Wojna na Ukrainie. Bilans pierwszego dnia inwazji: zginęło 57 Ukraińców, a 169 odniosło obrażenia

Świat
Wojna na Ukrainie. Bilans pierwszego dnia inwazji: zginęło 57 Ukraińców, a 169 odniosło obrażenia
PAP/EPA/Interior Ministry press service

W pierwszym dniu inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę zginęło 57 Ukraińców, a 169 odniosło obrażenia – poinformował w czwartek ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko. Zapewnił, że system ochrony zdrowia w kraju działa stabilnie.

- Instytucje ochrony zdrowia znów musiały się przeprofilować. Dziś zaproponowaliśmy tym, których można leczyć ambulatoryjnie, by opuścili placówki ochrony zdrowia, aby były one gotowe do przyjmowania Ukraińców, którym trzeba będzie udzielić pomocy medycznej. Zrobiliśmy tak na całym terytorium w momencie wprowadzenia stanu wojennego – oznajmił minister.

 

Laszko dodał, że gotowość pomocy zgłaszają też niektóre prywatne kliniki.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Rosjanie zajęli Czarnobyl, są informacje o zakładnikach

 

Do sąsiednich krajów, głównie do Mołdawii i Rumunii, przedostało się kilka tysięcy Ukraińców, a około 100 tysięcy uciekło ze swoich domów po rozpoczęciu inwazji przez Rosję - podało w czwartek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).

 

Rzeczniczka UNHCR Shabia Mantoo poinformowała, że dane te zostały skompilowane z raportów miejscowych władz oraz informacji od pracowników Biura. "To są bardzo szacunkowe dane" - podkreśliła. 

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie