Rosyjskie wojska już są na Białorusi. Szykują się do rozpoczynających się 10 lutego manewrów

Świat
Rosyjskie wojska już są na Białorusi. Szykują się do rozpoczynających się 10 lutego manewrów
PAP/EPA/BELARUSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS
Ministerstwa obrony w Mińsku i w Moskwie przekonują, że skala ćwiczeń (liczba żołnierzy i sprzętu) nie podlega zapisom Dokumentu Wiedeńskiego OBWE i nie wymaga informowania innych państw.

Rosyjskie wojska, głównie ze Wschodniego Okręgu Wojskowego budują obozy polowe i już ćwiczą na Białorusi w ramach "sprawdzianu sił reagowania Państwa Związkowego". Władze wyrywkowo informują o ich rozmieszczeniu. Aktywna faza "sprawdzianu" - manewry - rozpocznie się 10 lutego.

"Rosyjscy wojskowi rozbili obóz polowy na poligonie w Brzeskim" - podawało rosyjskie ministerstwo obrony. 

"Żołnierze przećwiczą obronę i walkę z nielegalnymi formacjami zbrojnymi"

Białoruskie ministerstwo informuje o rozpoczętych już na poligonie Brzeskim ćwiczeniach w ramach zgrywania pododdziałów z obu krajów i "zajęciach kontrolnych" z udziałem "desantu, wojsk zmechanizowanych, załóg czołgowych, bojowych wozów piechoty, oddziałów artyleryjskich, przeciwpancernych".

 

"Białoruscy i rosyjscy żołnierze przećwiczą obronę i walkę z nielegalnymi formacjami zbrojnymi" - podano.

 

ZOBACZ: Emmanuel Macron rozmawiał z prezydentami Rosji i Ukrainy: kontynuowano konstruktywny dialog

 

Na poligonie Obóz-Lesnowski "zorganizowano i zamaskowano miejsca stacjonowania żołnierzy, przeprowadzono kamuflaż sprzętu; zorganizowano posterunki i patrole" - przekazał resort obrony w Mińsku.

 

Podobne "zajęcia kontrolne", mają się odbyć także na innych poligonach - Domanowskim, Gożskim i Osipowickim.

Na Białoruś trafiły rakiety, myśliwce i zestawy artyleryjsko-rakietowe

Na Białoruś trafiły już rakiety S-400 Triumf - poinformowało w czwartek rosyjskie ministerstwo obrony. Mają zostać rozmieszczone "na poligonie w obwodzie brzeskim", a następnie objąć dyżur bojowy w systemie obrony przeciwlotniczej Białorusi i Rosji. Wcześniej z Kraju Chabarowskiego, pokonując ok. 8 tys. km na lotnisko w Baranowiczach dotarło 12 myśliwców Su-35S.

 

"Wielozadaniowe myśliwce Su-35S ze Wschodniego Okręgu Wojskowego zakończyły przebazowanie na białoruskie lotniska" - poinformował rosyjski resort obrony 27 stycznia.

 

ZOBACZ: Amerykańscy żołnierze są w drodze do Polski

 

29 stycznia Białorusini podali, że do kraju przerzucono rosyjskie zestawy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S.

 

Na opublikowanym przez ministerstwo obrony nagraniu widać, że na Białoruś przyjechało 12 ciężarówek, z których każda może przewozić 12 rakiet - informował Sputnik. Ministerstwo obrony nie podało ani nazwy stacji, na którą przyjechał skład z rakietami, ani docelowego miejsca rozmieszczenia zestawów. Pokazano za to zdjęcia - tradycyjnie już - z powitania rosyjskich żołnierzy chlebem i solą.

Rosyjski sprzęt wojskowy przy granicy z Ukrainą

W komunikatach resortu obrony można również znaleźć relacje z koncertów i wizyt w muzeach - częścią wspólnego sprawdzianu sił reagowania jest bogaty program kulturalny.

 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że na Białoruś dotarło już co najmniej kilkadziesiąt składów kolejowych z rosyjskim sprzętem i żołnierzami. Na terytorium zachodniego sojusznika Rosji jadą wozy opancerzone, bojowe wozy piechoty, czołgi, moździerze i inny sprzęt. Większość pojazdów i uzbrojenia jest identyfikowana przez internautów na podstawie "powitalnych wideo" ministerstwa obrony i nagrań przekazywanych przez użytkowników sieci społecznościowych z różnych miejsc Białorusi.

 

ZOBACZ: Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Gruzji. Kumoch: niemal w całości dotyczyła sytuacji wokół Ukrainy

 

Według mediów na poligonie pod Osipowiczami są już rosyjskie rakiety Iskander. Na Białoruś trafiły też systemy artyleryjskie Uragan.

 

Jak wynika z ustaleń grupy śledczej Conflict Intelligence Team z 18 stycznia i innych analityków opierających się na powszechnie dostępnych źródłach, zarówno Uragany, jak i inny sprzęt wojskowy z Rosji zgromadzono w pobliżu miejscowości Rzeczyca w obwodzie homelskim, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Ukrainą.

Stoltenberg: Rosja wysłała na Białoruś w ostatnich dniach około 30 tys. żołnierzy i nowoczesną broń

Białoruska redakcja rosyjskiego Sputnika, która, co ciekawe, publikuje znacznie więcej konkretów o manewrach niż państwowe media białoruskie, szacuje, że na Białoruś trafiło dotąd kilkuset rosyjskich żołnierzy, jednak wydaje się, że te dane mogą być "niedoszacowane".

 

Podczas wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek amerykańska ambasador Linda Thomas-Greenfield oceniła, że na Białorusi jest już 5 tys. rosyjskich żołnierzy, a docelowo ma ich być nawet 30 tys.

 

ZOBACZ: USA. Rosja planuje inscenizację ukraińskiego ataku. Pentagon potwierdza

 

- Rosja wysłała na Białoruś w ostatnich dniach około 30 tys. żołnierzy i nowoczesną broń; jest to największy przerzut wojsk do tego kraju od czasu zakończenia zimnej wojny - mówił z kolei w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 

Białoruski resort obrony nie podał, jak dotąd, dokładnej liczebności rosyjskich i białoruskich wojsk, które będą uczestniczyć w 'sprawdzianie sił reagowania".

 

Oficjalnie zapewnia tylko, że liczebność uczestników ćwiczeń "Związkowa Stanowczość" odbywających się w dniach 10-20 lutego, nie przekroczy tej dopuszczonej przez Dokument Wiedeński OBWE. Wymaga on wcześniejszej notyfikacji i dopuszczenia zewnętrznych obserwatorów przy zaangażowaniu powyżej 13 tys. żołnierzy. Białoruś ma przy tym dwustronne porozumienia np. z Ukrainą i z Polską, że niewymagające powiadomienia ćwiczenia nie powinny przekraczać odpowiednio 5 tys. i 6 tys. żołnierzy.

Przerzut wojsk i manewry "Związkowa Stanowczość 2022"

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu mówił we wtorek, że "Rosja, w ramach dobrowolnej transparentności, poinformowała attache wojskowych innych państw o sprawdzianie i wspólnych manewrach".

 

Według zapowiedzi nieplanowana inspekcja sił reagowania Państwa Związkowego (Białorusi i Rosji) ma dwa etapy. Pierwszy to trwający obecnie przerzut i organizacja wojsk oraz ochrona obiektów wojskowych na terytorium Białorusi i działania sił ochrony przeciwlotniczej. Drugi etap będą stanowić manewry wojskowe "Związkowa Stanowczość 2022".

 

ZOBACZ: Rau: każda eskalacja konfliktu na Ukrainie może stać się największym kryzysem od II wojny światowej

 

Manewry odbędą się na poligonach: Obóz-Lesnowski, Osipowicki, Brzeski, Gożski i Domanowski, jak również w wyznaczonych terenach poza poligonami w obwodach grodzieńskim, brzeskim, witebskim i homelskim. Wykorzystane zostaną również lotniska w Baranowiczach, Łunińcu, Lidzie i Maczuliszczach.

Mińsk uzasadnia manewry "sytuacją wokół granic Białorusi"

Ministerstwa obrony w Mińsku i w Moskwie przekonują, że skala ćwiczeń (liczba żołnierzy i sprzętu) nie podlega zapisom Dokumentu Wiedeńskiego OBWE i nie wymaga informowania innych państw.

 

Mińsk uzasadnił przeprowadzenie manewrów "sytuacją wokół granic Białorusi, wzrostem napięcia w Europie i zaostrzeniem się sytuacji polityczno-wojskowej na świecie".

 

ZOBACZ: Białoruś. Rosyjski ambasador zapowiada "realne wyniki" pogłębienia integracji do końca 2023 roku

 

Eksperci łączą niezapowiedzianą "inspekcję" sił Państwa Związkowego oraz manewry na południu graniczącej z Ukrainą Białorusi z działaniami Rosji wobec Kijowa. Uznają je za środek wywarcia jeszcze większej presji na tamtejsze władze, a w najgorszym scenariuszu, przygotowanie do możliwego ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi. Z kolei na Białorusi obecność dużej liczby rosyjskich wojsk budzi obawy, że mogą one pozostać tam "na dłużej".

 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie