SMS został wysłany w języku ukraińskim.

 

Amerykański Senat jednogłośnie uchwalił we wtorek czasu miejscowego rezolucję potępiającą prezydenta Rosji Władimira Putina jako zbrodniarza wojennego w związku z działaniami wojsk rosyjskich na Ukrainie.

Siły Zbrojne Ukrainy: 28 oddzielnych brygad zmechanizowanych nazwanych na cześć Kampanii Rycerzy Zimowych

Dziewięćdziesiąt procent ludności ukraińskiej może zmierzyć się z ubóstwem w związku z przedłużającą się wojną - podaje Reuters powołując się na dane Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.

"Mieszkańcy Mikołajowa otrzymali pomoc humanitarną" - poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy. Cały transport ważył 15 ton. 

 

Ukrinform: Mariupol ostrzeliwany z morza

 

Ostrzały w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy nasilają się i miasto zaczęto atakować także z morza – poinformowała w środę agencja Ukrinform, powołując się na wpis doradcy mera Mariupola Petra Andriuszczenki na Telegramie.

"Brutalność zachowania i ostrzałów wzrasta. Agresorzy zastrzelili z czołgu niezbrojonego cywila. Do nalotów dochodzą ostrzały z wojskowych okrętów" – oznajmił Andriuszczenko.

 

Podkreślił, że rosyjscy żołnierze okupują miejscowy szpital i zmuszają lekarzy do leczenia swoim rannych pod groźbą śmierci. Jak zaznaczył, wykorzystują w ten sposób ludzi jako żywe tarcze, by uniemożliwić ukraińskim siłom odbicie szpitala.

Siły obrony Ukrainy: Nieproszeni goście nie będą spać spokojnie na ukraińskiej ziemi - nasi artylerzyści wszędzie ich witają.

 

Korespondent udostępnił zdjęcie Kijowa

 

W 21. dniu rosyjskiej agresji ukraiński sztab generalny informuje o dalszych atakach rakietowych i bombowych wroga na cele cywilne. Zapewnia, że strona ukraińska utrzymuje pozycje, a w niektórych regionach zdołała przejść do kontrataku.

„Wojska okupanta kontynuują ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę i gęsto zaludnione dzielnice ukraińskich miast” – podano.

Nie pozwolimy, by lewica wciągnęła nas w wojnę, która toczy się na Ukrainie – oświadczył we wtorek premier Węgier Viktor Orban w przemówieniu z okazji święta narodowego. Skrytykował opozycję za zaproszenie z tej okazji Donalda Tuska.

Według Orbana przedstawiciele zjednoczonej opozycji "w krańcowej rozpaczy" zaprosili Tuska, "Polaka, którego wstydzą się nawet w jego własnym kraju, który najpierw rozbił w Polsce swoją partię, a potem Europejską Partię Ludową w Brukseli". Jak ocenił, Tusk to "czarny kot, który tylko przynosi nieszczęście".

Ta tymczasowa placówka medyczna w schronie przeciwbombowym na Ukrainie pomoże leczyć żołnierzy rannych w rosyjskim ataku

 

Portugalia. Media: obecność wicepremiera Kaczyńskiego w Kijowie - symboliczna

Podsumowując wtorkową wizytę premierów Polski, Czech i Słowenii na Ukrainie, portugalski dziennik online "Observador" pisze o “symbolicznej obecności” w Kijowie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego w związku z podobnym gestem jego brata Lecha w 2008 r.

Odnotowuje, że w 2008 r. Lech Kaczyński odwiedził Tbilisi, mobilizując w obliczu ówczesnego rosyjskiego ataku na Gruzję pięciu szefów państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz przekonując ich do udania się do gruzińskiej stolicy.

 

Władze Zaporoża poinformowały o wybuchu na dworcu kolejowym Zaporoże-2 

W środę wczesnym rankiem Rosjanie po raz kolejny ostrzeliwali ukraińską stolicę, Kijów. Odłamki rakiety trafiły w 12-piętrowy budynek mieszkalny, powodując poważne zniszczenia – poinformowała agencja UNIAN.

Uszkodzony został także jeden dziewięciopiętrowy budynek – podano. W komunikatorze Telegram opublikowano fotografię zniszczonego domu.

 

Link do zdjęcia na Telegramie.

300 miliardów dolarów z Rosyjskiego Banku Centralnego zostało już zarezerwowanych dla Ukrainy - podaje Nexta, powołując się na wypowiedź doradcy prezydenta Zełenskiego, Olega Ustenko.

Antoni Macierewicz na Twitterze skomentował wtorkową wizytę premiera Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie. Jego zdaniem polscy politycy "zaimponowali światu". Były szef MON poparł pomysł organizacji misji pokojowej NATO w Ukrainie. "Misja pokojowa NATO może uratować Ukrainę i obronić niepodległość całej Europy" - napisał. 

"W Kijowie Białorusini pożegnali białoruskiego żołnierza Sił Operacji Specjalnych Ukrainy Aliakseja „Tura”, który zginął 13 marca w bitwie pod Kijowem, osłaniając swoich braci" - poinformował doradca Swietłany Cichanouskiej Franak Viačorka.

 

Obok wzrostu cen energii i kosztów działalności, ekonomiczne konsekwencje wojny na Ukrainie będą kolejnym czynnikiem wymuszającym wzrosty cen w hotelach - uważa Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.

Jak wskazała Izba na podstawie najnowszej ankiety, dokładnie jedna trzecia obiektów hotelowych w lutym nie przekroczyła frekwencji 30 proc. (w styczniu było to 53 proc.), a satysfakcjonujący poziom obłożenia powyżej 50 proc. uzyskało już 30 proc. Najliczniejszą grupę (36 proc. ankietowanych) stanowiły hotele, które odnotowały frekwencję w przedziale 31-50 proc.

 

"Okupanci kontynuują ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę i gęsto zaludnione obszary ukraińskich miast. Wróg nadal ponosi straty podczas odwrotów w niektórych obszarach" - informuje ukraińskie generalne dowództwo w raporcie podsumowującym ostatnią dobę walk na froncie.

"Nieproszeni goście nie będą spać spokojnie na ukraińskiej ziemi" - napisano w mediach społecznościowych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Do wpisu dołączono nagranie, na którym widać wystrzeliwane pociski. 

Każdego dnia wykonywane są prace zabezpieczające lwowskie zabytki. We wtorek do ustawionego rusztowania przed Kaplicą Boimów grupa mężczyzn przykręcała pilśniowe płyty zabezpieczające fasadę budynku.

Ukraińska obrona powietrzna we wtorek zniszczyła trzy samoloty, trzy bezzałogowe statki powietrzne, jeden śmigłowiec i dwa pociski manewrujące sił rosyjskich - poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy. W komunikacie dodano, że wykonano 9 ukraińskich nalotów na kolumny wojsk rosyjskich.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze ma zdecydować w środę o wydaniu środków tymczasowych w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Z wnioskiem przeciwko Federacji Rosyjskiej wystąpiła Ukraina, która domaga się wstrzymania ataku na swój kraj.

W środę rano urzędy rozpoczynają przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL. Rozwiązanie umożliwi uchodźcom, którzy opuścili Ukrainę w związku z agresją rosyjską korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej, oraz z systemu edukacji.

Pochodząca z Charkowa ukraińska sędzia piłkarska Kateryna Monzul w najbliższy weekend poprowadzi pierwszy mecz we Włoszech. 40-latka uzyskała stosowne pozwolenie federacji (FIGC) i w niedzielę będzie arbitrem spotkania kobiecych zespołów Interu Mediolan i Sampdorii Genua.

Polska apeluje o pokojową misję NATO na Ukrainie - poinformowały włoskie agencje prasowe po wizycie premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i szefów rządów: Czech Petra Fiali i Słowenii Janeza Janszy. W relacjach podkreśla się, że proponowana misja powinna mieć "zbrojną osłonę".

Prezydent USA Joe Biden ogłosi w środę przeznaczenie dodatkowych 800 mln dolarów na rzecz wsparcia bezpieczeństwa na Ukrainie, która stała się celem rosyjskiej zbrojnej inwazji - przekazał anonimowo w rozmowie z AFP pracownik Białego Domu w nocy z wtorku na środę.

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpi online w amerykańskim Kongresie w środę o godzinie 9.00 (godz. 14.00 czasu polskiego). Według źródła AFP, Joe Biden wyda później - o godz. 11.45 (16.45 czasu polskiego) - oświadczenie o przekazaniu kolejnego wsparcia finansowego na rzecz Ukrainy. "W ten sposób kwota ogłoszona w zeszłym tygodniu wzrosła do 1 mld dolarów. (...) Stany Zjednoczone są największym darczyńcą na rzecz bezpieczeństwa na Ukrainie" - zaznaczyło.

Reuters: Amerykański Senat potępił Władimira Putina jako zbrodniarza wojennego. Rezolucja została przyjęta jednogłośnie. 

Liczba rakiet użytych przez Rosję przeciwko Ukrainie przekroczyła 900 - powiedział w nocy z wtorku na środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo.

"Okupanci popełnili także nowe i oczywiste zbrodnie wojenne. Strzelali do pokojowych miast i infrastruktury cywilnej. Liczba rakiet użytych przez Rosję przeciwko Ukrainie przekracza już 900" – powiedział szef państwa.

 

Armia rosyjska straciła nawet 40 proc. swoich jednostek od początku inwazji na Ukrainę - oświadczył we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez agencję Ukrinform. Rosjanie ponoszą straty i zatrzymali się na wszystkich kierunkach - podkreślono w raporcie.

"Według stanu na 15 marca 2022 r. przeciwnik utracił (został całkowicie zniszczony lub utracił zdolność bojową) do 40 proc. jednostek, biorących udział w tak zwanej »operacji« na terytorium Ukrainy. Operacja ofensywna przeciwko Ukrainie trwa" - napisano w raporcie Sztabu Generalnego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w nocy z wtorku na środę państwa partnerskie Ukrainy do odwiedzenia Kijowa. "Każdy kto jest z nami, otrzyma wdzięczność" - napisał w wiadomości w aplikacji Telegram.

 

"Zapraszam wszystkich przyjaciół Ukrainy do odwiedzenia Kijowa. To może być niebezpieczne, ponieważ nasze niebo nie zostało jeszcze zamknięte przed rosyjskimi pociskami i samolotami. Nie zapadła jeszcze decyzja o wzmocnieniu naszego powietrznego arsenału. Nie dostaliśmy samolotów. Za to oczy wszystkich ludzi na świecie zwrócone są teraz na naszą stolicę, na Ukraińców. Więc każdy, kto jest z nami, otrzyma wdzięczność. Nie tylko naszą, ale i innych narodów" - oświadczył.

Link do wpisu na Telegramie.

Putinowi nie może się to podobać (...) Ludzie powinni bać się jego i jego armii. Teraz można odnieść wrażenie, że nie jest już traktowany poważnie" - pisze portal RND o wtorkowej wizycie premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie.

 

"Z politycznego punktu widzenia ważniejsze od treści rozmów było ich fizyczne przeprowadzenie. Mateusz Morawiecki, Petr Fiala i Janez Jansza odważyli się pojechać do Kijowa w chwili, gdy miasto jest już oblężone przez wojska rosyjskie i ostrzeliwane przez artylerię" - zauważa portal.

Rosja coraz bardziej szuka sposobów na uzupełnienie ponoszonych strat na Ukrainie; z powodu tych strat ma trudności z prowadzeniem ofensywy i będzie miała trudność z zabezpieczeniem zajętego terytorium - oceniło we wtorek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosja w coraz większym stopniu dąży do stworzenia dodatkowych oddziałów, aby uzupełnić i zastąpić straty osobowe na Ukrainie. W wyniku tych strat Rosja prawdopodobnie ma trudności z prowadzeniem operacji ofensywnych w obliczu utrzymującego się oporu ukraińskiego" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej

Podróż jest ryzykowna, a środek transportu niezwykły. Pomimo rosyjskich ataków i eksplozji w mieście, szefowie rządów Polski, Czech i Słowenii pojechali we wtorek pociągiem do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tym samym "wysyłają mocny sygnał solidarności" z Ukrainą - pisze dziennik "Handelsblatt".

Słoweński premier Janez Jansza podczas swojej wtorkowej wizyty w Kijowie oświadczył na Twitterze, że jest "myślami i w modlitwach" z dziennikarzem Fox News Benjaminem Hallem, który został ciężko ranny w rosyjskim ostrzale artyleryjskim.

"Podczas naszej wizyty w Kijowie jesteśmy również myślami i w modlitwach z Banjaminem Hallem, który walczy o życie w kijowskim szpitalu. Bardzo dziękujemy odważnym dziennikarzom z międzynarodowych mediów, którzy relacjonują sytuację na Ukrainie. W taki sam sposób pomogli Słowenii w 1991 r." - napisał na Twitterze nawiązując do słoweńskiej wojny o niepodległość z Jugosławią w 1991 r.

Mówienie o szczegółach misji pokojowej na terenie Ukrainy jest co najmniej przedwcześnie - mówił we wtorek Kijowie wicepremier Jarosław Kaczyński. Dodał, że w Kijowie stawiana jest również kwestia zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

Jeżeli Europa myśli, że jak straci Ukrainę, to będzie tą samą Europą, to jest w głębokim błędzie; taka Europa będzie symbolem porażki, słabości i upokorzenia. Dlatego my razem wszyscy nie możemy do tego dopuścić - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Kijowie.

Czeski premier Petr Fiala podczas wtorkowej wizyty w Kijowie zapewnił Ukraińców, że "nie są sami" w walce z atakującą ich Rosją. "Wiemy, że walczycie również o nasze życie" - napisał na swoim Twitterze.

"Cieszę się, że jestem w Kijowie wraz z innymi przywódcami, żeby okazać wsparcie dla Ukrainy i jej obywateli. Podziwiamy waszą odważną walkę. Walczycie o wasze życie, kraj i wolność. Wiemy, że walczycie również o nasze życie. Nie jesteście sami, nasze kraje stoją u waszego boku" - podkreślił we wpisie.

 

W Kijowie silny sygnał wsparcia dla Ukrainy i twardy sprzeciw wobec barbarzyńskich działań Rosji - tak rzecznik rządu Piotr Müller ocenił wizytę premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie i rozmowy z prezydentem i premierem Ukrainy.

W Charkowie na wschodzie Ukrainy słychać było nocą z wtorku na środę potężną eksplozję - relacjonują korespondenci nadawcy Suspilne. Do wybuchu doszło, kiedy w mieście wyły syreny przeciwlotnicze.

Suspilne pisze, że echo eksplozji było słychać we wszystkich dzielnicach miasta.

W wielu regionach kraju w nocy włączono alarmy przeciwlotnicze

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdza informacje o ruchu rosyjskich okrętów w kierunku Odessy - pisze we wtorek agencja Ukrinform.

Ukrinform podaje, że portal Naval News publikuje zdjęcia satelitarne, pokazujące okręty rosyjskiej marynarki wojennej, zbliżające się do ukraińskiego wybrzeża. Na fotografiach widać co najmniej 14 jednostek.

"Przekaz z naszego spotkania w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem jest bardzo konkretny. Chcemy, by Ukraina bardzo szybko uzyskała stopień kandydata do Unii Europejskiej, chcemy zaprosić ją do UE, bo reprezentuje wartości europejskie i ich broni" - napisał premier na Facebooku.

 

"Nigdy nie zostawimy Was samych, bo wiemy, że wy walczycie nie tylko o własną wolność i bezpieczeństwo, ale także za nas. Dziękuję, w imieniu swoim i premiera Jarosława Kaczyńskiego, za to ważne spotkanie władzom Ukrainy oraz premierowi Czech Petrowi Fiale i premierowi Słowenii Janezowi Janszy. Jesteśmy dumni, że możemy działać wspólnie" - podkreślił szef polskiego rządu.

 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie