Wojna w Ukrainie. Lwów zabezpiecza swoje zabytki. Część z nich przeniesiono do schronów

Świat
Wojna w Ukrainie. Lwów zabezpiecza swoje zabytki. Część z nich przeniesiono do schronów
Rex Features/East News
Na zdjęciu posąg Neptuna w centrum Lwowa zabezpieczony przed skutkami ewentualnych nalotów.

Codziennie we Lwowie wykonywane są prace zabezpieczające tamtejsze zabytki. We wtorek do rusztowania ustawionego przed Kaplicą Boimów w centrum miasta grupa mężczyzn przykręcała pilśniowe płyty zabezpieczające fasadę budynku. Wcześniej władze zdecydowały o zabezpieczeniu posągów - m.in. Neptuna. Najcenniejsze eksponaty, jak rzeźba Chrystusa z Katedry Ormiańskiej, zostały przeniesione do schronów.

We Lwowie trwają prace zabezpieczające przy najcenniejszych zabytkach. Te, które mogły być zdemontowane zostały ukryte w podziemiach.

Zabezpieczają bezcenną kaplicę we Lwowie

Kaplica Boimów, inaczej Kaplica Trójcy Świętej i Męki Pańskiej to rodzinna kaplica grobowa z XVII wieku znajdująca się obok prezbiterium katedry łacińskiej, nieopodal lwowskiego Rynku.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Czternaście rosyjskich okrętów płynie w kierunku Odessy. Groźba desantu

 

Obecnie jest otoczona metalowym i drewnianym rusztowaniem, do którego sukcesywnie przykręcane są pilśniowe płyty, mające ochronić obiekt. Rusztowanie ustawione jest teraz na całej wysokości budynku, sama kaplica zasłonięta jest w około 40 procentach.

 

 

Podobne zabezpieczenia wykonywane są na katedrze łacińskiej, wokół której przybywa worków z piaskiem. Również stojące na Rynku Starego Miasta rzeźbione fontanny z XIX wieku owinięte są folią metalową, kocami przeciwpożarowymi i włóknem szklanym oraz stelażem, do którego również przykręcane są deski i drewniane płyty.

Rzeźby przeniesiono do podziemnych schronów

Cenne zabytki kultury i sztuki zostały we Lwowie przeniesione do schronów przeciwlotniczych ze względu na groźbę bombardowania. Do jednego z takich schronów przetransportowano średniowieczną rzeźbę Jezusa Chrystusa z Katedry Ormiańskiej - informuje Ukraińska Prawda.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Trybunał w Hadze wyda wyrok w sprawie rosyjskiej inwazji

 

Decyzję o ochronie zabytków przed działaniami wojennymi podjęła Rada Miejska Lwowa. Zgodnie z nią zdemontowano drewnianą rzeźbę Zbawiciela z Katedry Ormiańskiej, która jest najcenniejszą częścią średniowiecznego ołtarza, ocalałego z drugiej wojny światowej. Dzieło przeniesiono do schronu przeciwlotniczego, gdzie ma pozostać aż do zakończenia działań wojennych.

 

 

Igor Kozhan, dyrektor Muzeum Narodowego imienia Andrzeja Szeptyckiego we Lwowie powiedział, że "jeśli nasza historia i dziedzictwo mają przetrwać, to cała sztuka musi zostać ukryta w podziemiach".

 

Dlatego placówka przeniosła wszystkie eksponowane obrazy do piwnic - pisze "Washington Post".

 

Miasto zabezpiecza dziedzictwo przed nalotami

Prace nad ochroną zabytków we Lwowie nie ustają i cały czas widoczne są osoby, które zajmują się ich zasłanianiem.

 

Zabezpieczona jest większość pomników, zarówno tych przy Starym Mieście, jak i na przylegających podwórkach.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Media: zginął rosyjski generał. Był dowódcą elitarnej dywizji

 

Przy budynku Ratusza, pochodzącego z XIX wieku, grupa mężczyzn we wtorek przygotowywała worki z piaskiem i układała je przy małych okienkach na najniższej kondygnacji. Każde okienko Ratusza zostało zabezpieczone.

 

Witryny w wielu sklepach zostały zasłonięte deskami, kratami, foliami.

Media: Rosjanie już bombardowali skarby UNESCO

We Lwowie nie ustają obawy przed nalotami i ostrzałem rakietowym. Syreny rozległy się w mieście w środę rano. Alarm przeciwlotniczy rozległ się w mieście także we wtorek przed południem i obowiązywał przez niemal godzinę. Podobnie było dwukrotnie w poniedziałek, kiedy to syreny wyły przed południem i wieczorem.

 

W nocy z wtorku na środę z miasta słychać było eksplozje podał ukraiński portal "The Kyiv Independent".

 

 

W nocy z soboty na niedzielę we Lwowie także słychać było eksplozje, a "miasto znalazło się pod ostrzałem rakietowym" - informował portal. Nie wiadomo, czy ostrzał spowodował straty.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Senat USA jednogłośnie uznał Putina za zbrodniarza wojennego

 

Historyczne centrum Lwowa zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku. W centralnej części Rynku Starego Miasta znajduje się budynek ratusza z XIX wieku.

 

Ukraińska Prawda przypomina, że Rosja prowadziła aktywne działania wojenne, w tym naloty na syryjskie miasto Aleppo, które również posiada zabytki historyczno-kulturowe wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

hlk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie