Wojna na Ukrainie. MKOl potępił Rosję. "Złamała rozejm olimpijski"

Świat
Wojna na Ukrainie. MKOl potępił Rosję. "Złamała rozejm olimpijski"
PAP/EPA/STRINGER, MKOL
Rosja, atakując Ukrainę, złamała rozejm olimpijski, dlatego ją potępiamy - przekazał MKOl

Międzynarodowy Komitet Olimpijski "zdecydowanie potępia naruszenie rozejmu olimpijskiego przez rosyjski rząd" - przekazał w czwartek. Jak przypomniała sportowa organizacja, utworzyła grupę zadaniową, która będzie monitorowała sytuację na Ukrainie i koordynowała pomoc humanitarną.

Jak przypomniał MKOl w czwartek, igrzyska w Pekinie i związany z nimi "rozejm olimpijski" wciąż się nie zakończyły, ponieważ między 4 a 13 marca rywalizować będą ze sobą paraolimpijczycy. 

 

ZOBACZ: "Nie dla wojny". Odważny gest piłkarza reprezentacji Rosji

 

Zdaniem Komitetu, Rosja naruszyła więc wspomniany rozejm, który rozpoczął się siedem dni przed startem igrzysk, czyli 4 lutego, a zakończy tydzień po ceremonii zamknięcia Igrzysk Paraolimpijskich. "Zgromadzenie Ogólne ONZ w drodze konsensusu przyjęło odpowiednią rezolucję w tej sprawie w grudniu 2021 roku" - przypomniał MKOl.

MKOL: nasz szef prosił polityków, by inspirowali się olimpijczykami

Thomas Bach, prezydent Komitetu, "wezwał do pokoju". "Wyraził to już wcześniej w swoich przemówieniach podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich. (Podczas pierwszej z nich) zwrócił się do przywódców politycznych, by dostrzegli swoje zaangażowanie w rozejm olimpijski" i "dali szansę pokojowi".

 

"Z kolei podczas ceremonii zamknięcia, poprosił liderów politycznych o 'inspirację przykładem solidarności i pokoju' wyznaczonym przez olimpijczyków" - dodał MKOl, przyznając, że wydarzenia na Ukrainie "wzbudziły jego niepokój".

 

ZOBACZ: Mecz Polska-Rosja w Moskwie mimo wojny? Są apele, by odwołać lub przenieść spotkanie

 

"W Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim została utworzona grupa zadaniowa, której celem jest ścisłe monitorowanie sytuacji i koordynowanie pomocy humanitarnej dla członków Wspólnoty Olimpijskiej na Ukrainie tam, gdzie jest to możliwe' - przekazano.

Polski Komitet Olimpijski: solidaryzujemy się z narodem ukraińskim

Również Polski Komitet Olimpijski "zdecydowanie potępia atak na Ukrainę oraz naruszenie Rozejmu Olimpijskiego, co jest sprzeczne z wartościami i ideami Ruchu Olimpijskiego". "PKOl solidaryzuje się ze sportowcami Ukrainy oraz całym Narodem Ukraińskim" - podkreślono w oświadczeniu.

 

Ze względu na aferę dopingową w Rosji, reprezentanci tego państwa nie wystąpili w pekińskich igrzyskach pod swoją flagą, lecz jako przedstawiciele Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

wka/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie