Wojna Rosja-Ukraina. Rosja zaatakowała. Eksplozje w Kijowie. Zapis relacji na żywo

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Rosja zaatakowała. Eksplozje w Kijowie. Zapis relacji na żywo
Oleksiynaumov /Wikimedia
Port lotniczy Kijów-Hostomel

Kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice kraju. Trwają ciężkie walki. Rosyjskie wojska ma wspierać Białoruś. Są doniesienia o kilkudziesięciu ofiarach, głównie wśród żołnierzy. Zginęły też dzieci. Rosjanie zajęli elektrownię atomową w Czarnobylu. W metrze w Kijowie - w obawie przed bombardowaniem - schronili się mieszkańcy. Zapis relacji na żywo.

bas/aml/ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

KredoBank z centralą we Lwowie podjął działania, by w maksymalny sposób zabezpieczyć dostęp do wartości pieniężnych i skrytek depozytowych. Staramy się zachować ciągłość działania - poinformował w czwartek prezes KredoBanku Jacek Szugajew.

Polska jest zabezpieczona przed nieprzewidzianymi sytuacjami w obszarze ropy i paliw. To możliwe dzięki działaniom kluczowych podmiotów polskiego rynku naftowo-paliwowego - podały PKN Orlen, Grupa Lotos i PERN. Spółki zapewniły, że Polska jest zabezpieczona na wypadek braku dostaw ropy ze wschodu.

Ponad 1000 osób protestowało w czwartek w Pradze przeciwko agresji Rosji na Ukrainę. Podobne protesty miały miejsce w Brnie, Ołomuńcu i Pilźnie. Czeskie samorządy deklarują pomoc dla partnerów na Ukrainie i chcą zrywać umowy z regionami w Rosji.

- Kanada wprowadza drugą część sankcji przeciwko Rosji - poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej premier Kanady Justin Trudeau. Są to m.in. sankcje wobec rosyjskich elit. Kanada przygotowuje już kolejne sankcje.

W Toruniu rozpoczęto zbiórkę materiałów opatrunkowych i leków dla sióstr Terezjanek w Łucku na Wołyniu. - Ludzie się boją, siedzą w domach, nie wiedzą, co będzie dalej. Mówią, że najbliższa noc będzie ciężka - powiedziała siostra Aksana z Łucka.

Przywódcy UE zgodzili się w Brukseli na nowy pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę.

Bądźmy świadomi zagrożeń w przestrzeni informacyjnej - zaleca Sztab Generalny Wojska Polskiego, przypominając w czwartek, że oddzielanie opinii od faktów jest kluczowe w krytycznej ocenie treści.

Firma Meta, która jest właścicielem Facebooka, utworzyła specjalne centrum operacyjne do monitorowania konfliktu na Ukrainie, a także uruchomiła funkcję, dzięki której użytkownicy w tym kraju mogą zablokować swoje profile w mediach społecznościowych dla bezpieczeństwa.

Za rażące naruszenie zasady, że granic nie można zmieniać siłą, a suwerenne państwa mają swobodę podejmowania własnych decyzji uznał atak Rosji na Ukrainę znany amerykański ekspert do spraw międzynarodowych Richard Haass. Wezwał Zachód by dowiódł prezydentowi Władimirowi Putinowi jakie są konsekwencje wszczęcia wojny.

Na liście podmiotów objętych sankcjami resortu finansów znajdują się dwa największe rosyjskie banki, Sbierbank i VTB - wynika z komunikatu amerykańskiego resortu finansów. Łącznie restrykcje dotkną instytucji, które posiadają 80 proc. wszystkich aktywów w Rosji. Konsekwencje spotkały też dwa białoruskie banki.

Przed konsulatem honorowym Ukrainy przy Piotrkowskiej w Łodzi wieczorem zgromadziło się kilkaset osób na manifestacji solidarności z zaatakowanym w czwartek przez Rosjan krajem. Ponad tysiąc osób było później na podobnej demonstracji na Placu Wolności.

W pierwszym dniu inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę zginęło 57 Ukraińców, a 169 odniosło obrażenia - poinformował w czwartek ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko. Zapewnił, że system ochrony zdrowia w kraju działa stabilnie.

W odpowiedzi na wydalenie w połowie lutego Barta Gormana, drugiego co do rangi dyplomaty amerykańskiego w Moskwie, rząd USA postanowił uznać jego rosyjskiego odpowiednika w Waszyngtonie Siergieja Trepelkowa za persona non grata, poinformował w czwartek wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu.

USA: resort finansów ogłosił sankcje przeciwko dwóm białoruskim bankom i 24 osobom z otoczenia Łukaszenki.

Parlament Mołdawii uchwalił w czwartek wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego na 60 dni w związku z rozpoczętą tego dnia inwazją Rosji na Ukrainę.

Resort finansów USA: sankcje obejmą dwa największe rosyjskie banki i 80 proc. wszystkich aktywów bankowych.

Polska, niezależnie od biegu wydarzeń, stoi i będzie stała na stanowisku suwerenności i niepodległości, integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu z ministrem SZ Ukrainy Dmytro Kulebą.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę zadecydowała o ewakuacji swojego personelu z zaatakowanego państwa - przekazało w czwartek anonimowo źródło dyplomatyczne.

Uwaga na dezinformację na temat rzekomo szybujących cen i problemów z dostępnością paliw; dostawy są w pełni zabezpieczone a ceny stabilne - przekazał w czwartek rzecznik resortu aktywów państwowych Karol Manys.

Szef MSZ Ukrainy po rozmowie m.in. z prezydentem Dudą i ministrem Rauem: będziemy kontynuować walkę; sankcje UE wobec Rosji muszą być dla niej nie do zniesienia.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawiał z prezydentem RP Andrzejem Dudą przed piątkowym szczytem przywódców państw Sojuszu, który został zwołany w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

- Unia Europejska umieści na swej liście sankcji więcej osób w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę - powiedział w czwartek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, że decyzja o tym, czy należy odciąć Rosję od systemu finansowego SWIFT, będzie należeć do przywódców "27".

- Odcięcie Rosji od globalnego systemu bankowego SWIFT nie powinno być częścią drugiego pakietu sankcji UE wobec Kremla - powiedział w czwartek w Brukseli przed rozpoczęciem spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

- Nie możemy prowadzić dyskusji w nieskończoność, tylko musimy sięgnąć po cały potencjał odstraszania, jaki mamy do dyspozycji - oświadczył w czwartek przed rozpoczęciem unijnego szczytu poświęconego inwazji Rosji na Ukrainę prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

- Nałożone sankcje na Rosję osłabią ją na tyle, że Władimir Putin będzie musiał podejmować bardzo trudne wybory, o ile nie będzie chciał by Rosja była zepchnięta do drugiego rzędu - ocenił w czwartek prezydent USA Joe Biden.

Lotnisko w Hostomlu koło Kijowa zostało odbite przez siły ukraińskie z rąk żołnierzy rosyjskich, ale walki wciąż trwają - ogłosiła w czwartek wieczorem kancelaria prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Szef MON Mariusz Błaszczak rozmawiał na temat sytuacji na Ukrainie z szefami resortów obrony Bukaresztańskiej Dziewiątki - poinformował w czwartek resort obrony. Ministrowie rozmawiali także z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.

- Stany Zjednoczone będą bronić każdej piędzi terytorium NATO z pełną siłą amerykańskiej armii - zapewnił prezydent USA Joe Biden. Powiedział, że w piątek Sojusz zbiera się na szczycie i że Stany Zjednoczone i inni sojusznicy zamierzają realizować zobowiązania wynikające z artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego.

- Władimir Putin chce odbudować byłe sowieckie imperium. Jego ambicje są absolutnie przeciwne do tego, czego chce reszta świata - stwierdził w czwartek prezydent USA Joe Biden.

Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zaapelowali do wiernych i duchowieństwa, by do modlitw intencyjnych dołączyli również te o pokój na Ukrainie. W intencji tego pokoju modlili się w czwartek wierni Kościoła Chrześcijan Baptystów w Warszawie.

Mieszkańcy Warmii i Mazur, Ukraińcy pracujący w regionie oraz ukraińska młodzież spotkali się na wiecu poparcia i solidarności z narodem ukraińskim w centrum Olsztyna. Samorządowcy zadeklarowali pomoc w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy.

Co najmniej trzy osoby zginęły a 26 zostało rannych w czwartek w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie obrzeży ukraińskiego miasta portowego Mariupol nad Morzem Azowskim - poinformowały władze miejskie.

Ogromny ruch panuje w czwartek na drogach w zachodnim kierunku na Ukrainie. Drogi prowadzące w przeciwnym kierunku są praktycznie puste. Ludzie chcą uciec z Kijowa albo w ogóle z Ukrainy w związku z rosyjską inwazją.

Sznury samochodów jadą od strony Kijowa na zachód Ukrainy. Duży ruch jest nawet na bocznych drogach. Na większości stacji benzynowych widać kolejki pojazdów.

Rosyjski rynek w czwartek stracił 200 miliardów rubli - to reakcja inwestorów przygotowujących się na najostrzejsze sankcje Zachodu. Agresja Putina na Ukrainę wstrząsnęła światowymi rynkami. Inwestorzy wycofują swoje aktywa w bezpieczne miejsca - donosi Bloomberg.

To zajmie czas - musimy okazać wytrwałość, aby Putin wiedział, że to się nie skończy; aby Rosjanie wiedzieli, co im ściągnie na głowy. Putin będzie sprawdzał, czy Zachód będzie trzymać swoją linię - a my ją utrzymamy - powiedział prezydent USA Joe Biden, pytany o sankcje nałożone na Rosję.

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu przeznaczy jeden ze swoich akademików dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Władze uczelni zadeklarowały także przyjęcie ukraińskich studentów - poinformował w czwartek rzecznik prasowy uniwersytetu prof. Dariusz Trześniowski.

Premier Belgii Alexander De Croo oświadczył w czwartek, że kraje UE powinny zastosować sankcje, które "ugryzą" Rosję po tym, jak wojska rosyjskie rozpoczęły tego dnia inwazję na Ukrainę na wielką skalę.

Rosjanom nie udał się blitzkrieg - oświadczył w czwartek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny na Facebooku. Dodał, że napastnicy "skąpią się we własnej krwi".

Prezydent Duda w orędziu: agresja rosyjska na Ukrainę to punkt zwrotny dla zachodniej wspólnoty; musimy zareagować twardo; potrzebne są bardzo dotkliwe sankcje, które uderzą we wszystkie obszary funkcjonowania rosyjskiego agresora.

Duda: jako prezydent RP i zwierzchnik Sił Zbrojnych zapewniam o gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa naszym granicom.

- Ograniczamy zdolności Rosji do prowadzenia działalności biznesowej, bycia częścią globalnej gospodarki, narzucimy Rosji poważne sankcje, już widzimy jak upadł rubel - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden.

- Nasi sąsiedzi, Ukraińcy zdają dziś najtrudniejszy możliwy egzamin, ryzykując własnym życiem. Egzamin, którego stawką jest niepodległość ich państwa. Bronią nie tylko swojej wolności, ale wolności nas wszystkich, Europejczyków - mówił w orędziu prezydent Andrzej Duda.

- W ramach sankcji odetniemy ok. połowy importu wysokotechnologicznego dla Rosji, co bardzo mocno uderzy w zdolność modernizacji ich wojsk - zapowiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden.

Prezydent Duda w orędziu: agresja rosyjska na Ukrainę to punkt zwrotny dla zachodniej wspólnoty; musimy zareagować twardo; potrzebne są bardzo dotkliwe sankcje, które uderzą we wszystkie obszary funkcjonowania rosyjskiego agresora.

- Prezydent Rosji Władimir Putin odrzucił wszystkie wysiłki USA, naszych sojuszników i partnerów czynione, aby uniknąć ludzkiego cierpienia. Przez całe tygodnie przestrzegaliśmy, że dojdzie do tego, co teraz ma miejsce - powiedział prezydent USA Joe Biden.

Prezydent Biden: Putin chce budować imperium wybierając wojnę, stanie się wyrzutkiem na arenie międzynarodowej.

- Prezydent Rosji Władimir Putin jest agresorem, on i jego kraj poniosą tego konsekwencje. Wprowadzam kolejne silne sankcje. Narzucamy nowe ograniczenia na to, co może być eksportowane do Rosji - poinformował w czwartek prezydent USA Joe Biden.

Kilka tysięcy osób - Polaków i Ukraińców - zebrało się w czwartek we wrocławskim Rynku, aby zaprotestować przeciwko agresji Rosji na Ukrainę.

- Każde aktywo, jakie Rosja posiada w USA, będzie zamrożone. Sankcje obejmą pięć największych rosyjskich banków, które posiadają ponad bilion dolarów aktywów - powiedział prezydent USA Joe Biden.

Morawiecki: to krytyczny moment historii Unii Europejskiej i historii Europy. Cały wolny świat patrzy na nas.

Morawiecki: nie możemy pozwolić Putinowi przekroczyć nowego Rubikonu.

Prezydent Biden: w czwartek autoryzowane plany NATO ws. lokalizacji sił NATO; dodatkowe siły Sojuszu trafią do Niemiec; przewidziane są kolejne ruchy ws. przemieszczania sił NATO.

Morawiecki: trzeba wzmocnić wschodnią flankę NATO, by powstrzymać agresywne działania Rosji.

Morawiecki: oczy całego wolnego świata są skierowane na nas; jesteśmy w sytuacji bez precedensu od 75 lat.

Słoweński premier Janez Jansa powiedział w czwartek, że popiera najbardziej dotkliwe sankcje wobec Rosji, jakie są możliwe do uzgodnienia wśród krajów UE i że Ukraina powinna dołączyć do bloku do 2030 roku.

Morawiecki: musimy być zjednoczeni w sprawie nałożenia ogromnych sankcje na Rosję.

Prezydent Biden: ograniczymy działania rosyjskich spółek, odetniemy połowę importu wysokotechnologicznego do Rosji, kolejne osoby będą objęte sankcjami.

- Rosja zatrzyma się tylko wtedy, gdy napotka szalony opór - mówili Ukraińcy, którzy w czwartek zgromadzili się na katowickim Rynku, protestując przeciwko agresji na ich kraj. Apelowali o pomoc i przekonywali, że aby powstrzymać Putina konieczne są bardzo zdecydowane działania Zachodu.

Morawiecki: musimy być silni, zjednoczeni i odpowiedzieć we właściwy sposób na agresję Rosji.

"W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę polskie MSZ uruchomiło infolinię dla obywateli polskich i posiadaczy Karty Polaka. Działa roboczy zespół KPRM-MSZ-MSWiA koordynujący działania wspierające Polaków na Ukrainie" - poinformował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Numer infolinii to +48 22 523 88 80.

Rosyjskie wojska ostrzeliwują szpitale na Ukrainie - poinformował w czwartek minister zdrowia tego kraju Wiktor Laszko na Facebooku. Nie podał konkretów.

Prezydent Biden: widzimy rażące naruszenie prawa międzynarodowego przez Rosję. Putin jest agresorem. On i jego kraj poniosą konsekwencje. Wprowadzamy silne sankcje.

- Putin odrzucił dyplomację - podkreślił prezydent USA Joe Biden.

Oświadczenie prezydenta USA Joe Bidena.

Ukravtodor (odpowiednik polskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad) zaapelował o zniszczenie znaków na drogach i innych obiektach infrastruktury.

"To system sygnalizacyjny używany przez rosyjskie wojsko, w szczególności w nocy. Zamaż je lub posyp ziemią, brudem, zalej smołą" - instruuje.

MSZ Estonii zwróciło się w czwartek do swych obywateli przebywających na Białorusi, aby jak najszybciej opuścili ten kraj. Zalecono też unikanie podróży na Białoruś. Rosja dokonała w czwartek rano inwazji na Ukrainę, częściowo z białoruskiego terytorium.

Burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski wystosował listy do burmistrzów siedmiu zaprzyjaźnionych miast europejskich, w którym zwraca uwagę na wydarzenia na Ukrainie związane z agresją Rosji. Jak podkreślił, przyjaźń miast partnerskich Mławy jest nadzieją i dowodem chęci budowy pokoju w Europie.

- Putin przesuwa teraz granicę rosyjską do Polski - mówi w czwartek w wywiadzie dla telewizji ARD ekspert ds. bezpieczeństwa Christian Moelling. "Musimy postawić grupę zadaniową NATO w stan podwyższonej gotowości. Wyjaśnić Putinowi: istnieje granica. A to jest wschodnia granica Polski".

W Białymstoku i Suwałkach odbyły się w czwartkowy wieczór manifestacje solidarności z Ukrainą, po ataku Rosji na wschodniego sąsiada Polski. Apelowano m.in. o szybkie i poważne sankcje UE i Stanów Zjednoczonych uderzające w Rosję; samorządy deklarują pomoc Ukraińcom.

Prezydent Rosji Władimir Putin zostanie osobiście obłożony sankcjami przez władze USA - poinformował na Twitterze dziennikarz agencji Bloomberga, powołując się na senatora Partii Demokratycznej Sherroda Browna.

Nie zaobserwowaliśmy zwiększonej liczby aktywności cyberprzestępców i ataków, które możemy powiązać z atakiem Rosji na Ukrainę - poinformował CERT Polska. Zauważono natomiast wykorzystywanie motywu wojny na Ukrainie w tzw. atakach phishingowych.

Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek wieczorem do Brukseli, gdzie będzie reprezentował Polskę na nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej poświęconym agresji Rosji na Ukrainę. - Jadę do Brukseli, by wypracować bardzo konkretny, dotkliwy pakiet sankcji - zapowiedział Morawiecki.

1083 osoby zatrzymała w czwartek policja w 48 miastach Rosji na akcjach protestu przeciwko wojnie z Ukrainą - podał portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji. Ponad 500 osób zatrzymanych zostało w Moskwie.

Radni miasta Opole wyrazili zgodę na przekazanie 300 tysięcy złotych w ramach pomocy dla miasta partnerskiego Iwano-Frankowska, które w czwartek zostało zbombardowane przez wojska rosyjskie.

W środowisku informacyjnym coraz częściej mamy do czynienia ze zmanipulowanymi, zafałszowanymi publikacjami - ostrzega w czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, zalecając uważne i krytyczne podejście do pojawiających się treści i przekazów.

W Mariupolu nad Morzem Azowskim słychać było setki eksplozji.

Znany hiszpański aktor Javier Bardem wziął udział w manifestacji przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę, który odbył się w czwartkowe popołudnie pod ambasadą Rosji w Madrycie. Artysta odrzucił argumenty prezydenta Rosji Władimira Putina o rzekomym nacjonalizmie na Ukrainie.

PAP/EPA/RODRIGO JIMENEZ

Ruda Śląska zadeklarowała już ok. 400 miejsc dla ewentualnych uchodźców i jest gotowa na przygotowanie kolejnych - zapewnił w czwartek wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer.

W Krakowie w piątek w południe ruszy zbiórka darów dla Lwowa. Do magazynu na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana będzie można przynosić najpotrzebniejsze rzeczy, w tym m.in. żywność, ubrania, środki higieniczne.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę samorząd Bytomia wypowiedział zawartą w 2005 r. umowę o partnerstwie z rosyjskim miastem Dmitrow. Miasto deklaruje wsparcie dla ukraińskich miast partnerskich: Żytomierza i Drohobycza; przygotowało też schronienie dla ew. 200 uchodźców.

Sejm na Litwie w przyjętej w czwartek rezolucji wezwał parlamenty państw członkowskich Unii Europejskiej i NATO do natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do członkostwa w Unii Europejskiej oraz planu działania na rzecz członkostwa Ukrainy w NATO.

Chęć pomocy obywatelom Ukrainy deklarują podlaskie samorządy i organizacje. Miasta informują, że są gotowe przyjąć uchodźców, a organizacje - że mogą przekazać potrzebującym Ukraińcom artykuły pierwszej pomocy.

Protesty przeciw rosyjskiej agresji w Mediolanie.

PAP/EPA/MATTEO CORNER

Niemcy, Węgry, Cypr i Włochy zablokowały odłączenie Rosji od systemu SWIFT.

Incredible. Germany, Italy, Hungary and Cyprus are blocking a decision to disconnect Russia from the SWIFT network.
I expected Italy, Hungary and Cyprus. But GERMANY? Shameful. pic.twitter.com/xYdcrUj5cP

— Christo Grozev (@christogrozev) February 24, 2022

- Odcięcie od systemu SWIFT byłoby poważną sankcją komplikująca funkcjonowanie rosyjskiego systemu finansowego i handlu surowcami energetycznymi - powiedział główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak. Zaznaczył jednak, że Moskwa jest lepiej przygotowana na turbulencje gospodarce niż UE.

Kolejna odprawa prezydenta i przedstawicieli rządu rozpocznie się w czwartek o godz. 19:00 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego - poinformowało BBN.

Polskie władze i politycy zgodnie potępili rosyjską agresję wobec Ukrainy. Prezydent i premier zapewniają, że będą czynili wszystko, by powstrzymać agresję, a drogą do tego mogą być jak najsurowsze sankcje Zachodu wobec Rosji.

W bankach w Moskwie są problemy z wypłatą większej ilości gotówki, klienci skarżą się też na kolejki do bankomatów. Wzmożone wypłaty pieniędzy odbywają się na tle rozpoczętej w czwartek inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Izby Poselskiej czeskiego parlamentu zabrzmiał w czwartek hymn państwowy Ukrainy, a jej ambasadora powitano owacją na stojąco. Posłowie potępili militarną akcję Rosji wobec Ukrainy jako barbarzyńską, nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresję.

Pierwsze wideo z zajętej przez Rosjan elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Premier Ukrainy potwierdził, że strefa wykluczenia i wszystkie obiekty elektrowni jądrowej znalazły się pod kontrolą sił rosyjskich - pisze białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan.

Biden: przywódcy G7 uzgodnili "niszczycielski" pakiet sankcji na Rosję.

Reuters: Miasto portowe Mariupol znalazło się pod zmasowanym rosyjskim ostrzałem.

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak zorganizuje 2 marca otwarte dla chętnych m.in. nauczycieli, pedagogów, opiekunów i rodziców internetowe szkolenie o tym, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie - podało w czwartek biuro RPD.

- Prezydent Rosji Władimir Putin od początku był zdecydowany na agresję, niezależnie od zabiegów dyplomatycznych, bo jest splamionym krwią agresorem - powiedział w czwartek brytyjski premier Boris Johnson.

W związku z atakiem zbrojnym Rosji na Ukrainę, polscy przewoźnicy lotniczy oraz właściciele samolotów zarejestrowanych w Polsce, planując loty powinni uwzględnić potencjalne zagrożenia związane z wykonywaniem rejsów w przestrzeniach powietrznych Moskwy i Rostowa - podał w czwartek Urząd Lotnictwa Cywilnego.

- Po zaciętej walce nasza kontrola nad czarnobylskim terenem została utracona. Nie jest znany stan obiektów byłej czarnobylskiej elektrowni atomowej, osłony i zbiornika jądrowych odpadów - poinformował przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Ukraińska społeczność w Bułgarii zorganizowała w czwartek protesty przed ambasadą Rosji w Sofii i konsulatem w Warnie. Organizatorzy zwrócili się "do wszystkich, którzy troszczą się o pokój na Ukrainie i ją wspierają, do wszystkich, którzy są przeciw wojnie". Apelowano o pokój.

Osiemnaście odrzutowców transportowych Ił-76 wyleciało z Pskowa w kierunku Kijowa - poinformował szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew powołując się na źródła we władzach ukraińskich. - Rosjanie chcą zająć Kijów, żeby już dziś stworzyć marionetkowy rząd - dodał Grozew.

Na 3 do 5 tys. osób organizatorzy szacują liczbę uczestników demonstracji, która od godz. 17 w czwartek trwa przed ambasadą Rosji przy Belwederskiej w Warszawie. Protestujący solidaryzują się z Ukrainą.

PAP/Piotr Nowak

W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie polski rząd zwolni z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą - projekt rozporządzenia w tej sprawie skierowano do podpisu premiera.

Przewozy pasażerskie i towarowe z Ukrainy i do tego kraju odbywają się bez zakłóceń - poinformowały spółki kolejowe: PKP Intercity i PKP Cargo. Decyzja dotycząca ewentualnego wstrzymania ruchu należy do polskich i ukraińskich władz.

W ramach solidarności z Ukrainą MSZ Litwy wstrzymało w czwartek wydawanie wiz obywatelom Rosji. Największe litewskie sieci handlowe wycofują ze sprzedaży towary pochodzące z Rosji i Białorusi. W Wilnie i w innych miastach kraju odbywają się wielotysięczne akcje poparcia dla Ukrainy.

Płock organizuje zbiórkę pomocową dla mieszkańców partnerskiego miasta Żytomierz na Ukrainie. Tamtejsi mieszkańcy potrzebują m.in. produktów żywnościowych, artykułów higienicznych i środków opatrunkowych, ale też profesjonalnego sprzętu krótkofalarskiego do komunikacji.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w czwartek w wystąpieniu telewizyjnym, że rosyjska inwazja na Ukrainę nie jest wojną Rosji, lecz wojną jej prezydenta Władimira Putina.

Doradca prezydenta Zełenskiego: siły rosyjskie zajęły lotnisko w Hostomlu pod Kijowem.

Cieszyński: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę dot. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych rosyjskich kanałów, w tym Russia Today.

Mer miasta Chmielnicki na Ukrainie Olexandr Symchyshyn poprosił prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego o pilną pomoc w dostarczeniu materiałów medycznych. W Ciechanowie trwa zbiórka tych środków. Część z nich zakupiono z funduszu samorządu. Wszystkie mają być wysłane jeszcze w czwartek.

- Spadają zapasy ropy naftowej w krajach OECD. OPEC nie widzi szansy na szybkie rozwiązanie problemu wysokich cen surowca, zasłaniając się niewystarczającym poziomem inwestycji w wydobycie - zwrócił uwagę w czwartek PKO BP.

- Jesteśmy przygotowani na najczarniejsze scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie. Przybywającym do Polski chcemy zapewnić opiekę medyczną, w tym także hospitalizację - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Szwecja ewakuowała personel ambasady w Kijowie do Polski - poinformowała w czwartek szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Tegoroczne plany rozwojowe LPP na Ukrainie na ten moment zostały anulowane - przekazało w czwartek biuro prasowe firmy będącej właścicielem m.in. marek Reserved i Sinsay. W reakcji na rosyjską agresję na Ukrainie notowania producenta odzieży na GPW spadły w czwartek o ponad 20-proc.

Jesteśmy z Wami! Jesteście bohaterami, którzy walczą dziś nie tylko w obronie swojego kraju, ale też bezpiecznej i stabilnej Europy - tymi słowami prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się do obywateli Ukrainy, zapewniając, że stolica przyjmie ich z życzliwością i otwartością.

Rząd Japonii przygotowuje zestaw surowych sankcji i kontroli eksportowych przeciwko Rosji po jej inwazji na Ukrainę. Zostaną ogłoszone w piątek - oświadczył w czwartek japoński premier Fumio Kishida po wideokonferencji z przywódcami państw grupy G7.

- W trybie pilnym wydaliśmy pozwolenia na powrót ukraińskich ciężarówek, które przez konflikt na Wschodzie nie mogły wrócić z państw bałtyckich przez Białoruś do kraju - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że sytuacja dotyczy ok. tysiąca kierowców.

- Wszystkie cele zaplanowane na czwartek zostały osiągnięte - podało rosyjskie ministerstwo obrony.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w czwartek, że rosyjskie wojsko zniszczyło 83 ukraińskie cele naziemne - informuje agencja Interfax.

Johnson: w ramach sankcji rosyjskie linie Aerofłot będą miały zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii.

W związku z agresją na Ukrainę wyłączamy wszystkie rosyjskie kanały w telewizji od Orange - napisał na w czwartek na twitterze rzecznik prasowy Orange Polska Wojtek Jabczyński.

PGE Polska Grupa Energetyczna powołała zespół kryzysowy w związku z sytuacją na Ukrainie. Ma on monitorować zagrożenia i identyfikować potencjalne ryzyka. "Produkcja energii nie jest zagrożona" - zapewnił prezes PGE Wojciech Dąbrowski w czwartek.

"Ten kryzys stanowi poważne zagrożenie dla ładu międzynarodowego opartego na zasadach, którego konsekwencje daleko wykraczają poza Europę" - napisali we wspólnym oświadczeniu przywódcy G7, dodając, że prezydent Rosji Władimir Putin ponownie sprowadził wojnę na kontynent europejski.

Kanclerz Austrii Karl Nehammer podczas konferencji z premierem Bawarii Markusem Soederem poinformował o treści swojej niedawnej rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jak miał przekazać Nehammerowi Zełenski, Ukraina obawia się o swoje dalsze istnienie jako państwo, a także o życie swoje i współobywateli.

Prezydent Rosji Władimir Putin od dawna chciał przyłączyć Ukrainę, ale postanowił to zrobić teraz, bo obecnie jest relatywnie korzystny z jego punktu widzenia układ sił i uważa, że bezczynność jest bardziej kosztowna niż wojna - pisze w czwartek "Daily Telegraph".

Jezuici obecni na terytorium Ukrainy są przygotowani do funkcjonowania przez kilka miesięcy i pomocy ludziom. Po dokładnej analizie sytuacji i potrzeb przekażą współbraciom w Polsce, jakiej pomocy oczekują - poinformowano na stronie zakonu.

Rosjanie przejęli kontrolę nad elektrownią atomową w Czarnobylu - informuje Ukraińska Niezależna Agencja Informacyjna (UNIAN). Pracownicy mieli zostać wzięci jako zakładnicy. Rosyjskie wojska przedostały się na obszar elektrowni z terenu Białorusi.

Johnson: nakładamy sankcje na ponad 100 rosyjskich osób i podmiotów, zamykamy rosyjskim bankom dostęp do rynków finansowych. Brytyjskie sankcje będą obejmować także Białoruś za jej pomoc w agresji na Ukrainę.

- Działania Rosji wobec suwerennej Ukrainy, to nie tylko naruszenie prawa międzynarodowego, ale też pogwałcenie zasad cywilizowanego świata, powrót do barbarzyństwa - przekazała w czwartek prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri, politycy włoskiej centrolewicy i Ukraińcy mieszkający we Włoszech protestowali w czwartek przed ambasadą Rosji przeciwko inwazji na Ukrainę. Wieczorem Koloseum na znak solidarności zostanie podświetlone w kolorach ukraińskiej flagi: niebieskim i żółtym.

Nie obserwujemy wzmożonej aktywności wojskowej Rosji w Arktyce - poinformował w czwartek premier Norwegii Jonas Gahr Store. Media odnotowały natomiast obecność w porcie w Narviku jachtu Władimira Strzalkowskiego, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina.

Koszykarze Barcelony, po militarnej agresji Rosji na Ukrainę, postanowili nie lecieć w czwartek do Sankt Petersburga na piątkowy mecz z tamtejszym Zenitem w 27. kolejce Euroligi. Graczem rosyjskiego klubu jest Mateusz Ponitka.

Ponad 160 osób zostało zatrzymanych w czwartek w 24 miastach Rosji na akcjach protestu przeciwko wojnie z Ukrainą - podał portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji. Najwięcej osób zatrzymano w Jekaterynburgu na Uralu - 60.

Desant z 20 rosyjskich śmigłowców Ka-52 i Mi-8 wysadzono na lotnisku w Hostomlu pod Kijowem - poinformował sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy w czwartek po południu. "Toczą się walki" - poinformowano.

Ponadto sztab poinformował m.in., że "samoloty przeciwnika z lotnisk na Białorusi wykonują demonstracyjne działania wzdłuż północnego odcinka granicy państwowej".

Samorząd Częstochowy przygotowuje punkt informacyjno-pomocowy dla potrzebujących wsparcia osób pochodzenia ukraińskiego. Na miejscu mają być tłumacz i doradca ws. bytowych. Miasto już wcześniej zadeklarowało możliwość przyjęcia ponad 1,1 tys. uchodźców.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II przygotowuje się do ewentualnego przyjęcia studentów uchodźców z Ukrainy. Mamy gotowe już miejsca w akademikach i na razie możemy zakwaterować 200 osób - powiedział w czwartek rzecznik KUL Michał Wyrostkiewicz.

Dostęp do stron internetowych rosyjskiego rządu, prezydenta Federacji Rosyjskiej i Dumy Państwowej - niższej izby parlament, w czwartek był tymczasowo niedostępny z terytorium Rosji i Kazachstanu - poinformowała Agencja Reutera. Nie wiadomo, co spowodowało problemy.

MSZ: utrzymujemy obecność w Ambasadzie RP w Kijowie oraz w konsulacie we Lwowie. Działalności pozostałych polskich przedstawicielstw konsularnych w Ukrainie zostaje czasowo zawieszona.

W rosyjskim obwodzie biełgorodzkim przy granicy z Ukrainą słyszano w czwartek serię głośnych wybuchów - donosi obecny na miejscu korespondent Agencji Reutera.

Wedle rosyjskiego komitetu śledczego doszło do ukraińskiego ostrzału strefy zamieszkania, w wyniku którego ranne zostały trzy osoby.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w czwartek zagranicznych partnerów do odłączenia Rosji od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT, a także do wprowadzenia nad Ukrainą strefy zakazu lotów - podał portal RBK-Ukraina.

Naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że pod Czernihowem poddał się rosyjski pluton 74. brygady strzelców zmotoryzowanych.
 
Opublikował także zdjęcie sierżanta Buynichewa Konstantina Siergiejowicza.
 
- Jechaliśmy do Jelni, wczoraj dowiedzieliśmy się o ataku na Ukrainę, myśleliśmy, że wrócimy do domu. Nikt nie myślał, że będziemy zabijać. Nie walczyliśmy, zbieraliśmy informacje - miał mówić.

Ukraińcy pracujący w sektorze turystycznym w Zakopanem chcą ściągać tu swoje rodziny. Hotelarze deklarują możliwość tymczasowego zakwaterowania rodzin swoich pracowników z Ukrainy - powiedział Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Małopolska Organizacja Turystyczna analizuje możliwości przyjęcia uchodźców w hotelach.

Nawet po inwazji Rosji rząd Niemiec odmawia dostaw broni na Ukrainę. Federalny minister gospodarki Robert Habeck powiedział w czwartek w Berlinie, że  "nie będziemy dostarczać broni na Ukrainę".

Habeck zapowiedział jednak wprowadzenie "ostrego pakietu sankcji" ze strony Unii Europejskiej. Wyraził też nadzieję na przywrócenie pokoju i podjęcie kroków dyplomatycznych, by zakończyć konflikt Rosji z Ukrainą - pisze portal dziennika "Die Welt".

Stany Zjednoczone wysłały w czwartek na Litwę i do Estonii myśliwce F-35. Zadecydowano także o przedłużeniu obecności wojsk amerykańskich w regionie - poinformowało w czwartek litewskie ministerstwo obrony.

Niebiesko-żółte flagi na stronach internetowych największych krakowskich uczelni, a także wyrazy wsparcia dla ukraińskich studentów, doktorantów i pracowników - tak tutejsze środowisko akademickie wspiera zaatakowaną Ukrainę. Polscy naukowcy wyrażają też poparcie dla "suwerennego państwa".

- Sytuacja jest na tyle poważna, że holenderska armia musi być gotowa na działania w ramach NATO - powiedział premier Mark Rutte i dodał, że jest to nieuniknione. - To najpoważniejsza sytuacja w Europie od 1945 roku - uważa Rutte.

Ukraińska armia, straż graniczna, policja i służby specjalne powstrzymały ataki Rosji, obowiązuje operacyjna pauza - poinformował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Obywatele Ukrainy, którzy mają niekompletne lub nieważne dokumenty uprawniające do przejścia granicy albo nie mają ich w ogóle, mogą na podstawie zgody Komendanta Głównego SG również przekroczyć granicę i przebywać w Polsce do 15 dni - zapewnił komendant BiOSG gen. bryg. Andrzej Popko.

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak wezwał członków Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka (ENOC) do pilnego spotkania w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy i spodziewaną falą migracji rodzin z dziećmi.

Przybywający w czwartek do Rumunii uchodźcy z Ukrainy deklarują, że zamierzają udać się koleją do Polski lub Czech, podaje bukaresztański portal Hotnews.

Rosjanie kontynuują atak na Wyspę Węży na Morzu Czarnym z powietrza, przy użyciu lotnictwa bojowego - poinformowała straż graniczna Ukrainy w komunikacie.

"Agresor użył lotnictwa bojowego przeciw pogranicznikom i żołnierzom Sił Zbrojnych Ukrainy na Wyspie Węży. Kontynuowany jest ostrzał z artylerii okręgowej" - podano w komunikacie.

- Widzimy obecnie początkowe stadium rosyjskiej inwazji na Ukrainę na wielką skalę i przebiega ona z Krymu, Białorusi i z północnego wschodu - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Zaobserwowano też wojska na północny zachód od Kijowa. Celem jest obalenie władz Ukrainy.

Cudzoziemcy, w tym byli politycy państw UE, którzy zasiadali w radach nadzorczych w państwowych firmach rosyjskich opuszczają te stanowiska w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - podał w czwartek portal gospodarczy RBK.

Reżim Alaksandra Łukaszenki uczynił Białoruś pełnoprawnym uczestnikiem wojny, której wszyscy się sprzeciwiamy, to zdrada - ogłosiła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w czwartek. Teraz trzeba bronić nie tylko więźniów politycznych czy nowych wyborów, ale samego istnienia Białorusi, jej suwerenności i niepodległości - dodała.

Jestem w stałym kontakcie z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem - napisał w mediach społecznościowych marszałek Senatu Tomasz Grodzki. - Jesteśmy gotowi nieść każdą pomoc, jakiej nasi przyjaciele Ukraińcy będą od nas oczekiwali - podkreślił.

 

Turecki statek Yasa Jupiter płynący pod banderą Wysp Marshalla został trafiony bombą w pobliżu portu w Odessie, podały w czwartek władze tureckie, zaznaczając, że nie ma ofiar na pokładzie jednostki.

- Jedziemy po to, żeby wypracować wspólnie skuteczny pakiet sankcji wobec Rosji. Jedziemy po to, żeby wzmocnić nasze bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO - powiedział w czwartek po południu przed wylotem do Brukseli na szczyt UE premier Mateusz Morawiecki.

Niemieckie ministerstwo obrony poinformowało w czwartek o decyzji rozszerzenia sił powietrznych NATO, stacjonujących w Rumunii - poinformowała Agencja Reutera.

Węgry wraz z sojusznikami z Unii Europejskiej i NATO potępiają militarne działania Rosji wobec Ukrainy - oświadczył premier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym w czwartek na Facebooku.

 

Jako członkowie wspólnoty Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jesteśmy solidarni z tymi, którzy doświadczają agresji, opowiadamy się po stronie barbarzyńsko zaatakowanych i gotowi jesteśmy udzielić im wsparcia- zwrócił się do narodu ukraińskiego rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.

W imieniu Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej pragnę na Pana ręce złożyć wyrazy solidarności z Narodem Ukraińskim - napisała w czwartek I prezes SN Małgorzata Manowska w liście skierowanym do prezesa Sądu Najwyższego Ukrainy Wsiewołoda Siergiejewicza Kniaziewa.

Setki osób, które solidaryzują się z narodem ukraińskim, manifestują przed Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej w Krakowie. Wśród tłumów przeważają młodzi ludzie. Mają ze sobą flagi Ukrainy, Polski, Białorusi, Unii Europejskiej.

Rosjanie atakują nie tylko ukraińskie obiekty wojskowe, ale też zaczęli atakować infrastrukturę cywilną - powiedział przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Władze chersońskiego obwodu przekazały, że w wyniku ostrzałów rosyjskich w tym obwodzie zginęło 13 osób, w tym dwoje dzieci i 9 wojskowych. Ranne zostały 33 osoby, w tym czworo dzieci i 17 wojskowych.

Łotwa przestanie wydawać wizy obywatelom Rosji w związku z inwazją tego kraju na Ukrainę - napisał w czwartek w tweecie szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkevics. Wezwano też ambasadora w Moskwie, aby wrócił do Rygi na konsultacje - dodał.

Piłkarskie federacje Polski, Szwecji i Czech zapowiedziały, że nie biorą pod uwagę wyjazdu do Rosji i rozgrywania tam baraży o awans na tegoroczne mistrzostwa świata w Katarze.

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę od czwartku będzie obowiązywać w Kijowie godzina policyjna - ogłosiły władze ukraińskiej stolicy.

"Kijów od dzisiaj wprowadza godzinę policyjną. Będzie obowiązywać od 22 do 7" - poinformowano.

"Musimy mówić jednym głosem"; "to czas solidarności, czas współpracy"; "należy zminimalizować rozgrzaną do czerwoności wewnętrzną walkę polityczną" - mówili w czwartek w Sejmie przedstawiciele kół poselskich. Potępiali agresję rosyjską na Ukrainę i przekazywali wyrazy wsparcia dla narodu ukraińskiego.

W ramach współpracy z NATO wyślemy w marcu dodatkowych 200 żołnierzy do Estonii, a także dwa myśliwce F-16 do Polski - poinformował w czwartek minister obrony Danii Morten Bodskov.

Na terenie kachowskiej elektrowni wodnej w obwodzie charkowskim na Ukrainie znajdują się uzbrojeni ludzie, na tamie stoją czołgi - podaje ukraińskie ministerstwo energetyki.

Sekretariat generalny Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) nawołuje do natychmiastowego zakończenia działań wojennych na Ukrainie - poinformował w czwartek na Twitterze ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski.

Ten akt barbarii zostanie osądzony przez historię, a jego sprawcy - wypada mieć nadzieję - także przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości - brzmi wydane w czwartek po południu oświadczenie Muzeum Auschwitz w reakcji na atak Rosji na Ukrainę.

Klub KO złożył w czwartek projekt uchwały dot. powołania komisji nadzwyczajnej ws. rozpatrzenia projektu ustawy o obronie ojczyzny - poinformował klub KO w komunikacie. Do reprezentowania wnioskodawców upoważniony został poseł Tomasz Siemoniak.

MSZ Ukrainy poinformowało w czwartek, że rozpoczęło ewakuację ambasady ukraińskiej w Moskwie. Na konsultacje wezwany został szef ambasady Wasyl Pokotyło.

Wojska okupantów z terytorium Białorusi weszły do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia - poinformował na Facebooku przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

Ponad 130 łóżek zostało rozstawionych w hali sportowej przy szkole podstawowej w Medyce na Podkarpaciu, gdzie zorganizowano punkt recepcyjny dla uchodźców. W ocenie wójta gminy Marka Iwasieczki, jeśli będzie taka potrzeba powstaną kolejne punkty.

Żołnierze brygad obrony terytorialnej z woj. podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego mogą zostać wezwani do jednostek w czasie krótszym niż 6 godzin - poinformowało dowództwo WOT.

Policja w Nowosybirsku zatrzymała w czwartek pięć kobiet, które prowadziły pojedyncze pikiety na głównym placu miasta, by wyrazić swój protest przeciwko rozpoczętej tego dnia inwazji Rosji na Ukrainę.

Premier przed wylotem do Brukseli: dość oświadczeń o wsparciu Ukrainy. Dosyć naiwności. Czas działać. Trzeba wypracować dotkliwy pakiet sankcji dla Rosji.

- Naszym przyjaciołom Ukraińcom, którzy będą szukali w Polsce schronienia, chcemy zapewnić jak najlepsze warunki. To, co teraz wyraźnie widać na Ukrainie, to bezwzględna chęć obrony ojczyzny - podkreślił w czwartek wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Krótko po pierwszym oficjalnym oświadczeniu Izraela o poparciu Ukrainy przedstawiciel Rosji przy ONZ potępił izraelską okupację Wzgórz Golan i oświadczył, że Rosja nie uznaje zwierzchności Izraela nad tym terytorium.

Kancelaria premiera wydała w czwartek alert ws. dezinformacji. Zaapelowała do użytkowników mediów o weryfikacje informacji przed dalszym ich podaniem.

Wojska rosyjskie próbują zająć elektrownię atomową w Czarnobylu, to wypowiedzenie wojny Europie - napisał w czwartek na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Amerykańscy żołnierze w Polsce przygotowują się do przyjęcia obywateli USA i innych krajów uciekających z Ukrainy - podał dziennik "Wall Street Journal". Według dziennika za ośrodek dla uchodźców może posłużyć hala G2A Arena w Jasionce pod Rzeszowem.

Samorząd Chorzowa przygotował 500 miejsc dla uchodźców. Władze miasta partnerskiego Chorzowa, Tarnopola, wyraziły przekonanie, że pomoc w formie przyjęcia tamtejszych uchodźców, dzieci i kobiet, będzie niezbędna.

Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell polecił sekretarzowi generalnemu Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) Stefano Sannino wezwać ambasadora Rosji przy UE Władimira Cziżowa.

Inwazja rosyjska na niepodległą Ukrainę przynosi ze sobą zniszczenie i śmierć. Okażmy solidarność i jedność z umęczonym przez sowieckiego okupanta narodem ukraińskim - powiedział w czwartek prymas Polski abp Wojciech Polak.

Dostawy gazu ziemnego z kierunku wschodniego są realizowane zgodnie ze składanymi nominacjami - poinformowało w czwartek PGNiG. Spółka zapewniła jednocześnie, że realizuje dostawy do odbiorców zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem.

Wiele państw azjatyckich wyraziło w czwartek zaniepokojenie atakiem Rosji na Ukrainę, ale tylko nieliczne wprost potępiają Kreml za agresję na sąsiada.

Chiny wezwały "wszystkie strony" konfliktu do zachowania powściągliwości, by nie dopuścić, aby "sytuacja wymknęła się spod kontroli". Rzeczniczka MSZ Hua Chunying odmówiła przy tym używania w stosunku do rosyjskiej agresji terminu "inwazja" będącego, jak się wyraziła, wyrazem uprzedzeń.

NBP: Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o udzieleniu swapa walutowego Narodowemu Bankowi Ukrainy maksymalnie do 4 mld zł.

Burmistrz Płońska (woj. mazowieckie) Andrzej Pietrasik przesłał w czwartek do Serhija Nadała, mera Tarnopola, miasta partnerskiego, wyrazy solidarności i deklarację gotowości do pomocy dla tamtejszego samorządu oraz mieszkańców w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją, wzywam naszych partnerów do tego samego kroku - ogłosił w czwartek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. W ten sposób inne kraje mogą okazać swoją solidarność z Ukrainą i kategorycznie odrzucić najbardziej rażący akt agresji w Europie po II wojnie światowej - dodał.

Rosyjskie wojska weszły na obszar w okolicy Czarnobyla.

Czytaj więcej tutaj.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis ogłosił w czwartek, że jego kraj nie włączy się w działania zbrojne na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie. Zapewnił jednak, że Bukareszt jest gotowy do udzielenia pomocy humanitarnej swojemu sąsiadowi.

Z całą mocą potępiamy atak Rosji na niepodległą Ukrainę - oświadczyła w czwartek Konfederacja Lewiatan. Organizacja zrzeszająca polskich przedsiębiorców zadeklarowała również pomoc materialną oraz zatrudnianie Ukraińców.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zaapelowała w czwartek do linii lotniczych o szczególną ostrożność podczas lotów nad niektórymi częściami rosyjskiej przestrzeni powietrznej.

W związku ze wzrostem kursu dolara i euro na tle rosyjskiej inwazji na Ukrainę pojawiły się na Białorusi problemy z dostępnością głównych zachodnich walut. W kantorach i przy bankomatach są kolejki - informują w czwartek media niezależne.

Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy poinformował o trwających walkach o lotnisko w Hostomelu pod Kijowem. Walki toczą się też o Heniczesk, Skadowsk i Czaplynkę.

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie przeprowadziły ponad 30 ataków rakietowych i artyleryjskich, używając m.in. rakiet balistycznych - przekazała rosyjska armia. Trwają ciężkie walki w rejonie Charkowa i w Donbasie. Wojska rosyjskie z Krymu kierują się na północ - podaje ukraińska armia. Drogi wylotowe z Kijowa są zapełnione uciekinierami.

Putin ma obsesję na punkcie tego, co uważa za niesprawiedliwe traktowanie swojego kraju po upadku imperium sowieckiego, pisze w analizie dziennik "De Telegraf". Gazeta porównuje go do Hitlera i twierdzi, że Zachód nie może zapomnieć lekcji II wojny światowej.

Strażacy przygotowali już autokary, które w razie potrzeby będą przewoziły uchodźców z punktów recepcyjnych do miejsc czasowego pobytu - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Cztery stacje kijowskiego metra: Berestejska, Nywky, Swiatoszyn i Żytomirska, przez które nie kursują teraz pociągi, przeznaczono na schrony. Podczas alarmów dostępne są także wszystkie inne stacje przez całą dobę, tak aby ludzie mogli przeczekać niebezpieczeństwo.

Mer Witalij Kliczko powiedział, że istnieje prawdopodobieństwo działania w Kijowie grup terrorystycznych. Wezwał mieszkańców, by nie wychodzili na ulice, jeśli nie jest to konieczne.

Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk przekazał, że skieruje listy do światowych i europejskich federacji, w których będzie się domagał rezygnacji z organizacji imprez na terenie Rosji.

W okolicach miejscowości Bojarka pod Kijowem miejscowi myśliwi organizują stanowiska kontrolne na drodze prowadzącej do ukraińskiej stolicy. Na obu pasach drogi w odległości kilku metrów od siebie ustawiono betonowe bloki mające utrudnić spodziewany atak rosyjskich wojsk.

Ogłoszone sankcje USA wobec spółki Nord Stream 2 AG - właściciela gazociągu Nord Stream 2 - przewidują zakazanie wszelkich transakcji z nią od 2 marca - wynika z opublikowanego przez Departament Skarbu aneksu do dekretu o sankcjach.

Wyspa Węży, położona na Morzu Czarnym w odległości ok. 50 km od wybrzeża Ukrainy, została w czwartek zaatakowana z rosyjskich okrętów Floty Czarnomorskiej - poinformowała straż graniczna Ukrainy w komunikacie.

"Na razie w pobliżu wyspy znajdują się dwa okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - Moskwa i Wasilij Bykow" - podano.

Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Państwa premier Petr Fiala powiedział w czwartek, że czescy ambasadorzy z Rosji i Białorusi zostali wezwani na konsultacje do Pragi. Czesi zamknęli rosyjskie konsulaty w Karlowych Warach i Brnie i zawiesili działalność swoich w Petersburgu i Jekaterynburgu.

Minister spraw zagranicznych i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau określił rosyjską inwazję na Ukrainę jako zbrodnię przeciwko ludzkości. W nagraniu zamieszczonym w czwartek na profilu OBWE na Twitterze Rau wezwał do uszanowania przez Rosję prawa międzynarodowego.

 

Rosyjscy spadochroniarze zajęli lotnisko w Hostomelu pod Kijowem - poinformował w czwartek przebywający na miejscu korespondent stacji CNN Matthew Chance.

Kilkaset osób, w tym kandydaci na prezydenta Yannick Jadot i Christiane Taubira, zgromadziło się w czwartek w południe przed ambasadą Rosji w Paryżu, by zaprotestować przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę i potępić prezydenta Władimira Putina.

PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

- W tym tygodniu politycy niemieccy wybrali Sąd Najwyższy, a to co wolno Niemcom, powinno być wolno także Polakom - mówił szef klubu PiS Ryszard Terlecki, nawiązując do apeli szefa klubu KO Borysa Budki, by zamknąć spory z UE o praworządność, ponieważ "chwila jest bezprecedensowa".

Watykan wyraził w czwartek przekonanie, że jest jeszcze czas na dobrą wolę, negocjacje i mądrość, które "oszczędzą światu szaleństwa i grozy wojny". - My, wierzący, nie tracimy nadziei na przebłysk sumienia osób, w których rękach leżą losy świata - podkreślił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin.

Już teraz rozwiązania systemowe funkcjonujące w Polsce gwarantują kształcenie i wsparcie dzieci i młodzieży przybywających z zagranicy, w tym z Ukrainy. Dla osób, które nie znają języka polskiego organizowana może być nieodpłatna nauka języka polskiego - przekazało MEiN.

W Środę Popielcową kard. Kazimierz Nycz odprawi mszę świętą "O pokój i za Ukrainę" w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Hierarcha zdecydował, że modlitwa o pokój na Ukrainie będzie także towarzyszyła tegorocznemu pielgrzymowaniu szlakiem Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych w stolicy.

Transport rosyjskiej ropy naftowej dostarczanej do Polski rurociągiem "Przyjaźń", tranzytem przez Białoruś, odbywa się zgodnie z harmonogramem - poinformowała w czwartek rzeczniczka PERN Katarzyna Krasińska.

Propaganda Putina twierdziła, że Rosjanie nie atakują ukraińskich miast, ludność cywilna jest bezpieczna. Ta "obietnica" nie przetrwała nawet pół dnia. Oprócz 40 ukraińskich żołnierzy w pierwszych godzinach wojny miało zginąć już 10 cywilów - pisze "Bild" w tekście pt. "Putin zezwala na strzelanie do cywilów".

Wielkie przedsiębiorstwa, wśród nich Carlsberg i Coca-Cola, zamknęły w czwartek swoje zakłady produkcyjne na Ukrainie z powodu rosyjskiej inwazji.

Rosja po raz kolejny łamie prawo międzynarodowe i napada suwerenny kraj. Zachód musi zatrzymać Rosję, bo rosyjski imperializm sam się nie zatrzyma - napisał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Skomentował w ten sposób agresję Rosji na Ukrainę.

Jesteśmy już przygotowani na przyjęcie pierwszych uchodźców w punktach recepcyjnych przy granicy polsko-ukraińskiej. Liczymy się z tym, że w ciągu najbliższych godzin ruch w tych punktach będzie wzrastać - powiedział w czwartek wojewoda lubelski Lech Sprawka podczas konferencji prasowej w Dorohusku.

Portugalii jest gotowa do przyjęcia ukraińskich uchodźców wojennych, którzy w pierwszej kolejności będą napływali do Polski - ogłosił w czwartek premier Antonio Costa. Wyraził solidarność z zaatakowanym przez Rosję narodem ukraińskim.

Apeluję do wszystkich instytucji zajmujących się ochroną praw człowieka o zaangażowanie i zdecydowaną reakcję - podkreślił RPO Marcin Wiącek w oświadczeniu dotyczącym sytuacji na Ukrainie. Zapewnił również, że każdy, kto znajdzie się na terytorium Polski, może liczyć na wsparcie.

Występujący w niemieckiej drugiej lidze klub piłkarski Schalke 04 Gelsenkirchen wobec inwazji Rosji na Ukrainę zdecydował się usunąć z logo koszulek nazwę sponsora - rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom.

 

W Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy, cztery stacje metra przeznaczono na schrony.

- Potępiamy agresję Rosji na Ukrainę i współczujemy jej ofiarom. Widzimy, że "musimy liczyć przede wszystkim na siebie", mieć silną armię i broń jądrową do odstraszania agresorów - oświadczyli w czwartek posłowie Konfederacji. Dodali, że gwarancje bezpieczeństwa dane Ukrainie zostały złamane.

Koleje rosyjskie poinformowały o wstrzymaniu od czwartku przewozów cargo na Ukrainę - podała agencja Reutera.

Wszystkie oddziały stacjonarne CCC zostały zamknięte, a transporty wstrzymane w związku z wprowadzonym stanem wojennym - powiedziała w czwartek  rzeczniczka prasowa CCC Marta Rzeczycka.

- Putin przynosi cierpienie i zniszczenie swoim najbliższym sąsiadom - oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartek w Berlinie. Zapowiedział, że jeszcze w czwartek zostaną nałożone dalsze surowe sankcje wobec Rosji.

- Wspieramy walkę Ukrainy o jej integralność terytorialną - przekazał w czwartek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, wzywając do rozwiązania konfliktu drogą dialogu.

- Widzimy ten krok (atak Rosji na Ukrainę - red.) jako sprzeczny z prawem międzynarodowym i silny cios dla pokoju i stabilności w regionie - oświadczył Erdogan w przemówieniu transmitowanym w telewizji.

Świętokrzyskie jest przygotowane do niesienia wielokierunkowej pomocy obywatelom Ukrainy w związku z agresją rosyjską  powiedział w czwartek wojewoda Zbigniew Koniusz. Zaznaczył, że wsparcie dotyczy m.in. opieki medycznej.

To zbrodnia przeciwko Ukrainie, przeciwko Rosji, przeciwko światu. To atak na nas wszystkich - pisze w czwartek portal tygodnika "Zeit" w komentarzu do ataku Rosji na Ukrainę. "Historia, w którą Putin wpisuje się tym atakiem, nie będzie dla niego łaskawa".

Prezydent USA Joe Biden zwołał w czwartek rano Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić sytuację na Ukrainie - przekazali mediom przedstawiciele Białego Domu.

O zachowanie spokoju i nieuleganie dezinformacji zaapelowało w czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Polaków przebywających na Ukrainie zachęca do zarejestrowania się w systemie Odyseusz.

- Dziś polską racją stanu jest solidarność i odpowiedzialność. Polską racją stanu jest też wolna, integralna i niepodległa Ukraina - powiedział w czwartek w Sejmie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Otwarte drzwi dla Ukrainy to nasz wspólny obowiązek - powiedział w czwartek w Sejmie Krzysztof Gawkowski (Lewica). - Polska musi być największym ambasadorem Ukrainy w Europie i na świecie - dodał.

Mieszkańcy Kijowa opuszczają miasto.

PAP/EPA/STRINGER

W Charkowie otwarto schrony przeciwbombowe, by mieszkańcy mogli z nich w razie potrzeby skorzystać - poinformował mer miasta Ihor Terechow.

Dowódca naczelny sił zbrojnych Ukrainy: cztery rakiety balistyczne wystrzelono z Białorusi

Obserwujemy wojnę o charakterze konwencjonalnym, obserwujemy też wojnę o charakterze hybrydowym. To wojna informacyjna, propagandowa, a w tym Rosjanie są niestety bardzo dobrzy. Fake newsy, dezinformacja i propaganda to narzędzia w rękach Putina - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Władimir Putin chce złamać Europę terrorem i od naszej odpowiedzi zależeć będzie, czy będziemy w stanie razem z sojusznikami przywrócić integralność terytorialną Ukrainy - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Słowacja udzieli pomocy osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie - powiedział w czwartek premier Eduard Heger. Wezwał rodaków do wykazania się współczuciem i zrozumieniem dla sytuacji Ukraińców.

Ministerstwo obrony Tajwanu twierdzi, że 9 chińskich samolotów sił powietrznych weszło w czwartek do strefy obrony przeciwlotniczej RTRS

Putin chce pełnej kapitulacji Ukrainy - napisał szef PO Donald Tusk po rozmowie z merem Kijowa Witalijem Kliczką.

Władze lokalne: wojska rosyjskie weszły do miasta Sumy na północno-wschodniej Ukrainie

Sejm przyjął oświadczenie, w którym potępia stanowczo rosyjską agresję i wzywa do wycofania jej sił z Ukrainy

Fot.: PAP/Marcin Obara

Premier Morawiecki w Sejmie: Rozmawiałem w czwartek z szefową KE i przewodniczącym RE. Jest pełne zrozumienie, że musimy doprowadzić do zdecydowanych działań, które powstrzymają barbarzyński atak Putina

PAP/Leszek Szymański

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall ogłosił w czwartek, że wstrzymuje dostawy rosyjskiego paliwa jądrowego do swoich elektrowni jądrowych. Firma poinformowała też, że nie będzie składać żadnych zamówień na rosyjskie paliwo.

Premier Morawiecki w Sejmie: Putin wybrał drogę terroru. Demony II wojny światowej na nowo odżyły. Oprócz sankcji trzeba pracować nad wzmonieniem wschodniej części NATO; toczą się na ten temat intensywne rozmowy

Fot.: PAP/Leszek Szymański

Premier w Sejmie: trzeba wypracować jak najdalej idące sankcje wobec Rosji; Polska jest krajem w pełni bezpiecznym. Wojsko i służby w podwyższonym stanie gotowości

Premier Morawiecki w Sejmie: dziś Rosja wybrała wojnę, jedno państwo europejskie zaatakowało drugie bez najmniejszych powodów, to barbarzyństwo musi spotkać się ze zdecydowanym odporem całego wolnego świata

Donald Tusk: Dzwonił przed chwilą mer Kijowa Witalij Kliczko. Poważny, bez śladu paniki, z niepokojącymi informacjami o rosnącej liczbie ofiar, idącej już w setki. W pobliżu Kijowa odgłosy eksplozji i strzelaniny, w wielu miejscach aktywne rosyjskie siły specjalne.

Oświadczenie Sejmu o inwazji Rosji: to atak na bezpieczeństwo euroatlantyckie; Federacja Rosyjska wyklucza się ze wspólnoty międzynarodowej; Sejm potępia stanowczo rosyjską agresję i wzywa do wycofania jej sił z Ukrainy

Kolumna rosyjskich wojsk została zniszczona przez siły ukraińskie pod Charkowem - informuje na Twitterze serwis Euromaidan PR. 

Euromaidan PR opatrzył swoją informację krótkim nagraniem pokazującym płonące wozy pancerne i poległych rosyjskich żołnierzy.

Ze względu na drastyczne ujęcia nie zdecydowaliśmy się zamieścić nagrania. 

Inwazja Putina na Ukrainę to zdrada rosyjskich interesów - ocenił w czwartek były rosyjski oligarcha i przeciwnik Kremla Michaił Chodorkowski. Według byłego więźnia politycznego konflikt na Ukrainie to wina otoczenia prezydenta Władimira Putina, a nie Rosjan

Johnson: to atak nie tylko na Ukrainę, ale na demokrację na świecie

Wojna Rosja-Ukraina. Boris Johnson: to atak nie tylko na Ukrainę, ale na demokrację na świecie

Sekretarz generalna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Helga Schmid poinformowała w czwartek, że wdraża "dobrze opracowane" plany awaryjne dla personelu specjalnej misji monitorującej na Ukrainie. Na wschodzie tego kraju przebywają setki obserwatorów organizacji.

Centrum Kijowa było w czwartek koło południa opustoszałe, nieliczni widoczni na ulicach ludzie mieli ze sobą walizki lub plecaki - informują ze stolicy Ukrainy korespondenci PAP. Większość sklepów i restauracji jest zamknięta, tylko pod aptekami i bankomatami tworzą się kolejki.

Zwiększa się bilans ofiar rosyjskiej agresji. Rozbił się ukraiński samolot

Wojna Rosja-Ukraina. Ciężkie walki w całej Ukrainie. Zabici i ranni - nowe informacje

"Alert RCB do obywateli RP przebywających na Ukrainie! Działania Zbrojne na Ukrainie. Rekomendujemy obywatelom RP natychmiastowe opuszczenie Ukrainy. Śledź komunikaty na http://gov.pl/ukraina" – czytamy na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Celem rosyjskiego ataku jest zajęcie terytoriów Ukrainy na północy, wschodzie i południu tego kraju, a także sprowokowanie zamieszek w celu utrudnienia zarządzania wewnątrz kraju - powiedział przedstawiciel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

Mieszkańcy Charkowa gromadzą się w metrze z powodu zagrożenia 

Premier Irlandii Micheal Martin oraz minister spraw zagranicznych Simon Coveney potępili "niewybaczalny atak Rosji na suwerenny naród Ukrainy" i wezwali do pociągnięcia prezydenta Rosji Władimira Putina do odpowiedzialności.

Fot.: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Pięć osób zginęło, gdy ukraiński samolot wojskowy rozbił się między wsiami Żukiwci i Trypol w obwodzie kijowskim – poinformowały ukraińskie służby ratunkowe.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński, opowiadając na pytanie o ewentualne wprowadzenie stanu wyjątkowego w Polsce: 

- Nie chcę zapowiadać przed zapadnięciem decyzji. Nie ma sensu zapowiadać czegoś, jeśli sytuacja nie dojrzała do takiego kroku. Jeżeli takie instrumenty okażą się niezbędne, to na pewno taką decyzję podejmiemy.
 
Fot.: PAP/Rafał Guz

Mieszkańcy wciąż starają się wydostać z Kijowa. Tworzą się gigantyczne korki.

W kwestii dzieci podróżujących wraz z rodzicami z Ukrainy będziemy działać w sposób mądry i elastyczny; na pewno nie dopuścimy do sytuacji, że dziecko, które nie ma dokumentów nie wjedzie do Polski - zapewnił w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Fot.: PAP/Rafał Guz

Na odcinku granicy polsko-ukraińskiej sytuacja jest stabilna zarówno na przejściach granicznych, jaki i na tzw. zielonej granicy. Przejścia pracują normalnie, przygotowane są na zwiększony ruch - zapewnił szef straży granicznej gen. Tomasz Praga.

Narodowy Bank Ukrainy zatwierdził decyzję o otwarciu specjalnego konta w celu zebrania funduszy na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy.

Walka powietrzna MiG-29 vs SU-35

Jesteśmy w stałym kontakcie z służbami państwowymi. Od zawiadomienia o potrzebie, w ciągu 24 godzin jesteśmy gotowi przyjąć do 60 uchodźców z Ukrainy w ośrodku diecezjalnej Caritas w Urlach pod Warszawą - powiedział  dyrektor diecezjalnego biura prasowego Jakub Troszyński.

O 9:00 w polskiej sieci i mediach społ. został przeprowadzony masowy atak dezinformacyjny na rzecz Rosji

Po rosyjskim ataku na Ukrainę niektórzy mieszkańcy Kijowa próbują uciekać, inni robią zapasy żywności - informuje w czwartek agencja Reutera. - Wyjeżdżam, bo wybuchła wojna, Putin nas zaatakował, boimy się bombardowań – powiedziała Oksana, kierująca jeden z samochodów, który utknął w korku na drodze wylotowej ze stolicy.

Rosyjscy dziennikarze zajmujący się sprawami międzynarodowymi ogłosili list otwarty, w którym potępiają atak na Ukrainę nazywany przez władze rosyjskie "operacją wojskową". Pod listem podpisali się dziennikarze m.in. dziennika "Kommiersant".

"Rosyjska propaganda od wielu lat używa fałszywych oskarżeń o promowanie neonazizmu wobec kolejnych krajów, które uznaje za wrogów. Takie działania prowadziła m. in. przeciwko Ukrainie" - napisał na Twitterze Żaryn o dezinformacji i walce informacyjnej.

"Putin, informując o wojnie przeciwko Ukrainie, znów szerzył insynuacje, kłamiąc, że rząd w Kijowie jest 'neonazistowski'" - wskazał rzecznik.

"Wieloletnie kłamstwa pod adresem Ukrainy dały Rosji fasadę informacyjną, którą obecnie Kreml wykorzystuje do argumentowania ataku Rosji na Ukrainę" - stwierdził.

Dyrektorzy i właściciele firm reprezentujących wielki biznes rosyjski zostali wezwani na Kreml na spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem - podał portal gospodarczy RBK, powołując się trzy źródła w koncernach.

UEFA zamierza usunąć St. Petersburg z roli gospodarza finału Ligi Mistrzów

Rosja zaatakowała ponad 30 obiektów cywilnej i wojskowej infrastruktury na Ukrainie – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

- Pokój w Europie został zdruzgotany, to celowa i zaplanowana inwazja - powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Wojna Rosja-Ukraina. Szef NATO: pokój w Europie został zdruzgotany

Ukraińskie wojskowe samoloty transportowe zostały zestrzelone przez siły rosyjskie. Na pokładzie znajdowało się 14 osób. Według wstępnych ustaleń potwierdzono zgon 5 osób

Według bliskiego źródła z urzędu prezydenta Ukrainy: rosyjscy komando mogą zaatakować z powietrza i dokonać infiltracji dzielnicy rządowej w Kijowie.

Uruchomiono stronę internetową dla uchodźców z Ukrainy: ua.gov.pl. 

Będą tam najważniejsze informacje dla uciekających przed wojną w Ukrainie. Dla uchodźców przygotowano tez ulotki z pakietem informacji - przekazał Błażej Poboży.

MSWiA: Wojewodowie podkarpacki i lubelski przygotowali punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. Jest ich 9

O pojmaniu dwóch rosyjskich jeńców poinformował w czwartek naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych gen broni Walerij Załużnyj na Facebooku, załączając ich fotografie.

"Kolejne nagranie ataku helikopterem na Hostomel pod Kijowem. Wszystkie helikoptery pochodziły z terytorium Białorusi" - napisał Tadeusz Giczan.

Hostomel (na północny-zachód od Kijowa). Zestrzelony rosyjski helikopter.

 

Mariusz Kamiński, szef MSWiA: W tych trudnych dniach musimy okazać naszym braciom Ukraińcom solidarność na wszystkich poziomach. 

Minister mówi o uchodźcach, którzy "będą uciekać przed spadającymi bombami". - Będziemy robić wszystko, by każdy, kto tego potrzebuje, znalazł w Polsce bezpieczne schronienie. 

Ukraiński system gazociągów tranzytowych pracuje w czwartek bez zakłóceń - poinformował operator przesyłowy gazu GTSOU. Jak zaznaczyła spółka, realizuje wszystkie zobowiązania, w tym dotyczące tranzytu rosyjskiego gazu na Zachód.

"Do godziny 13:00 (12:00 polskiego czasu) 24 lutego siły zbrojne agresywnego państwa Federacji Rosyjskiej przeprowadziły ponad 30 uderzeń rakietami Calibre, samolotami i artylerią na ukraińską infrastrukturę cywilną i wojskową" - podaje General Staff of the Armed Forces of Ukraine.

 

Ze zrozumieniem przyjmiemy sankcje gospodarcze na Rosję, w tym te skutkujące czasowym zawieszeniem przewozów międzynarodowych między Polską i UE a państwami uczestniczącymi w agresji na Ukrainę - zapewnił w oświadczeniu związek Transport i Logistyka Polska.

Przerażające obrazki z Gostomela obok Kijowa. Około 20 helikopterów leci w kierunku lotniska

Pociąg sanitarny zabierze rannych Ukraińców do szpitali w Polsce, gdzie przygotowano dla nich miejsca.

Wojna Rosja-Ukraina. Pociąg sanitarny zabierze rannych do szpitali w Polsce

Zgodnie z informacjami operacyjnymi dowództwa Sił Zjednoczonych, w pobliżu Gostomelu, Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły dwa rosyjskie helikoptery

Wołodymir Zełenski przedstawił projekt ustawy o powszechnej mobilizacji - podaje agencja TASS.

 

Opis zdjęcia: Prezydent RP Andrzej Duda (L), prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (C) i prezydent Litwy Gitanas Nauseda (P) po spotkaniu w Kijowie

Fot.: PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Ta wojna pochłonie wiele żyć. Widzimy jakie są intencje Kremla - oświadczył Jens Stoltenberg.

Stoltenberg: Rosja dąży do napisania historii od nowa; odmawia Ukrainie jej prawa do niepodległości i próbuje odtworzyć strefy wpływów

Szef NATO: pokój w Europie został zdruzgotany, to celowa i zaplanowana inwazja; mimo litanii kłamstw intencje Kremla są oczywiste

Jens Stoltenberg: atak na jednego członka NATO będzie traktowany jak atak na wszystkich; uruchomiliśmy dziś nasze plany obronne

Fot.: PAP/EPA/SEM VAN DER WAL

Z całą mocą potępiamy przerażający atak Rosji na Ukrainę, który jest całkowicie nieuzasadniony i niesprowokowany. Łączymy się myślami ze wszystkimi zabitymi i rannymi oraz z narodem Ukrainy. Potępiamy również Białoruś za umożliwienie tego ataku - poinformowała Rada Północnoatlatycka NATO w oświadczeniu.

Módlmy się w intencji pokoju na Ukrainie, by Europa nie została po raz kolejny pogrążona w konflikcie, którego owocem może być tylko śmierć i zniszczenie - powiedział w czwartek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ, odnosząc się do rozpoczętej w czwartek rano agresji Rosji na Ukrainę.

W piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO

18 osób zginęło, a sześć osób zostało rannych w miejscowości Łypecke w obwodzie odeskim na południowym wschodzie Ukrainy w wyniku ataku na jednostkę wojskową – podały regionalne władze.

Kolejne sześć osób zginęło w rosyjskim ostrzale miasta Browary pod Kijowem; 12 osób odniosło obrażenia.

Ludzie gromadzą się wokół gruzu niezidentyfikowanego obiektu po wybuchu w Kijowie

Fot.: PAP/EPA/MIKHAIL PALINCHAK

"Na wniosek Polski i niektórych innych sojuszników Rada Północnoatlantycka przeprowadziła dziś rano konsultacje na podstawie art. 4, aby omówić niesprowokowany i bezwzględny atak Rosji na Ukrainę i jego konsekwencje dla bezpieczeństwa NATO" - czytamy we wpisie Stałego Przedstawicielstwa.

Fałszywa narracja wykorzystywana przez rosyjską propagandę w sprawie ataku na Ukrainę próbuje nieprawdziwie przedstawić Ukrainę, jako stronę atakującą - wskazało na Twitterze polskie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Jako przykłady takich działań RCB wskazało takie informacje jak:

 

"Ukraina destabilizuje sytuację w Donbasie", "Wojska Ukrainy ścignęły nad granice zakazane uzbrojenie, z którego ostrzeliwują cywilów", "Rosyjskie Siły Zbrojne mają zapewnić pokój w tzw. republikach separatystycznych i chronić ludność cywilną", "W wyniku aktów dywersji ze strony ukraińskiej (ostrzał artyleryjski, grupy dywersyjne), ofiarę ponoszą cywile", czy "Ukraina próbuje dokonać aktów dywersji na terytorium Federacji Rosyjskiej" i "Wojska Ukrainy ostrzeliwują przygraniczną infrastrukturę i posterunki SG FSB".

 

W związku z agresją rosyjską na Ukrainę szef MON Mariusz Błaszczak podjął decyzję o wprowadzeniu kolejnego stopnia gotowości w wydzielonych jednostkach wojsk operacyjnych i wojsk obrony terytorialnych - poinformował resort obrony

Ukraińskie MSW: 5 ukraińskich żołnierzy zginęło w pierwszych godzinach rosyjskiej agresji

Fot.: PAP/EPA/STRINGER

Rosyjskie śmigłowce bojowe przy elektrowni w okolicy Kachowka (niedaleko Krymu)

- Maski zostały zerwane (...), stosunek Finlandii do Rosji "przechodzi na inny poziom" - powiedział fiński prezydent Sauli Niinisto, zdecydowanie potępiając rosyjską agresję na Ukrainę. 

 

Z kolei były premier Finlandii Esko Ago ogłosił, że odchodzi z zarządu rosyjskiego Sbierbanku; według mediów powodem jest właśnie rosyjski atak.

 

Nawet kilkadziesiąt minut muszą czekać mieszkańcy ukraińskich miast, aby zatankować samochody. Nagrania sprzed stacji benzynowych opublikował dziennikarz Polsat News Jacek Gasiński, który jest w Kijowie

Kijów. Kolejki przed stacjami benzynowymi. Ukraińcy uciekają z kraju

Premier Danii Mette Frederiksen w czwartek nazwała napaść Rosji na Ukrainę przerażającą oraz całkowicie niesprowokowaną. "W naszych czasach wojskowy atak na suwerenny naród jest nie do przyjęcia" - napisała na Twitterze szefowa rządu.

"Zdecydowanie potępiam atak Rosji na Ukrainę. Jest on niezgodny z Kartą Narodów Zjednoczonych oraz prawem międzynarodowym. Będzie mieć to poważne konsekwencje dla Rosji" - oświadczyła Frederiksen.

W Ukrainę uderzyła druga fala rosyjskiego ostrzału rakietowego - poinformował doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. W Kijowie znów słychać było wybuchy - relacjonuje korespondentka Polskiej Agencji Prasowej. O eksplozjach informuje tez agencja Reutera.

Prezydent Rosji Władimir Putin ma bezwarunkowo wycofać wszystkie siły i sprzęt wojskowy z całego terytorium Ukrainy - zażądała Unia Europejska w czwartek. Oświadczenie w imieniu Wspólnoty wydał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

 

Fot.: PAP/EPA/KENZO TRIBOUILLARD / POOL

Eksplozja w centrum Kijowa. 

"Niewykluczone, że niektóre rakiety są wystrzeliwane na Ukrainę z terytorium Białorusi. Autor filmu mówi, że został nakręcony w pobliżu białoruskiego miasta Kalinkowicze, niedaleko Mozyrza, 50 km od granicy z Ukrainą" - informuje białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan.

 

W sprawie Ukrainy wszystkie siły polityczne powinny mówić jednym głosem; to interes Polski i całego naszego kontynentu - powiedział w czwartek w Sejmie wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Wsparcie dla rządu zadeklarowali posłowie KO.

 

Poseł Michał Szczerba: Warszawa solidarna z Ukrainą. Byliśmy, jesteśmy, będziemy!

UNICEF jest głęboko zaniepokojony sytuacją na Ukrainie. Nasilenie działań wojennych stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia 7,5 mln dzieci w tym kraju - przekazała w czwartkowym oświadczeniu dyrektor generalna UNICEF Catherine Russell.

Reuters informuje o kolejnych eksplozjach w ponad 2,8-milionowym Kijowie

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek pytana o o wprowadzenie w Polsce wzorem Litwy i Mołdawii stanu wyjątkowego:

Litwa jest w bezpośrednim zagrożeniu, pociski spadają także blisko naszej granicy (...) Przygotowujemy nową uchwałę, którą będziemy procedować około godz. 14. Każdy parlament podejmuje decyzje adekwatne do sytuacji w jego kraju. 

40 żołnierzy 173. Brygady Powietrznodesantowej Armii USA na Łotwie.

Stany Zjednoczone zobowiązały się do obrony sojuszników z NATO i wzmocnienia zdolności obronnych Łotwy po wojskowej operacji Rosji na Ukrainie.

Fot.: PAP/EPA/GATIS INDREVICS HANDOUT

- Dziś rano wszyscy jesteśmy oszołomieni, ale nie jesteśmy bezradni – powiedziała szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock, zapowiadając uruchomienie "pełnego pakietu najpoważniejszych sankcji wobec Rosji".

Niemcy będą współpracować na arenie międzynarodowej z Unią Europejską, NATO i najsilniejszymi potęgami gospodarczymi w formacie G7 - oświadczyła szefowa niemieckiej dyplomacji.

"Zniszczony samochód pancerny ukraiński BTR-4 i rosyjski Tygrys w pobliżu Charkowa" - umieścił wpis z nagraniem były żołnierz i oficer policji.

Rosja silnie odczułaby odcięcie od międzynarodowego systemu rozliczeń finansowych - ocenił w czwartek szef PFR Paweł Borys, zaznaczając, iż konsekwencje tego kroku odczuwalne byłyby jednak dla obu stron. Wskazał, że najważniejsze jest uniezależnienie się Europy od rosyjskich surowców.

"Uciekajcie, bo zginiecie! Rosja zajmie Ukrainę w dwa dni!" - tajemnicze SMS-y w telefonach ukraińskich żołnierzy.

WIĘCEJ ZNAJDZIESZ W SERWISIE GEEKWEEK

Wielka Brytania przedstawi bezprecedensowy, skoordynowany pakiet sankcji wobec Rosji po jej ataku na Ukrainę, niektóre obowiązywać zaczną dziś, a kolejne będą ogłaszane falami w najbliższych dniach - oświadczał wiceminister spraw zagranicznych James Cleverly.

W Charkowie płoną rosyjskie czołgi. Takie nagranie opublikowała ukraińska agencja informacyjna UNIAN

"Rosyjskie czołgi stoją na obwodnicy, a nasi walą po nich (...), nikogo nie wypuszczają, nikogo nie przepuszczają" - komentują świadkowie zdarzenia.

 

Z Ukrainy z każdą minutą docierają kolejne, tragiczne informacje o ofiarach rosyjskiej agresji. Zginął m.in. 17-latek

Wojna Rosja-Ukraina. Zabici i ranni - nowe informacje

Na okupowanym Krymie zaobserwowano przemieszczający się w kierunku centralnej Ukrainy rosyjski konwój wojskowy z namalowaną z boku pojazdów literą Z – poinformowała agencja Reutera, powołując się na naocznego świadka.

Drugi konwój wojskowy z takimi samymi oznaczeniami widziano zaparkowany w Krasnoperekopsku, około 40 km od granicy zaanektowanego Krymu z Ukrainą

Prezydent Płocka deklaruje gotowość pomocy dla uchodźców z Ukrainy i wsparcie dla ukraińskich samorządów.


Dołożymy wszelkich starań we współpracy z polskimi władzami szczebla regionalnego i krajowego w zakresie udzielenia pomocy ewentualnym uchodźcom - zapowiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski po ataku Rosji na Ukrainę. Zapewnił o gotowości wsparcia dla samorządów w Ukrainie.

Minister spraw wewnętrznych: Niemcy "udzielą ogromnej pomocy" Polsce w przypadku napływu uchodźców z Ukrainy

 

Przed Ambasadą Rosji w Warszawie trwa protest przeciwko wojnie

Kilkaset osób przyszło w czwartek przed Ambasadę Rosji w Warszawie, by zademonstrować przeciwko wojnie i pokazać solidarność z Ukrainą. Wyrazy solidarności słychać także z przejeżdżających ul. Belwederską samochodów, których kierowcy włączają klaksony.

Po godz. 10 przed Ambasadą Rosji w Polsce rozpoczęła się demonstracja przeciwko wojnie. W pobliżu budynku ambasady przy ul. Belwederskiej w Warszawie zebrało się kilkaset osób i cały czas przychodzą kolejne.

 

Fot.: PAP/Rafał Guz

"Rosjanie zbombardowali cywilny kompleks mieszkaniowy w Czuhujowie pod Charkowem".

 

Biuro prezydenta Ukrainy: ponad 40 ukraińskich żołnierzy zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych w wyniku ataku Rosji.
 
Zginęli również cywile. Według strony ukraińskiej do tej pory życie straciło mniej niż 10 osób. 

Modląca się grupa Ukraińców na placu w Charkowie

Ukraińskie koleje państwowe ogłosiły w czwartek w związku z rosyjską inwazją, że są gotowe ewakuować mieszkańców terenów położonych przy linii rozgraniczenia w Donbasie.

W związku z decyzją Władimira Putina o rozpoczęciu inwazji, Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne z Rosją.

Wojna Rosja-Ukraina. Zełenski: Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją

W bloku mieszkalnym w Czuhujiwie pod Charkowiem na Ukrainie trwa pożar spowodowany ostrzałem. W wybuchu zginął niepełnoletni, są ranni - podają służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Włoskie MSZ wezwało w czwartek ambasadora Rosji Siergieja Riazowa w związku z atakiem sił rosyjskich na Ukrainę. Resort poinformował dyplomatę, że rząd w Rzymie stanowczo potępia tę agresję.

Z rosyjskim dyplomatą rozmawiał na polecenie szefa MSZ Luigiego Di Maio sekretarz generalny ministerstwa Ettore Francesco Sequi.

"Ambasador Sequi przekazał rosyjskiemu dyplomacie, że włoski rząd stanowczo potępia groźną, nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresję Moskwy przeciwko Ukrainie, stanowiącą jasne i wyraźne pogwałcenie prawa międzynarodowego" - głosi komunikat włoskiego MSZ.

W centrum Humania w obwodzie czerkaskim na Ukrainie spadł pocisk. Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych - poinformował szef obwodowej administracji Ołeksandr Skyczko. Trwa ewakuacja ludności.

Mapa ataków na Ukrainę:

"Obezwładnimy rosyjską gospodarkę"

Jeśli Władimir Putin będzie kontynuował inwazję na Ukrainę, Boris Johnson będzie wzywał Zachód do uderzenia rosyjskich oligarchów i firm tam, gdzie boli 

Wołodymir Zełenski: Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją

Jakiekolwiek obecne embarga będą miały śladowe znaczenie; praktycznie nie mamy z nią wymiany w dziedzinie rolnictwa - stwierdził wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk pytany w czwartek o wymianę handlową z Rosją.

Jak dowiedziała się Interia, punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy będą rozlokowane prawdopodobnie na tych przejściach granicznych: Hrebenne, Zosin, Sławatycze, Dorohusk (woj. lubelskie), Korczowa, Medyka, Budomierz, Krościenko (woj. podkarpackie). - Już po południu będą gotowe - słyszymy w rządzie.

Więcej przeczytasz tutaj.

Mamy do czynienia z bezprecedensowym aktem agresji, kolejnym naruszeniem prawa międzynarodowego przez Rosję, gwałtem na suwerennym i niepodległym państwie; wierzę, że społeczność międzynarodowa w sposób jednoznaczny na to zareaguje - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Doradca prezydenckiej administracji, Ołeksij Arestowycz oświadczył w Kijowie, że - według wstępnych danych - pierwsze uderzenie Rosji na Ukrainę nie powiodło się.

"Główne ataki miały miejsce o godz. 5. rano na miasta, infrastrukturę wojskową, lotniska, magazyny wojskowe i centra dowodzenia. Według naszych wstępnych ustaleń, pierwsze uderzenie poniosło fiasko" - poinformował Arestowycz.

Prezydent Andrzej Duda: stoimy przy Ukrainie jako jej sąsiedzi, jako Sojusz Północnoatlantycki, jako UE; mamy nadzieję, że agresja rosyjska zostanie przerwana, a władze rosyjskie dokonają refleksji nad tym, że to się Rosji nie opłaca.

Fot.: PAP/Leszek Szymański

Litwa wprowadza stan wyjątkowy ze względu na wojnę na Ukrainie. 

Łukaszenka proponuje przeprowadzenie rozmów miedzy Rosją a Ukrainą w Mińsku

 

Prezydent Joe Biden mówi, że Władimir Putin "wybrał wojnę z premedytacją, która przyniesie katastrofalną śmierć i ludzkie cierpienie" i obiecuje w odpowiedzi nałożyć nowe "surowe" sankcje na Moskwę.

Prezydent Andrzej Duda: mamy do czynienia z bezprecedensowym aktem agresji, kolejnym naruszeniem prawa międzynarodowego przez Rosję; wierzę, że społeczność międzynarodowa w sposób jednoznaczny na to zareaguje.

Łotewska rada ds. mediów elektronicznych (NEPLP) zakazała retransmisji rosyjskich stacji telewizyjnych Rossija i Rossija-24 – podaje w czwartek działający w krajch bałtyckich portal Delfi.

Retransmisja stacji Rossija została zakazana na pięć lat, a Rossija-24 – na cztery lata. Ponadto na trzy lata zablokowano rosyjską stację TV Centr International.

Decyzję uzasadniono „bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego". Zaczyna ona obowiązywać od czwartku. 

Mężczyzna patrzy na szczątki niezidentyfikowanego obiektu po wybuchu w Kijowie

Fot.: PAP/EPA/MIKHAIL PALINCHAK

Zapasy gazu są wystarczające na okres zimowy, cele grzewcze będą na pewno spełnione - zapewnił w czwartek wicepremier Henryk Kowalczyk. Zaznaczył, że Polska musi jak najszybciej dokończyć budowę gazociągu Baltic Pipe, co zmniejszy nasze uzależnienie od Rosji.

O 12:15 zabrzmi dzwon "Bolesław" na krakowskiej Wieży Ratuszowej.


W średniowieczu dzwon bił na alarm i ostrzegał mieszczan przed niebezpieczeństwem. Dziś zabrzmi w geście solidarności z Ukrainą.

 

Na Ukrainie trwa prawdziwa wojna, najbliżej Polski od 1945 r., oczekujemy debaty w parlamencie i zwołanie RBN - mówił w czwartek w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Od tego momentu świat nie jest już taki sam, Sejm powinien wejść w tryb nadzwyczajnej pracy - ocenił Cezary Grabarczyk (KO).

"Sytuacja jest bardzo poważna, w tej chwili rząd analizuje wszystkie scenariusze związane z zagrożeniem cyberbezpieczeństwa kraju" - mówi Interii Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM. Nieoficjalnie, rozważane jest wprowadzenie czwartego stopnia alarmowego CRP-Delta

Rosyjskie siły wojskowe rozpoczęły planowe ćwiczenia w regionie Mołdawii. Wcześniej kraj ogłosił stan wyjątkowy w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.

Cztery rosyjskie czołgi zostały zniszczone w okolicy Charkowa na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Mołdawia ogłasza stan wyjątkowy w związku z napływem uchodźców z Ukrainy

 

Pod koniec marca polscy piłkarze mają zagrać z Rosjanami w ramach eliminacji do mundialu. Po tym, jak Moskwa napadła na Ukrainę, w sieci pojawiają się apele, by Biało-Czerwoni nie pojechali na to spotkanie.

Mecz Polska-Rosja w Moskwie mimo wojny? Są apele, by odwołać lub przenieść spotkanie

Kolumny rosyjskich czołgów wjechały do części obwodu ługańskiego kontrolowanego przez rząd w Kijowie, ustawiając przed sobą białe samochody Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy.

Fot.: PAP/EPA/Interior Ministry press service HANDOUT

Rosyjskie indeksy giełdowe spadły o 30-35 proc. pod wpływem wojny na Ukrainie – poinformował w czwartek portal rbc.ru. Wcześniej moskiewska giełda dwukrotnie w ciągu dnia wstrzymywała pracę.

Indeks giełdy moskiewskiej spadł o 28,9 proc. do 2193 punktów, czyli do poziomu z marca 2020 r.

Indeks RTS obniżył się o 35,5 proc. do 791 pkt.

Ukraińska policja poinformowała w czwartek, że wyda broń byłym funkcjonariuszom jednostek podległych ministerstwu spraw wewnętrznych. Odpowiednie dyspozycje wydał w czwartek szef ukraińskiej policji Ihor Kłymenko.

"Weteranom organów spraw wewnętrznych gotowym do obrony Ukrainy zostanie wydana broń. Procedura zostanie maksymalnie uproszczona ze względu na agresję Federacji Rosyjskiej, ponieważ Rada Najwyższa (parlament - red.) Ukrainy poparła decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego na terytorium państwa" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej ukraińskiej policji.

Mapa pokazująca uszkodzenia budynków mieszkalnych w mieście Czuhujew, na wschodzie Ukrainy, w obwodzie charkowskim. Zniszczone budynki są w pobliżu lotniska, które również było celem agresji rosyjskiej. W ataku zginęli cywile.

 

Rosja to niepodległy kraj i może sama podejmować decyzje w oparciu o własne interesy – oświadczyła w czwartek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying. Sprzeciwiła się nazywaniu rosyjskich działań na Ukrainie "inwazją" i oskarżyła USA o podsycanie napięć.

Ukraina zamknęła przejście graniczne w Wilczy na granicy z Białorusią – poinformowała białoruska straż graniczna.

W dalszym ciągu działają cztery przejścia graniczne pomiędzy tymi dwoma krajami: Mokrany, Komaryn, Nowaja Huta i Wiesiałouka.

Fot.: PAP/EPA/Interior Ministry press service HANDOUT

Ukraina zwróciła się do Turcji o zamknięcie cieśnin Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów i apeluje o sankcje na Rosję - przekazał ambasador Ukrainy w Turcji.

"Apelujemy o zamknięcie przestrzeni powietrznej, cieśnin Bosfor i Dardanele. Przekazaliśmy odpowiednie żądanie tureckiej stronie. Jednocześnie chcemy sankcji na Rosję" - powiedział ukraiński ambasador Wasyl Bodnar.

Co najmniej osiem osób zostało zabitych i dziewięć rannych na Ukrainie w wyniku rosyjskiego ostrzału - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych. Wśród ofiar jest 17-latek.

Wojna Rosja-Ukraina. Zabici i ranni - pierwsze informacje

W związku z zamknięciem ukraińskiej przestrzeni powietrznej dla lotów cywilnych, rejsy tranzytowe wykonywane przez PLL LOT będą się odbywać alternatywnymi trasami - przekazał w czwartek rzecznik spółki Krzysztof Moczulski.

Wcześniej, w czwartek rano Moczulski przekazał, że wszystkie rejsy PLL LOT z Polski na Ukrainę zostały odwołane. Chodzi o loty do Kijowa, Lwowa i Odessy.

- W ciągu najbliższych godzin w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim, przy polsko-ukraińskiej granicy, powstanie osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy - poinformował w czwartek rano wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

W Donbasie na Ukrainie wysadzono w powietrze most przez rzekę Donec, żeby nie dopuścić przejazdu rosyjskich czołgów - poinformował przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

Wojna Rosja-Ukraina. MSW: wysadzono most, by nie dopuścić do przejazdu czołgów Rosji

Będziemy obserwować sytuację na Ukrainie i uczestniczyć we wszystkich międzynarodowych akcjach zarówno Unii Europejskiej, jak i Paktu Północnoatlantyckiego - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

W odpowiedzi na rozpoczęty przez Moskwę atak zbrojny na Ukrainę rząd Australii zapowiedział w czwartek nałożenie "drugiej tury" sankcji na Rosję.

Premier Scott Morrison potępił podjętą przez Rosję "nielegalną inwazję" i zapowiedział sankcje wobec czterech rosyjskich instytucji finansowych i 25 osób związanych z czterema podmiotami odpowiedzialnymi za rozwój i sprzedaż technologii militarnych i broni.

Gubernator Banku Centralnego Ukrainy poinformował, że wypłaty gotówki z kont zostaną ograniczone do 100 tysięcy hrywien dziennie

Armia Ukrainy odparła rosyjski atak na miasto Szczastia w kontrolowanej przez rząd części obwodu ługańskiego - poinformowało w czwartek Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego.

"Szczastia znajduje się pod naszą kontrolą. 50 rosyjskich najeźdźców zostało zniszczonych. 45 tys. worków nie wystarczy, by pomieścić agresorów" - napisały na Facebooku wojska lądowe Sił Zbrojnych Ukrainy.

UE nałoży na Rosję najcięższe sankcje w historii - zapowiedział w Brukseli wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

- To jedne z najczarniejszych chwil dla Europy od czasów zakończenia 2. wojny światowej. Mocarstwo atomowe zaatakowało państwo sąsiedzkie i grozi odwetem innym krajom, które mogłyby pośpieszyć na jego ratunek. Jest to nie tylko pogwałcenie prawa międzynarodowego, to pogwałcenie podstawowych zasad ludzkiego współistnienia. Już kosztuje to wiele istnień ludzkich, a konsekwencje, które mamy przed nami wciąż są nieznane - oświadczył Borrell.

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w czwartek na Twitterze, że zdecydowanie potępia decyzję Rosji o rozpoczęciu wojny z Ukrainą, i zapewnił Ukrainę o solidarności swego kraju.

Ludzie próbują uciec z Ukrainy

Ursula von der Leyen: Zamrozimy rosyjskie aktywa w Unii Europejskiej, zatrzymamy dostęp rosyjskich banków do europejskich rynków finansowych.

- Ograniczymy odbiór surowców z kierunku wschodniego, z Rosji na tyle, na ile będzie to możliwe, by nie doszło do przerw w dostawach - stwierdził w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.


Waldemar Buda: musi dojść do deklaracji całkowitego zaniechania projektu Nord Stream 2

Dzisiaj przedstawimy olbrzymi pakiet sankcji przeciwko Rosji do przyjęcia przez liderów państw UE. Będzie dotyczył strategicznych sektorów rosyjskiej gospodarki, poprzez zablokowanie im dostępu do technologii i rynków - oświadczyła szefowa KE Ursula von der Leyen.

Ursula von der Leyen: celem Rosji nie jest tylko Donbas, nie jest tylko Ukraina, celem jest stabilność Europy i międzynarodowego pokoju; pociągniemy za to prezydenta Putina do odpowiedzialności

Al Jazeera: Loty nad Europą po zamknięciu przestrzeni powietrznej Ukrainy i Rosji.

"Rosyjskie trolle przystąpiły w internecie do obrony Tuska - ich "człowieka w Warszawie". Rosjanie wiedzą, że Polacy nie darują Tuskowi i Pawlakowi gry w prorosyjskiej orkiestrze. Dziś pomagajmy Ukrainie zdradzonej o świcie. A potem rozliczmy Tuska i Pawlaka za sprzyjanie Putinowi" - napisał Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.

 

Donald Tusk: w dniach próby zbudujmy elementarną zgodę dla najważniejszych polskich spraw

Tusk: w dniach próby zbudujmy elementarną zgodę dla najważniejszych polskich spraw

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: miliony Rosjan nie chcą wojny; Putin chce cofnąć zegar do czasów imperium rosyjskiego

Władze Ukrainy: kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice kraju

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski napisał na Tiwtterze, że "nowy Związek Radziecki tworzy się na naszych oczach"

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego "trwa zwołana przez Prezydenta Andrzej Dudę narada z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, ministrami, dowódcami wojskowymi oraz szefami służb" - napisano na Twitterze Kancelarii Prezydenta.]

"Bardzo groźną agresją" i "pogwałceniem prawa międzynarodowego" nazwał szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio rosyjski atak na Ukrainę, do którego doszło w czwartek nad ranem. Zapewnił, że Włochy stoją u boku narodu ukraińskiego.

Jedna osoba zginęła w wyniku ataku lotniczego na miasto Browary w obwodzie kijowskim – podał przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko. W obwodzie chersońskim w wyniku ostrzału zginął 17-letni chłopiec. Są ofiary śmiertelne także w innych regionach.

Pojazdy wojskowe i sprzęt przemieszczają się z Brześcia do granicy z Ukrainą.

9:29 czasu lokalnego. Wojska rosyjskie przekraczające punkt kontrolny Senkiwka-Weselówka na granicy białorusko-ukraińskiej. Nie jest jasne, czy armia białoruska najechała również na Ukrainę. Łukaszenka za pół godziny spotka się ze swoimi generałami - napisał na Twitterze białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan.

 

W wyniku ostrzału rakietowego z okupowanego Krymu w miejscowości Preobrażenka w graniczącym z półwyspem obwodzie chersońskim zginął jeden z pograniczników - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy.

Ukraiński urzędnik mówi, że w nalotach zginęło co najmniej siedem osób.

Anton Herashchenk powiedział, że sześć osób zginęło, a siedem zostało rannych w ataku lotniczym na bazę wojskową poza portem czarnomorskim w Odessie.

Jedna osoba zginęła podczas ostrzału w Mariupolu.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) potępiła w czwartek atak Rosji na Ukrainę. "Wzywamy do natychmiastowego przerwania wszelkich działań wojskowych" - przekazano w oświadczeniu.

"Stanowczo potępiamy militarną operację Rosji wobec Ukrainy. Ten atak na Ukrainę zagraża życiu milionów osób i jest poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego i zobowiązań Rosji" - podkreślono w komunikacie, którego sygnatariuszami są polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, sprawujący obecnie funkcję przewodniczącego OBWE, oraz sekretarz generalna tej organizacji Helga Schmid.

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk zwrócił się do rządu w Berlinie z prośbą o dostarczenie Ukrainie broni defensywnej i amunicji. "Teraz nadszedł czas, by Niemcy się obudziły" - powiedział dyplomata w wywiadzie dla rbb-Inforadio.

Melnyk domagał się też, aby jeszcze w czwartek w życie weszły "piekielne sankcje" wobec Rosji. Należało to zrobić kilka tygodni temu, "teraz chodzi o pomoc, a nie o solidarność" – podkreślił Melnyk.

Ambasador mówił o długo planowanej i zakrojonej na szeroką skalę wojnie ofensywnej, która zagraża istnieniu Ukrainy. "Wszystkie ostrzeżenia zostały zignorowane na Zachodzie, w tym w Niemczech" - ocenił

List otwarty Donalda Tuska

W opublikowanym w czwartek przez PO na Twitterze liście otwartym zatytułowanym "W godzinie próby" Donald Tusk podkreśla, że w chwili, w której zagrożone jest bezpieczeństwo europejskie, trwa wojna Rosji przeciw Ukrainie, "musimy wznieść się ponad codzienne konflikty i spory".

"Siła oporu wobec polityki Kremla leży w jedności - tej jedności, której autokraci boją się szczególnie i pragną ją zniszczyć" - podkreślił.

"Dlatego zwracam się do moich Rodaków, konkurencyjnych obozów politycznych, do rządzących - w tych dniach próby zbudujmy elementarną zgodę dla najważniejszych polskich spraw - skutecznej obrony i szacunku do wartości, dzięki którym jesteśmy częścią Zachodu. Uważam, że mimo rachunku krzywd, jaki nagromadził się w Polsce, powaga sytuacji wymaga działań przekraczających linie podziałów. Na szali jest przecież bezpieczeństwo Ojczyzny i Europy" - napisał Tusk.
 

Bank centralny Rosji interweniuje na rynku walutowym, by uspokoić sytuację.

Szefowie MSZ państw bałtyckich ostro potępili w czwartek działania Rosji wobec Ukrainy i wezwali do odłączenia Moskwy od systemu SWIFT. Litwa przenosi swą ambasadę z Kijowa w bardziej bezpieczne miejsce i wzywa swych obywateli do natychmiastowego opuszczenia Ukrainy drogami lądowymi.

"My, ministrowie spraw zagranicznych Estonii, Łotwy i Litwy, zdecydowanie potępiamy powszechną agresję Rosji na niezależną, pokojową i demokratyczną Ukrainę" – czytamy w opublikowanym w czwartek oświadczeniu.

Rosyjska inwazja na Ukrainę już odciska piętno na gospodarce. Ceny europejskiego gazu skoczyły na giełdzie o 25 proc.

Bardzo ważne jest, aby społeczność międzynarodowa zjednoczyła się i okazała siłę woli – powiedział premier Japonii, komentując rozpoczęcie przez Rosję operacji wojskowej na Ukrainie. 

- Robimy, co w naszej mocy, by gromadzić dane i zrozumieć sytuację. Jest ona napięta i będziemy współpracować ze społecznością międzynarodową, w tym G7 – powiedział dziennikarzom Kishida, cytowany przez agencję Kyodo.

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova potępia bezprawną agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Wyraziła pełne poparcie i solidarność z narodem ukraińskim.

Nadzieja tych, którzy sądzili, że Rosja zadowoli się wojskową okupacją części obwodów donieckiego i ługańskiego, okazała się złudna - wskazała słowacka prezydent, zapewniając o solidarności swego kraju z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i innymi przedstawicielami władz Ukrainy.

Twitter banuje konta relacjonujące atak Rosji na Ukrainę. Dlaczego?

Więcej na ten  temat przeczytasz tutaj.

Rosyjskie kanały informacyjne pokazują wjazd rosyjskich pojazdów pancernych na Ukrainę od strony Krymu. Wideo z granicy Ukrainy i Krymu.

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w czwartek, że infrastruktura baz lotniczych Ukrainy została unieruchomiona, a środki obrony przeciwlotniczej - zneutralizowane. Tymczasem strona ukraińska zapewnia, że lotnictwo nadal odpiera ataki.

Rosja twierdzi, że bazy lotnicze Ukrainy są unieruchomione. Ukraina, że jej siły odpierają atak

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zdecydowanie potępiła w czwartek atak Rosji na Ukrainę, podkreślając, że Moskwa "łamie najbardziej elementarne zasady porządku międzynarodowego". - Społeczność światowa nie zapomni tego dnia hańby dla Rosji - oświadczyła.

Trwa cyberatak na infrastrukturę cyfrową Ukrainy - poinformował w czwartek wicepremier tego kraju i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

"Przez całą noc broniliśmy cyberprzestrzeni. Ataki na wszystkie podstawowe zasoby informacyjne miały miejsce i trwają bez przerwy. Jak dotąd sytuacja jest stabilna. Wszystkie zespoły są na miejscu. Zachowajcie spokój i nie panikujcie" - napisał Fedorow na Telegramie.

Siła oporu wobec polityki Kremla leży w jedności; dlatego zwracam się do moich rodaków, konkurencyjnych obozów politycznych i rządzących: zbudujmy elementarną zgodę dla najważniejszych polskich spraw – skutecznej obrony i szacunku do wartości - napisał w liście otwartym lider PO Donald Tusk.

Kanclerz Austrii Karl Nehammer potępił zbrojny atak Rosji na Ukrainę, rozpoczęty w czwartek nad ranem. "W tych trudnych godzinach myślami jesteśmy z narodem ukraińskim" - podkreślił szef rządu w oświadczeniu cytowanym przez agencję APA.

Wojska białoruskie również weszły na terytorium Ukrainy, przekraczając przejście graniczne w Senkiwce w obwodzie czernichowskim - podała telewizja CNN.

Wojna Rosja-Ukraina. CNN: wojska białoruskie również weszły na Ukrainę

Stan wojenny na Ukrainie – co to znaczy:

  • Zakaz zmian w Konstytucji, wybory, referenda;
  • Dozwolona cenzura;
  • Możliwe jest wprowadzenie usługi pracy dla osób pełnosprawnych;
  • Istnieje możliwość delegalizacji partii politycznych, których działalność zagraża suwerenności Ukrainy;
  • Być może zajęcie mienia na potrzeby obronne;
  • Ewakuacja ludności z obszarów niebezpiecznych.

Premier Włoch Mario Draghi oświadczył, że atak Rosji na Ukrainę jest "nieuzasadniony i niemożliwy do usprawiedliwienia". Wyraził bliskość z narodem i instytucjami Ukrainy.

"Od dziś w stolicy nie działają szkoły i przedszkola. Szpitale, przychodnie i cały system opieki zdrowotnej działa w trybie gotowości. Osoby odpowiedzialne zostały zobowiązane do zapewnienia ludności dostępu do schronów" - czytamy w oświadczeniu wydanym w czwartek przez sztab kryzysowy władz Kijowa.

W okolicy miasta Szczastia w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy siły ukraińskie zniszczyły dwa rosyjskie czołgi i kilka wozów wojskowych - poinformowały w czwartek wojska lądowe Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jesteśmy otwarci, żeby sankcje były jak najszersze, aby również obejmujące te surowce, z których Rosjanie korzystają - powiedział w czwartek podczas spotkania z dziennikarzami rzecznik rządu Piotr Müller.

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w czwartek, że infrastruktura baz lotniczych Ukrainy została unieruchomiona, a środki obrony przeciwlotniczej - zneutralizowane. Tymczasem strona ukraińska zapewnia, że lotnictwo nadal odpiera ataki.

W chińskich mediach społecznościowych pojawił się na chwilę usunięty już wpis, który był instrukcją dla cenzury i wydawców dotyczącą sposobu relacjonowania rosyjskiej agresji na Ukrainę. Z Internetu usuwane mają być wszystkie „pro-zachodnie” komentarze oraz krytyczne wobec Rosji.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony: Infrastruktura baz lotniczych Ukrainy została unieruchomiona.

Nagranie pocisku uderzającego w lotnisko w Iwano-Frankowsku na Zachodniej Ukrainie

"The Insider": Ukraińcy uciekają z Kijowa

Federalny minister gospodarki Niemiec Robert Habeck z przerażeniem zareagował na atak Rosji na Ukrainę. - Teraz stało się coś niewyobrażalnego - powiedział polityk Zielonych.

- Rosja atakuje Ukrainę. W Europie trwa wojna lądowa, o której myśleliśmy, że jest tylko w podręcznikach historii. Jest to bezwstydne naruszenie prawa międzynarodowego, potępiamy je z całą stanowczością - podkreślił.

Ukraiński parlament przyjął stan wojenny

"Ostrzelany blok mieszkalny w Czuhujowie, na południe od Charkowa. Liczba ofiar w tym momencie nieznana" - informuje użytkownik Twittera.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych: Obywatele polscy, którzy przebywają na Ukrainie powinni natychmiast opuścić jej terytorium.

"Sankcje koordynujemy z UE. Zespól ws. Uchodźców działa od kilku dni i szykuje m.in. ewakuacje rannych, pomoc wczoraj w nocy doleciała na Ukrainę ze sprzętem. Teraz mocno musimy przestawić się na oficjalne informowanie, bo sytuacja jest wyjątkowa, trwa akcja dezinformacyjna Rosji" - mówi Interii polityk z otoczenia premiera.

Separatyści w Ługańsku ogłosili początek "operacji uwolnienia terytoriów okupowanych".

Pusta przestrzeń powietrzna nad Ukrainą.

Fot: Flightradar24

Biełsat: Ukraina wprowadziła stan wojenny dziś w nocy! Rosja zaatakowała Ukrainę! Eksplozje było słychać w wielu miastach! Ataki na Charków i Mariupol

 

Ukraińskie służby zaraportowały ostrzał w regionie Lwowa - podaje Reuters

Media: Ukraińskie centra dowodzenia w Kijowie i Charkowie trafione atakami rakietowymi

"Rozmawiałem z Joe Bidenem, Olafem Scholzem , Charlesem Michelem, Andrzejem Dudą, Borisem Johnsonem . Zachęcam do natychmiastowego powstrzymania Putina, wojny przeciwko Ukrainie i światu! Budowanie antyputinowskiej koalicji. Natychmiastowe sankcje, wsparcie obronne i finansowe dla Ukrainy! Zamknięcie przestrzeni powietrznej! Świat musi zmusić Rosję do pokoju" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski.

Rozmawiałem z prezydentem Zełenskim, aby z całą mocą potępić nieuzasadnioną agresję militarną Rosji na wielką skalę przeciwko Ukraine i wyrazić naszą najsilniejszą solidarność z Ukrainą - napisał przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

 

"Zdecydowanie potępiam działania militarne Rosji przeciwko Ukrainie. Jest to nie tylko poważne naruszenie zasad OBWE, ale co ważniejsze, życie milionów ludzi jest poważnie zagrożone. Wzywam Rosję do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań militarnych i powrotu do dyplomacji" - napisał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Dziś o 5.48 rozmawiałem z Prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zelenskim. Doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej skala jest najprawdopodobniej szeroka. To bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego. Rosja wyklucza się z międzynarodowej wspólnoty" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

- W nocy Rosja zaczęła agresję militarną na Ukrainę. W tej chwili trwa posiedzenie komitetu bezpieczeństwa narodowego pod przewodnictwem wicepremiera Kaczyńskiego - powiedział rzecznik rządu.

Ukraińskie wojsko twierdzi, że zestrzeliło pięć rosyjskich odrzutowców i helikopter

 

"Informacje o spadochroniarzach wojsk rosyjskich w Odessie nie są prawdziwe. Lotnictwo Ukrainy odpiera atak powietrzny. Wojsko jest w pełnej gotowości bojowej. Zajmujemy i utrzymujemy pozycje obronne. Sytuacja jest pod kontrolą" - przekonuje sztab generalny. 

"Nieprzyjaciel rozpoczął intensywny ostrzał naszych jednostek na wschodzie, a także wojskowych ośrodków kontroli i lotnisk w innych regionach. Armia ukraińska broni i odpiera wojska rosyjskie" - napisał w czwartek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w opublikowanym oświadczeniu na stronie internetowej ministerstwa obrony.

"Rosyjski atak na Ukrainę jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego. Nic nie może go usprawiedliwić. Niemcy zdecydowanie potępiają ten lekkomyślny czyn prezydenta Putina. Nasza solidarność jest z Ukrainą i jej mieszkańcami" - napisał na Twitterze kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Rzecznik rządu Piotr Müller: Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych polecił Stałemu Przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Ambasador T. Szatkowski wspólnie z grupą sojuszników złożył stosowny wniosek na ręce Sekretarza Generalnego NATO.

 

Telewizja wyemitowała też wideo z kamer na przejściu granicznym, na którym widać kolumnę czołgów i pojazdów opancerzonych przekraczających granicę. Przejście znajduje się u zbiegu granic Rosji, Ukrainy i Białorusi, ok. 200 km od Kijowa.

Administracja USA ostrzegała wcześniej Białoruś, że jeśli weźmie udział w inwazji na Ukrainę, także i ją spotkają dotkliwe sankcje.

"Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę. Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina. Dzisiejsza Rada Europejska powinna zatwierdzić jak najsurowsze sankcje. Nasze wsparcie dla Ukrainy musi być realne" - napisał premier Mateusz Morawiecki.

Nieprzyjaciel rozpoczął intensywny ostrzał naszych jednostek na wschodzie, a także wojskowych ośrodków kontroli i lotnisk w innych regionach - oświadczył minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych polecił Stałemu Przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller

Ministerstwo obrony Ukrainy: wróg rozpoczął intensywny ostrzał naszych oddziałów na wschodzie, a także wojskowych centrów kontroli i lotnisk

LOT: wszystkie rejsy z Polski na Ukrainę zostały odwołane; chodzi o loty do Kijowa, Lwowa i Odessy

W Kijowie słychać syreny alarmowe, mieszkańcy ewakuują się do schronów

Prezydent USA Joe Biden ogłosi w czwartek pełne sankcje USA i Zachodu przeciwko Rosji - przekazał Biały Dom. Do ogłoszenia dojdzie wczesnym popołudniem czasu lokalnego (wieczorem czasu polskiego).

"Jutro, wczesnym popołudniem, prezydent Biden wygłosi przemowę ogłaszającą dalsze konsekwencje, jakie Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy i partnerzy nałożą na Rosję za jej niesprowokowaną i nieusprawiedliwioną napaść na Ukrainę" - przekazał dziennikarzom urzędnik Białego Domu w środę w nocy czasu lokalnego.

Wcześniej Biden spotka się wirtualnie z liderami państw G7 oraz NATO.

Ukraina zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych z powodu "wysokiego ryzyka" dla bezpieczeństwa - podał Reuters.

Wybuchy słychać w pobliżu Kijowa

Eksplozje w Mariupolu


Putin powiedział, że operacja militarna w Donbasie ma na celu ochronę tamtejszej ludności, wezwał ukraińskich żołnierzy do natychmiastowego złożenia broni i powrotu do domów

Reuters: Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia operacji militarnej w ukraińskim Donbasie

Rozpoczęła się inwazja, doszło do ataków rakietowych na budynki wojskowe i lotniska w Kijowie oraz Charkowie - napisał na Facebooku doradca ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Anton Geraszenko.

"Trwa ostrzał artyleryjski granicy" - dodał.

Rosyjska armia atakuje obiekty wojskowe w całej Ukrainie - pisze Interfax-Ukraina. W Kijowie korespondentka PAP słyszała nad ranem eksplozje. Media piszą o wybuchach w Odessie i Charkowie.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie